Ako vybrať vhodný makeup pre vašu pleť?

Makeup sa delí do mnohých kategórií podľa niekoľkých vlastností. Poďte sa preto zoznámiť s jednotlivými typmi, vďaka bližšiemu porozumeniu potom pre vás bude hračka nájsť si ten správny.

Make up podľa konzistencie

Od konzistencie make-upu sa odvíjajú aj jeho základné vlastnosti. Tento produkt je možné rozdeliť do 5 kategórií – penový, krémový, kompaktný, tekutý a tuhý.

Penový make-up

Veľkou výhodou penového make-upu je to, že jeho konzistencia je naozaj jemná a našľahaná, čo mu umožňuje perfektne priľnúť k pokožke. Hodí sa pre každý typ pleti, či už mastný, alebo suchší, roztieranie je ľahké a prináša prirodzený vzhľad. Na úkor toho však môže mať o niečo menšie krytie ako ostatné typy.

Krémový make-up

Ako už z názvu vyplýva, tento make-up sa podobá krému, predáva sa v tubách, vďaka svojej konzistencii je veľmi ľahko roztierateľný a hodí sa pre citlivú a suchšiu pleť. Väčšinou býva pokožkou dobre znášaný, pre väčšiu výdrž je však dôležité naniesť základový krém a na záver prepudrovať. Tým vznikne hodvábna konzistencia, ktorá na pohľad pôsobí veľmi vzhľadne. Navyše vďaka svojej krémovej povahe taktiež hydratuje pleť.

Kompaktný make-up

Tento druh je veľmi hustý a tuhý, spravidla býva predávaný v malých krabičkách, vďaka tomu sa hodí na cesty. Avšak jeho konzistencia je skôr nevhodná pre suchšie typy pleti. Dokáže dobre zakryť nedostatky a pre mastnú pleť sa skvele hodí, je však nutné dávať pozor na to, aby zbytočne nezvýraznil vrásky.

Vyskúšajte tiež: Líčenie podľa farby očí

Tekutý make-up

Tekutý make-up patrí medzi tie najznámejšie typy, býva predávaný vo fľaštičke s pumpičkou alebo bez. Spravidla má silné krycie účinky a zároveň sa dobre rozotiera a priľne na pleť. Vybrať si môžete podľa svojho typu pokožky, často navyše býva ponúkaný aj vo variante s ochranným SPF.

Tuhý make-up

Jedná sa o mastný make-up, ktorý je zlisovaný v pevnej tyčinke. Vďaka hutnej konzistencii sa dobre nanáša a kvalitne kryje aj výrazné nedokonalosti. Jeho zapracovanie do pleti môže trvať o trochu dlhšie, než pri iných typoch, ak si s ním však dáte tú prácu, odmení sa skvelým vzhľadom na pleti.

tekutý make-up
Zdroj foto: Picsfive / Shutterstock.com

Make up podľa výsledného efektu

Dôležitou vlastnosťou make-upu je to, aký zanechá na pleti výsledok. Aj z tohto hľadiska je dôležité sa rozhodnúť, či by ste svoju pleť radšej rozjasnili alebo zmatnili. Podľa toho sa ponúkajú rôzne typy, napríklad rozjasňujúci, zmatňujúci, liftingový, vodeodolný, hydratačné alebo minerálne.

Rozjasňujúci make-up

Rozjasňujúci make-up je skvelý vynález, ak potrebujete dodať svojmu vzhľadu sviežosť. Hodí sa pre staršiu či namáhanú pleť, vďaka jeho vlastnostiam totiž potlačí povädnutosť a únavu. Často obsahuje silikónové častice, ktoré odrážajú svetlo, to spôsobuje výsledný efekt. Z tohto dôvodu je nutné strážiť dôkladné zapracovanie do pleti, aby nezvýrazňoval vrásky. Preto pokiaľ máte napríklad širšie póry, tomuto typu sa radšej vyhnite.

Zmatňujúci make-up

Tento druh je make-upom na mastnú pleť. Po vstrebaní sa totiž zmení na púdrovú textúru, a tým zmatní výrazné lesklé miesta. Výhodou je, že pleť nevysušuje natoľko, ako keby ste použili na dosiahnutie rovnakého výsledku púder, tomu sa totiž vďaka jeho vlastnostiam môžete aj vyvarovať.

Liftingový make-up

Tento make-up dokáže vypnúť pokožku a vyhladiť niektoré vrásky. Vďaka tomu tak pleť získa oveľa mladší a sviežejší vzhľad. Pokožka získa optickú pevnosť a bude prežiarená. Z toho dôvodu je určený predovšetkým pre staršiu pleť, pre ktorú bude táto starostlivosť veľmi priaznivá.

Vodeodolný make-up

Výhodou tohto make-upu je, že má naozaj veľkú výdrž. Ak sa tak chystáte na dôležitú udalosť, kde chcete docieliť dokonalého krytia po celú dobu, vodeodolný typ bude tou pravou voľbou. Je však dôležité myslieť na to, že na jeho odlíčenie bude potrebných špecifických odličovadiel a o niečo viac úsilia, než u iných druhov.

