Pestovanie zemiakov – jednoduchý sprievodca pre začiatočníkov

Pestujete si vlastné paradajky, tekvice, papriky, jahody a chceli by ste si vyskúšať vypestovať aj vlastné zemiaky? Pokiaľ máte dostatočne veľkú záhradu či snáď máte k dispozícii dokonca celé pole, nebojte sa toho. Vedeli ste napríklad, že bohatosť úrody zemiakov ovplyvníte už samotným sadením?

Kedy sadiť zemiaky

Doba výsadby zemiakov sa každoročne líši, pretože ich výsadba záleží aj na teplote pôdy. Tá by centimeter pod povrchom mala mať aspoň 6 stupňov Celzia. A keďže je počasie nevyspytateľné, dajú sa vysádzať od konca marca do konca mája.

Dávajte tiež dobrý pozor, kam ich vysadíte. Rozhodne ich nesaďte do blízkosti paradajok a tekvíc, pretože si spolu tieto druhy zeleniny nerozumejú. K blízkosti zemiakov naopak rozhodne vysádzajte bazalku, pretože jej aróma zaháňa možných škodcov. Podobne zemiakom poslúži aj tymián.

Ako sadiť zemiaky

Akonáhle je teplota pôdy na sadenie zemiakov ideálna, dajte sa do toho. Zemiaky vysádzajte do hĺbky od siedmich do pätnástich centimetrov. Vzdialenosť medzi jednotlivými riadkami udržujte podľa typu odrody zemiakov:

  1. skoré odrody zemiakov vysádzajte vo vzdialenosti 45 cm,
  2. poloskoré a neskoré odrody zemiakov od 65 do 75 cm.

Rastliny potrebujú mať dostatok priestoru, svetla a živín. Akonáhle budú všetky zemiaky na svojich miestach, zahrňte ich hlinou a so sadením máte hotovo.

Starostlivosť o zemiaky

Počas rastu je dôležité sa o zemiaky správne starať. Pravidelne ich okopávajte a ak uznáte za vhodné, aj prihnojujte. Nebojte sa ani postrekov proti škodcom, v prípade, že nevyužívate prírodné odpudzovače v podobe byliniek. Zabúdať by ste nemali ani na pravidelnú zálievku. Pokiaľ je dlhú dobu sucho, doprajte zemiakom náležitú zálievku.

Alternatívne spôsoby pestovania

Pokiaľ nedisponujete voľnou záhradou či vlastným políčkom, dajú sa zemiaky pestovať aj inými spôsobmi.

  • Jedným z nich je napríklad pestovanie vo vyvýšenom záhone, ktorý vyrobíte pomocou drevených rámov, ktoré naplníte pôdou a hnojom – a vyrobíte si tak malé pole.
  • Obľúbenou metódou je pestovanie zemiakov v slame alebo v opadanom lístí. Naklíčené hľuzy položíte na pôdu a zakryjete dostatočnou vrstvou slamy alebo spadaného lístia.
ako sadiť zemiaky
Zdroj foto: AnkaFed / Shutterstock.com

Pestovanie na balkóne

Ďalšou metódou je pestovanie napríklad na balkóne v nádobe alebo vreci. Táto metóda sa používa aj na pestovanie paradajok.

  1. Nádoba či vrece musia mať na výšku aspoň 50 cm a dole drenážne otvory. Následne do nich nasypte minimálne 20 cm vrstvu hliny, na tú položte naklíčené hľuzy a zasypte ďalšou (minimálne 15 cm vysokou) vrstvou hliny.
  2. Vo chvíli, keď výhonky meria približne 10 cm pridajte ďalší substrát, aby z pôdy vyčuhoval iba vrchný lístok.
  3. O zemiaky sa starajte, pravidelne ich zalievajte, prihnojujte – a čoskoro sa dočkáte úrody.

Mohlo by vás zaujímať: Pestovanie ovocia na balkóne – ktorým druhom sa bude dariť?

Ako a kedy žať zemiaky

Hneď ako sa priblíži doba zberu, počkajte si na pekný slnečný deň a teplotu minimálne 12 °C. Vňať odstráňte už dva týždne pred plánovaným zberom približne vo vzdialenosti 5 cm od zeme.

Samotný zber prebieha tak, že:

  • zemiaky vykopete z riadkov,
  • hľuzy pozbierate,
  • necháte usušiť na slnku,
  • uschováte na chladné a tmavé miesto.

Po zbere nezabúdajte poskytnúť dostatočnú starostlivosť aj miestu, kde ste zemiaky vypestovali. Celé ho zorte, zbavte sa zvyšku vňate a buriny, čím ho pripravíte na ďalšiu výsadbu, ideálne ale iné plodiny ako zemiaky.

Aby sa zabránilo napadnutiu plodín škodcami, je nutné vykonávať pravidelné „kolieska“ a meniť umiestnenie pestovania.

Akonáhle budete mať za sebou svoj prvý zber zemiakov, zistíte, že doma vypestované zemiaky chutia úplne inak, než tie kupované v obchodoch.

Zistite, ako dlho sa varia zemiaky v šupke, na kašu alebo na šalát.


Zistite tiež, ako pestovať ďalšiu zeleninu

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.