Ako sa správne opaľovať a čo vám pomôže predĺžiť opálenie?

Vystaviť sa slnku a len tak relaxovať je letným snom mnohých z nás. Ako sa správne opaľovať a aké vychytávky vám pomôžu predĺžiť opálenie?

Starostlivosť o pokožku je základ

Patríte medzi zarytých zástancov starého postupu, že najlepší urýchľovač opálenia je olivový olej? V tom prípade vás musíme sklamať. Ľudia, ktorí tento prírodný olej na opaľovanie používajú, trpia v blízkom veku problematickými chorobami spojenými s dlhodobo spaľovanou kožou. Nejde predsa o to súťažiť o titul Miss Sahara, ide skôr o prirodzený slnečný tón od slnka, ktorý pristane každému a zároveň neškodí.

  • Základom sú opaľovacie krémy, ktoré obsahujú ochranu proti UVA a UVB lúčom. Tie vašu kožu ochránia po dostatočne dlhú dobu a doprajú vám bezpečné slnenie.
  • Najlepšie sú vodeodolné krémy – tie vydržia na pokožke najdlhšie. Opaľovací krém podporujúci opálenie je tiež skvelá možnosť, ako si dopriať príjemný slnečný nádych.
  • Zakaždým sa natrite veľmi starostlivo – niektorí ľudia sa dokážu spáliť veľmi rýchlo, a tým okrem kožných problémov riskujete aj esteticky nevhodné nerovnomerné opálenie alebo lúpajúcu sa suchú pokožku. Preto, ak sa chystáte von, nezabudnite si do kabelky vložiť opaľovací krém, ktorý vám poskytne ochranu pred škodlivými UV lúčmi, a poctivo si ho opakovane aplikujte na pokožku.

Koža nie je všetko

Na pokožku tela síce už väčšina z nás nezabúda, ale na ostatné časti tela mnohí z nás akosi zabúdajú. Preto by ste sa pred každým letným obdobím mali zásobiť aj dvoma ďalšími pomocníkmi:

  1. Základ pre zdravé a nepopraskané pery je ochranná pomáda s UVA a UVB filtrom. Tou si ošetrite pery niekoľkokrát denne.
  2. A ďalší prípravok, ktorý by ste mali mať vždy pri sebe, je sprej na vlasy. Naše vlasy totiž vplyvom slnka dostávajú poriadne zabrať. Keď sa k tomu pridá aj chlórová voda z bazéna alebo slaná morská voda, je potrebné sa o vlasy skutočne viac starať.

Prajete si, aby vaše opálenie vydržalo a aby boli vaše pery a vlasy po pobyte na slnku ošetrené? Doprajte si po opaľovaní celotelový zábal v kokosovom oleji.

Po príchode domov

Keď sa vydáte od bazéna alebo od mora domov, zakaždým sa najskôr dobre umyte. Pokiaľ cítite, že ste sa trochu pripálili, aplikujte chladivú penu obsahujúcu panthenol. Tá kožu dokonale upokojí a bude sa o ňu po nasledujúce hodiny starať.

Premýšľate o tom, ako si udržať opálenie a nie ste práve spálení? Použite mlieko po opaľovaní. To vašu pokožku hydratuje a bude sa o ňu starať. Voda z kože zmyla jej prirodzenú vlhkosť a slnečné lúče jej tiež príliš neprospievajú. Preto je dobré ju po každom opaľovaní ošetriť špeciálnymi prostriedkami.

Jedna vychytávka na opaľovanie

Trik, ktorý ľudia používajú už dlhé roky, zaručene funguje. Premýšľate, ako predĺžiť opálenie? Stavte na doplnok stravy s betakaroténom. Ten vaše telo uvíta a vám oveľa menej hrozí spálená pokožka. Pred odchodom na dovolenku podľa odporúčaného denného dávkovania začnite prípravok užívať a zaistite si tak dlhotrvajúce a bezpečné opálenie.