Hydratačný make-up

Ako je už z názvu zrejmé, tento produkt prináša pleti hydratáciu, vďaka tomu je to skvelý make-up pre suchú pleť. Využijú ho však aj iné typy pleti, napríklad v zimnom období, keď pokožka dostáva od nevľúdneho počasia naozaj zabrať. Tvár bude vďaka hydratačnej zložke vyzerať plnšie a dodaním živín získa aj mladistvý zdravý vzhľad.

Minerálny make-up

Tento druh by sa mohol javiť o niečo zvláštnejšie ako tie predchádzajúce. Nejedná sa totiž tak úplne o štandardný make-up. Hoci má požadované vlastnosti, má konzistenciu skôr púdru. Navyše obsahuje dôležité minerálne látky vo veľmi jemnej forme, vďaka tomu pleti dodá potrebné živiny. Nevýhodou môže byť nižšia krycia schopnosť, výsledkom je však ľahký transparentný dojem, navyše nebudete potrebovať púder.

Odporúčame: Ako sa správne opaľovať?

Make-up podľa typu pleti

Vyznať sa v jednotlivých druhoch make-upu môže byť zložité, ak váhate, aký typ vôbec chcete a radi by ste experimentovali, stále je dôležité myslieť na to, aby dobre sedel vášmu typu pleti. Pre ľahší výber tu nájdete zhrnutie, aký make-up sa hodí pre akú pleť .

Make up na suchú pleť

Pre suchú pleť sa hodí klasický tekutý make-up, pokiaľ budete myslieť na starostlivosť o svoju tvár a dostatočne ju hydratujete. Pokiaľ hľadáte niečo, čo zároveň pleť udrží v dobrej kondícii, skúste siahnuť po krémovom type. Výhodou je ich ľahké roztieranie a prejasňujúce schopnosti. Výsledný efekt, čo produkt na pleti zanechá, môžete výrazne ovplyvniť aj tým, ako ho do pleti zapracujete. Vyskúšajte preto rôzne možnosti, ponúka sa napríklad štetec, hubka, prsty a ďalšie.

Make up pre normálnu a mastnú pleť

Ak máte mastnú pleť, potom iste viete, že starostlivosť o ňu môže byť niekedy vyčerpávajúca a zložitá, obzvlášť pokiaľ sa snažíte dosiahnuť zjednotený vzhľad pokožky. Vďaka voľbe vhodného make-upu však môžete dosiahnuť skvelý výsledok. Najvhodnejšie sú zmatňujúce krémy, ktoré pleti dodajú jednoliatosť a dokážu spoľahlivo zakryť nedokonalosti.

Make up na mastnú a zmiešanú pleť

Pre tieto typy pleti sa hodí penový make-up, vzhľadom na svoju textúru totiž pleť zbytočne nezaťaží, a navyše zanechá naozaj hebký dojem, zjednotí tón pokožky a vďaka ľahkému matnému finišu dodá nenútene dokonalú tvár.

Make up pre citlivú pleť

Pre citlivú, ale nie príliš suchú pleť sa ponúka kompaktný make-up. Ide o kombináciu ľahko krémovej a púdrovej štruktúry, vďaka tomu dokáže púder značne suplovať. Vo výsledku sa hodí pre každý typ pleti, môže totiž obsahovať aj hydratačné zložk . Oceníte ho hlavne na cesty, jedná sa totiž o malé balenie, s ktorým je ľahká manipulácia.

Make up pre aknóznu pleť

Vybrať krytie na akné môže byť niekedy pekný oriešok. Veľakrát nie je vôbec odporúčaný, niekedy je však tento krok nevyhnutný. Pre aknóznu pleť sa ponúka make-up v tyčinke. Jedná sa o produkt veľmi hutnej konzistencie, ktorá dokáže zakryť aj tie najväčšie nedokonalosti. Obsahuje mnoho pigmentu, vďaka tomu získava multifunkčnosť. Okrem toho sa totiž môže stať aj korektorom, pri problémovej pleti môže byť výhodou použitie iba na postihnuté miesta tváre a ich korekciu. Hodí sa napríklad aj na kontúrovanie tváre. Skvelou vlastnosťou je jeho dlhá výdrž.

Svet make-upu ponúka nekonečné množstvo možností, a tak sa dá len ťažko radiť, čo bude sedieť práve vám. Rozdelenie do základných skupín vám síce môže výber uľahčiť, nie je to však záruka správneho rozhodnutia. Preto sa nebojte skúšať nové a nové veci, len vďaka tomu môžete objaviť ten ideálny make-up práve pre vašu pleť, ktorá bude spĺňať všetky požiadavky.

Zdroj: instyle.com


Ďalšie tipy pre ženy

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.