Ako pestovať mrkvu, aby ste dosiahli bohatú úrodu?

Mrkva patrí medzi veľmi obľúbenú koreňovú zeleninu. Pestovanie tejto plodiny je pomerne nenáročné, je však dôležité vedieť, ako na to, aby sa vám odmenila bohatou úrodou plodov. Aké sú teda zásady na pestovanie tejto obľúbenej zeleniny?

Aké vitamíny obsahuje mrkva?

Mrkva je zelenina bohatá na množstvo telu prospešných živín. Obsahuje napríklad množstvo vitamínu A, ktorý zohráva úlohu pri zdraví nášho zraku a pozitívne tiež vplýva na imunitný systém. Dôležitý je aj vitamín K, ktorý má priaznivo pôsobí na zrážanlivosť krvi či zdravie kostí. Nájdeme v nej aj vitamíny skupiny B, ktoré sú dôležité pre metabolizmus, nervový systém a psychyckú pohodu. Okrem toho mrkva obsahuje aj množstvo vlákniny, minerálov, ako napr. draslík či fosfor, rovnako tak aj antioxidanty je zdrojom vitamínu C aj E. A toto sú len niektoré z účinkov mrkvy.

Nutričné hodnoty mrkvy

Z pohľadu nutričnej hodnoty má mrkva nízky obsah tuku a bielkovín, na druhej strane je však bohatá na sacharidy, pričom vo veľkej miere ide o spomínanú vlákninu – organizmus ju trávi pomaly, preto dokáže zaistiť dlhší pocit zasýtenia.

Tip: Vyskúšajte obľúbený recept na mrkvovú polievku so zázvorom.

Odroda mrkvy

Ešte pred samotným pestovaním je dôležité vybrať si vhodný typ mrkvy pre vaše potreby. V našom prostredí je pre bežnú konzumáciu veľmi obľúbená klasická mrkva karotka, prípadne aj ostatné mrkvy typu Nantes. Jej chuť je vynikajúca, avšak následné skladovanie je pomerne ťažké. Preto sa mnohokrát vysievajú aj mrkvy typu Kuroda alebo Chantenay. Ich chuť je taktiež dobrá, zároveň však poskytujú možnosť kvalitného skladovania.

Pestovanie mrkvy

Výsev mrkvy môže byť trochu zložitý, pretože semienka sú naozaj malé a mnohokrát ich tak použijeme zbytočne veľa. Pre ľahšie siatie sa ponúkajú semienka, ktoré sú zapravené do papierovej alebo škrobovej pásky, ktorá sa po kontakte s vodou rozpustí. Vďaka tomu tak budete mať skvelú kontrolu nad vysievaním.

Úroda mrkvy potom záleží na dobe výsevu, pretože môžete vsádzať skorú, poloskorú, prípadne neskorú mrkvu.

Tip: vyskúšajte recept na skvelú prílohu – dusená mrkva na masle s hráškom.

Kedy sa sadí mrkva?

Pre ideálnu dobu výsevu mrkvy je najlepšie riadiť sa údajom uvedeným na obale semienok. Mrkva však patrí medzi rastliny, ktoré môžete siať v akomkoľvek období. Môže to teda byť jeden z prvých výsevov, avšak počkať môžete aj do leta. Prípadne sa ponúka aj neskorá mrkva, tá by mala byť siata v neskorej jeseni.

Starostlivosť o pôdu

Mrkva nie je náročná na živiny, nepotrebuje pôdu, ktorá bola na jeseň hnojená (prvá trať). Naopak je vhodnejšie zvoliť miesto v druhej alebo tretej trati. Dôležité je však plenie a kyprenie pôdy. Pokiaľ totiž bude zemina zahltená inými rastlinami, mrkva nebude mať dostatok priestoru na tvorbu veľkého koreňa. Vďaka kypreniu si potom navyše môžete uľahčiť prácu. Ak totiž zeminu po daždi prekyprite, voda sa nebude odparovať tak rýchlo.

Zálievka mrkvy

Pre správne zakorenenie mrkvy je potrebná pravidelná zálievka. Spočiatku teda zalievajte pravidelne, aby pôda bola neustále vlhká. Akonáhle však vňať vyrazí do výšky okolo 10 cm, treba byť so zalievaním opatrný. Najlepšie je zalievať iba, ak je pôda preschnutá, a to veľkým množstvom vody, aby vlaha prenikla do hĺbky. Pokiaľ totiž zavlažíte iba vrchnú časť záhona, mrkva sa bude snažiť vlahu získať, kvôli čomu sa jej koreň rozvetví.

mrkva obyčajná
Zdroj foto: Cherries / Shutterstock.com

Odporúčame: Mrkvová nátierka

Jednotenie mrkvy

Jednotenie je dôležitým úkonom, je totiž potrebné rastlinky oddeliť, aby mali dostatok priestoru na rast. Ideálne by sme mali vytvoriť medzi jednotlivými kusmi priestor zhruba 5 cm. Zásadou je zachovať tie najsilnejšie rastliny a zvyšok vytrhať. Pokiaľ pri jednotení už sú rastliny urastenejšie, vytrhané mrkvy nemusíte vyhadzovať. Stačí z nich vytvoriť zmotky, ktoré potom uložíte do mrazničky, skvele totiž poslúži napríklad na vyvarenie do vývaru, prípadne iného jedla.

Mrkva má dávny pôvod a ako súčasť nášho jedálnička stále pretrváva. Poskytuje nám totiž dôležité živiny a bohaté využitie v kuchyni. Pre jej ľahké pestovanie je tak častou plodinou v záhradných záhonoch.

Zdroj: promixgardening.com


Naučte sa pestovať aj ďalšie plodiny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.