Ako sa zbaviť vší vo vlasoch? Jednoduché a efektívne tipy

Škriabete sa vy alebo vaše dieťa stále na hlave? Je možné, že si zo školy či škôlky donieslo vši. Prítomnosť vší najlepšie zistíte dôkladným prehliadnutím vlasov a pokožky na povrchu hlavy. Ako sa ich zbaviť?

Ako vyzerajú vši?

Voš je malý bezkrídlový hmyz, ktorý v dospelosti dorastá až do veľkosti 4 mm. Má malú hlavičku, ploché telo a silné nohy, ktoré sú zakončené pazúrikmi vyzerajúcimi ako kliešte. Vďaka týmto pazúrikom sa perfektne prichytí na vlas hostiteľa. Tento parazitujúci hmyz sa prenáša priamym kontaktom medzi ľuďmi. Žije vo vlasoch a živí sa našou krvou. Viete, ako sa vší zbaviť doma?

Ako sa zbaviť vší?

V lekárňach zoženiete mnoho prípravkov na boj proti všiam. Môžu to byť šampóny či spreje, rozhodne najlepšie je použiť tieto prípravky súčasne. A to preto, že v priebehu času si vši, bohužiaľ, vytvorili rezistenciu na mnoho chemických prípravkov. Jednoducho na ne prestali fungovať.

Najlepšou kombináciou je použitie šampónu proti všiam, následne použiť sprej proti všiam a na záver vyčesávať vlasy špeciálnym hrebeňom na vlasy.

Hlavu kontrolujte niekoľkokrát denne, vyčesávajte rovnako často. U chlapcov odporúčame vlasy ostrihať na krátko. Zrejme sa vám nepodarí odstrániť všetky vši hneď na prvýkrát, celý proces radšej po týždni znovu opakujte.

Prečítajte si tiež: Ako vytiahnuť kliešťa? Jednoduchý postup

Ako sa zbaviť vší vo vlasoch.
Zdroj foto: srisakorn wonglakorn / Shutterstock.com

Čo na vši zaberá?

Keď nechcete experimentovať s kupovanými a často nefunkčnými prípravkami, skúste osvedčený spôsob, ako sa zbaviť vší po domácky – zábal na vši. Zmiešajte v pomere 1:1 olej a ocot. Ten naneste na hlavu a poriadne votrite do vlasov. Následne zabaľte vlasy na hlave do mikroténového vrecka a ešte cez to uterákom. Nechajte pôsobiť asi pol hodiny. Tak dlho vši nevydržia, udusia sa. Potom už stačí len vyčesávať.

Dobré je prežehliť vlasy žehličkou na vlasy od korienku až po končeky. Vysoká teplota spáli vši aj hnidy vo vlasoch. Pomáha aj zafarbenie vlasov, chemické zloženie farieb na vlasy je pre vši škodlivé. Tento spôsob ale využijete skôr u dospelých.

Zdroj: Maminka.cz


Ďalšie zaujímavé články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.