Ako zlepšiť techniku behania? Hlavné je správne dýchanie

Šport a zdravý pohyb patria k základným pravidlám dobrého života spolu s dobrým jedálničkom. Medzi tie najobľúbenejšie športy všetkých patrí určite behanie, to totiž môžete prevádzkovať úplne kdekoľvek. Či už milujete behanie na páse v posilňovni alebo si radšej vybehnete do prírody, vždy je dôležité zamerať sa na techniku.

Pri behaní je dôležité dodržať mnoho aspektov. Keď začínate, možno si neuvedomujete, aká alchýmia sa v behaní nachádza. Pravdou ale je, že pre správne behanie je dôležité dobré a priedušné oblečenie, správna bežecká obuv a aj samotná technika. Ako sa ale naučiť správne behať a pri športe dobre dýchať? Je to predovšetkým o cviku.

3, 2, 1… štart!

Zamerajte sa na techniku behu a dýchania hneď od začiatku. Vo chvíli, keď vybehnete, je totiž dôležité rýchlosť neprepáliť. Pokiaľ vyrazíte hneď od začiatku s veľkým zapálením, s najväčšou pravdepodobnosťou vám čoskoro dôjde sila alebo dych. Telo sa totiž nestihne dostať do tréningovej fázy, a tak pľúcam čoskoro dôjde dostatok kyslíka. Svalová hmota bude čoskoro preplnená laktátom a vy čoskoro ucítite veľký diskomfort. Ľahký klus by mal byť preto na začiatku a na konci behu, aby sa telo dostalo do správnej rovnováhy.

Správne dýchanie pri behaní

Ako už ste pochopili, správne a zdravé behanie je predovšetkým o technike dýchania. Ako teda správne dýchať? Ústami, alebo nosom? Možno sa vám zdá, že nie je možné dýchať iba nosom, je to však ten najlepší spôsob. Snažte sa osvojiť si dýchanie nosom a skúšajte to zakaždým, keď vybehnete.

  • V zimnom období totiž ochránite vaše hlasivky, dýchanie nosom má ale množstvo ďalších pozitívnych účinkov.
  • Zo všetkého najskôr je ale dôležité si uvedomiť, že beh prispôsobujete dýchaniu, nie naopak.
  • Pokiaľ totiž vybehnete a nasadíte tempo, je dosť pravdepodobné, že vám čoskoro dôjde dych.

Preto sa snažte sústrediť predovšetkým na vaše dýchanie a tomu prispôsobte samotný beh.

Čo ak po pár metroch nemôžete dýchať?

Ak sa vám nedarí pokojne dýchať pri behu, zvoľnite. Radšej zvoľte rýchlu chôdzu, kým opäť nechytíte dych. Zo začiatku je prekonávanie vlastných síl jednou z najčastejších chýb, preto sa jej snažte vyvarovať a začnite s behaním správne. Pokojne prvé tréningy voľte len rýchlu chôdzu, dôležitou myšlienkou však je, že stále správne a pravidelne dýchajte.

A ako sa teda správne nadýchnuť?

  1. Začnite hlbokým nádychom nosom, smerujte ho do brucha.
  2. Výdych by mal byť tiež hlboký, môžete vzduch vydychovať ústami.
  3. Správnym pomerom dýchania a behov sa určuje zhruba na dva kroky na nádych, dva kroky na výdych.
  4. Čoskoro však zistíte, že máte svoj vlastný systém, ktorý vám vyhovuje najviac.
Správna technika behu.
Zdroj foto: Jag_cz / Shutterstock.com

Ako na pichanie v boku?

Ďalším častým problémom, ktorý je spojený so zlou technikou behu, je pichanie v boku. Tento nepríjemný problém sa deje kvôli nedostatku kyslíka v tele. Ak cítite prvé bolesti a pichanie v boku, začnite zhlboka dýchať. Nadychujte sa stále zhlboka nosom, nemeňte tempo. Pokiaľ je pichanie už neúnosné, znížte tempo na minimum alebo choďte pomalšou chôdzou a snažte sa stále zhlboka dýchať, po ústupe bolesti sa opäť rozbehnite.

Pichanie v boku je vlastne prvá známka toho, že nedýchate dostatočne zhlboka. Plytký dych je totiž hlavným nepriateľom vašej techniky behu. Vzduch sa síce dostane do pľúc, ale bohužiaľ len do hornej časti. Svaly preto nedostanú dostatočné okysličenie. Skúste sa preto nadýchnuť zhlboka niekoľkokrát za sebou a zistíte, že bolesť naozaj ustupuje.

Nie je ľahké sa naučiť správne behať, ale s dobrou technikou od začiatku sa vám určite bude dariť oveľa lepšie. Váš bežecký výkon bude so správnym dýchaním na lepšej úrovni. Navyše s každým ďalším kilometrom aj ďalším tréningom pocítite veľké zlepšenie, ktoré vás poženie ďalej.


Ďalšie zaujímavé články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.