Chren – tipy na pestovanie, zber a využitie v kuchyni

Chren je v našej kuchyni využívaný veľmi často, vypestujte si preto vlastný. Pestovanie je úplne jednoduché, darí sa mu všade. Ako vysádzať chren a kedy ho vykopať?

Čo by to bolo za bravčové koleno alebo klobásu bez chrenu a horčice? Kto nepozná chrenové rolky rovnako ani chren s jablkami, ako keby našu kuchyňu ani nepoznal. Je zdravý, aromatický a má skutočne široké využitie. A na čo ho používate vy?

Pestovanie chrenu

Chren rastie skoro rovnako dobre ako burina, takže prakticky kdekoľvek. Pokiaľ si ale na jeho pestovaní chcete dať záležať, vysádzajte ho do ľahkej, ideálne piesočnatohlinitej pôdy. Má rád teplé podnebie, rastie skvele na slnečných miestach od nížin po pahorkatiny. Doprajte mu pravidelnú zálievku, pretože má rád vlhko.

Sadenie chrenu

Je ideálne vysádzať ho na jar, pretože bude mať dostatok času zosilniť, rozrásť sa a na jeseň bude pripravený na zber. Vysádzať ho môžete zo semienok alebo za použitia koreňa či koreňového odrezku. Chren sa rozrastá veľmi rýchlo, záhradkári o ňom často vyhlasujú, že rastie ako burina.

Chren okrem toho funguje na mandelinku zemiakovú lepšie ako postrek na škodcov. Môžete teda túto jeho vlastností využiť, a ak máte veľký záhon, na ktorom pestujete zemiaky, chren vysaďte okolo nich.

Ak sa vám začne príliš rozťahovať po záhone, skráťte jeho koreňový systém a ponechajte iba hlavné korene. Kvety odstráňte hneď, ako si ich všimnete.

Zber chrenu

Ak sa pýtate, kedy vykopať chren, korene chrenu sa zbierajú na jeseň, ideálne s príchodom prvých mrazíkov. Poriadne sa očistí, ale neumýva sa vodou – to by viedlo k ich plesniveniu! Následne sa uchováva buď v chladničke, alebo v pivnici.

chren
Zdroj foto: Sokor Space / Shutterstock.com

Využitie chrenu

Chren má mnoho skvelých využití v kuchyni. Napríklad do chrenových omáčok a nátierok, nastrúhaný miesto klasickej kapusty v podobe prílohy k mäsu a tiež sa používa pri nádche a prechladnutí. Chrenový čaj vytvoríte zmiešaním 1PL nastrúhaného domáceho chrenu a 1 PL medu. Zalejete vriacou vodou, necháte vylúhovať a následne po dúškoch pijete.

Využiť sa dajú aj listy. Tie dorastajú do dĺžky až 120 centimetrov a sú stopkaté a pomerne veľké. Chrenové listy sa dajú použiť na výrobu mastí a tinktúr, pretože sú vhodné pri bolestiach. Svoje využitie majú aj listy čerstvé a sparené: prikladajú sa namiesto obkladov na boľavé miesta a majú tiež antibakteriálne účinky.

Chren v tehotenstve

Chren je zdrojom mnohých minerálov, vitamínov či organických kyselín. V rozumnom množstve je jeho konzumácia počas tehotenstva preto neškodná, a to aj napriek tomu, že sa radí ku koreňovej zelenine, ktorej konzumácia vo veľkom množstve sa (hlavne počas druhého a tretieho trimestra) neodporúča.

Výskyt chrenu

Prirodzene sa vo voľnej prírode vyskytuje v Európe a Ázii. U nás rastie iba jeden druh, a to chren sedliacky. Najlepšie sa mu darí v miernom pásme a predpokladá sa, že jeho domovinou je Rusko a Ukrajina. Vo voľnej prírode sa chren najčastejšie vyskytuje v okolí riek a vodných nádrží. Práve v takýchto miestach má príjemne vlhkú pôdu s množstvom živín.

Ako uskladniť chren?

Uskladnenie chrenu bez sterilizácie si vyžaduje správne postupy, aby zostal čerstvý a zachoval si svoju pikantnú chuť.

  • skladovanie v chladničke – najlepší spôsob, ako uchovať čerstvý chren, je nechať ho v celku a nešúpať ho až do momentu použitia. Celý koreň zabaľte do vlhkého papierového obrúska a vložte ho do plastového obalu, ktorý dobre uzavriete, aby ste udržali vlhkosť. Takto pripravený chren by mal vydržať v chladničke niekoľko týždňov. Ak máte nastrúhaný chren, zmiešajte ho s trochou octu alebo citrónovej šťavy, čo pomôže zachovať jeho farbu a pikantnosť. Uložte ho do dobre uzatvárateľnej nádoby. Vydržal by mal takto v chladničke 1 – 2 tždne.
  • zamrazenie – zamrazený chren môže vydržať niekoľko mesiacov, avšak jeho textúra môže byť po rozmrazení mierne vodnatá, hoci chuť zostane rovnaká. Pretým, ako dáte celý koreň zamraziť, vložte ho do uzatvárateľného vrecka, prípadne alobalu.

Tip: Pri manipulácii s chrenom, najmä pri jeho strúhaní, je odporúčané použiť rukavice a pracovať v dobre vetranom priestore, aby ste predišli podráždeniu očí a dýchacích ciest.

Zdroj: almanac.com


Ďalšie tipy na pestovanie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.