Červená repa – ako zasadiť a pestovať cviklu?

Červená repa, resp. cvikla, je jedna z najjednoduchšej zeleniny, čo sa pestovania týka. Škodcovia ani choroby na ňu prakticky nejdú a nepotrebuje ani prerezávať. Stačí jednoducho zasiať semená a za šesť až osem týždňov máte prvú úrodu na svete.

Pestovanie červenej repy

Červená repa má rada priame slnko a vodu, asi ako každá zelenina. Vegetačná doba trvá až 120 dní, počas tejto doby je potrebné cviklu prihnojovať, napríklad kompostom.

Ako a kedy sadiť cviklu

Repu je najvhodnejšie vysiať do záhrady do riadku vedľa seba, vždy po zhluku 2-4 semien. Bude chvíľu trvať, kým semená vyklíčia, niekedy to trvá aj týždeň. Počas tejto doby je potrebné pôdu neustále zalievať, aby bola pôda dostatočne vlhká a podporovala klíčenie semien.

Ideálnym obdobím na sadenie je jar, a to po odznení mrazov – zvyčajne v období od apríla až do júna. Pokojne si cviklu môžete predpesotvať aj v skelníku a neskôr ju vysadiť von.

Zber repy

Nielen buľvy, ale aj listy repy sú jedlé, ale hlavne chutné. Dajú sa pripraviť podobne ako špenát a aj v sebe tieto listy majú veľa vitamínov, ktoré by bola veľká škoda vyhodiť do kompostu. Zberať by sa mala pred príchodom prvých mrazíkov.

Zber je potrebné vykonávať v čase, keď je sucho. Bulvičky zbavte zeminy a odrobte listy. Pozor na vňať, tú by ste nemali odrezávať, ale ukrútiť. Následne zozbierané plody nechajte v chlade, najlepšie v pivnici – takto vám vydrží pokojne aj celú zimu.

červená repa
Zdroj foto: Anna_Pustynnikova / Shutterstock.com

Použitie v kuchyni

Výhodou je, že sa môže konzumovať nielen tepelne opracovaná, ale aj surová. Obľúbená je aj nakladaná varianta. Surová sa používa napríklad nastrúhaná do cviklových šalátov, varená či pečená cvikla môže byť použitá pokojne ako príloha k mäsu. Mnoho ľudí si pripravuje z repy aj polievku alebo boršč. Obľúbené je napríklad aj krémové cviklové rizoto.

Je nielen chutná, ale hlavne zdravá. Repa totiž dokáže nabudiť červené krvinky a skvele detoxikuje telo. Zároveň je močopudná a odvádza z tela nechcené toxíny.

Zdroj: lovethegarden.com


Ako pestovať ďalšiu zeleninu

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.