Reďkovky – tipy na pestovanie, aby dobre plodili

Reďkovky patria medzi rýchlo rastúcu zeleninu, ktorá nemá vysoké nároky na pestovanie, vysadiť si ich tak môže naozaj každý. Ich výhodou je, že môžu rásť v blízkosti mnohých druhov ostatnej zeleniny.

Pozor si však dajte na ich zlú skladovateľnosť. Je lepšie pestovať ich na niekoľko etáp, aby ste mali prístup k stále čerstvým reďkovkám.

Odrody reďkoviek

Prvým krokom je výber tej správnej odrody. Tie sa medzi sebou líšia hlavne chuťou, dobou výsevu, ale aj rýchlosťou rastu a potrebného stanovišťa. Reďkovky teda musíte vyberať aj podľa toho, kde ich chcete pestovať v skleníku, fóliovom kryte alebo na záhone. 

Najčastejšie sa reďkovky vysievajú na jar. Pokiaľ ale máte pre reďkovky pripravené teplé parenisko, pokojne ich môžete vysievať už od polovice februára.

Väčšina reďkoviek potrebuje k rastu zhruba 5 týždňov, niektoré druhy však dozrievajú už po troch týždňoch. Rozmyslieť by ste si mali tiež, aký tvar a farbu buľvičiek chcete. Môžu totiž byť okrúhle, valcovité či pretiahnuté. Farby sa potom pohybujú od odtieňov bielej, cez červenú až po reďkovku čiernu. Reďkovky môžu byť tiež dvojfarebné.

Odporúčame: Reďkovková nátierka

Výber stanovišťa

Vzhľadom na to, ako rýchlo reďkovky rastú, nepotrebujú vlastný vyhradený záhon. Naopak je vhodné kombinovať ich s inou zeleninou do zmiešaných záhonov. Skvele sa znášaju napríklad s: 

  • hrachom,
  • kelom,
  • šalátom,
  • mrkvou,
  • špenátom,
  • kríčkovými paradajkami.

Reďkovky do riadkov ostatných rastlín sejte veľmi riedko, na 10–15 centimetrov.

reďkovky
Zdroj foto: Iaroshenko Maryna / Shutterstock.com

Vďaka tomu, že rýchlo vyklíčia, čoskoro rozpoznáte riadky a môžete tak bezpečne obstarávať druhý druh zeleniny. Predsa len sa nájdu rastliny, v blízkosti ktorých sa reďkovkám nedarí. Vyhnite sa preto vysádzaniu do blízkosti čínskej kapusty a uhoriek. Vhodné nie je ani miesto po hlúbovinách a v ich blízkom okolí – taká pôda je totiž náchylnejšia na rôzne choroby.

Pestovanie reďkoviek

Pre reďkovky nie je vhodná priamo hnojená pôda, pestujte ich preto v druhej a tretej trati. Inak hrozí štipľavá chuť a napadnutie buľvičiek chorobami. Je vhodné zeminu prekypriť pred výsevom, potom už sa o ňu nemusíte nijako starať.

Dôležité je tiež vedieť, že by ste reďkovky nemali vysievať na stále rovnaké miesto. Po zbere je dobré počkať 2-3 roky pred opätovným vysiatím na toto stanovište.

Ak chcete pestovať reďkovky na balkóne, nie je to problém. Budete potrebovať nádobu, ktorá je hlboká aspoň 30 cm. Pozor však, vegetačná doba sa tak predĺži o zhruba dva týždne.

Pre väčšiu úspešnosť pri pestovaní je dobré použiť bielu netkanú textíliu, ktorá ochráni rastliny pred škodcami. Zberať plody je potrebné pravidelne. Ak ich totiž necháte prerásť, môžu drevnatieť, či mäknúť a stráca dobrú chuť.

Reďkovky sú obľúbenou zeleninou, navyše tie domáce sú mnohonásobne lepšie ako tie, ktoré zakúpite v obchode. Pestovať ich môžete v zmiešaných záhonoch, takže ani nepotrebujete špeciálne miesto, čo je veľkou výhodou.

Zdroj: masterclass.com, gardenersworld.com


Ďalšie tipy na pestovanie zeleniny

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.