Pozor na školácke chyby

Raz sa to stalo každému z nás – nechcené opálenie podľa cyklistického trikotu, kedy sme si jednoducho zabudli pred jazdou ošetriť kožu opaľovacím krémom. Alebo rýchle opálenie, ktoré sme chceli docieliť ihneď prvý deň pri mori… A tento nerozumný pokus sa premenil na veľkú spáleninu. Nič preto nepreháňajte a kožu si starostlivo ošetrujte.

aplikovanie opaľovacieho krému
Zdroj foto: Shopping King Louise / Adobestock.com

Ďalšou vecou, ktorú si pri opaľovaní nezabudnite zložiť, sú slnečné okuliare. Niekomu sa stane, že pri príjemnom slnení zaspí s okuliarmi na očiach, a prebudí sa s opálením à la mucha. Ak si prajete mať rovnomerne opálené celé telo i tvár, odporúčame vám otáčať sa v smere slnka ako slnečnica. Predídete tak nepríjemným bielym miestam, ktoré sa tvoria tam, kde slnko nevidí – napríklad pod bradou.

Strážte si čas

Premýšľate, ako podporiť opálenie? V tom prípade by vás mohol zaujímať aj vhodný čas, ktorý na slnenie existuje. Cez poludnie totiž slnko dokáže napáchať viac škody ako úžitku. A vy sa tak namiesto vysnívaného krásne hnedastého opálenia behom chvíľky dočkáte spáleniny.

  • Od rána do jedenástej sa pokojne na slniečku pohybujte do sýtosti.
  • Potom si dajte pauzu a von vyjdite až po druhej hodine.
  • Slnečnú pauzu využite na ošetrenie pokožky, ako aj na dôkladnú opätovnú aplikáciu opaľovacieho krému.
  • Toto je aj odporúčaný spôsob, ako si udržať opálenie.
  • Každý deň trochu je oveľa lepší postup, než sa jeden deň skokovo vystaviť slnku po celý deň.

Doprajte si slnečné tetovanie

Tento rok môžete vyskúšať niečo skutočne netradičné. Slnečné tetovanie sa stáva hitom! Stačí, keď si pomocou krému vytvoríte na tele obrazec, a necháte slniečko, aby vytvorilo všetko ostatné. Alebo si rovno kúpte špeciálnu šablónu a priložte ju na ľubovoľné miesto na tele. Už sa tešíte, keď budete mať svoju vlastnú slnečnú kérku? Ozdobí váš letný vzhľad a dodá vám šmrnc. Túto metódu je možné uplatniť aj pri opálení zo solária.

Nemáte možnosť sa vystaviť slnku?

Prajete si mať kožu bronzovú, ale nemáte možnosť sa slnku vystaviť? Nesmúťte. V dnešnej dobe existuje dosť účinných postupov, ako si dopomôcť k prirodzenej tónovanej farbe pokožky. Nástrek opálenia je jednou z možností, ktorá nijako nezaťaží vašu peňaženku. Umelé opálenie pomocou tónovacieho krému je ďalšou možnosťou, ako si dopomôcť k príjemnému pocitu. U týchto technológií vždy dbajte na to, aby ste ich aplikovali zo všetkých strán rovnomerne.

Ďalšia možnosť je návšteva solária. Tam sa počas niekoľkých minút prehrejete a vaša pokožka získa na príjemne bronzovom nádychu. Pýtate sa, ako dlho vydrží opálenie zo solária? Väčšinou záleží na type vašej pokožky, ale keď chodíte pravidelne, bohato vám postačí krátka chvíľka raz za dva týždne.

Máte opačný problém?

Stalo sa vám, že je vaša koža opálená až príliš, a vy ju z nejakého dôvodu potrebujete dostať aspoň o odtieň svetlejšiu? Vyskúšajte trik, ako sa zbaviť opálenia. Je niekoľko postupov, čo sú vyskúšané, a ktoré, predovšetkým v ázijských krajinách, kde je opálená pokožka symbolom chudoby, ľudia hojne aplikujú. Okrem exfoliačných krémov existujú aj prípravky s aloe vera – tie uvoľňujú melanín a znižujú pigmentáciu. Ďalšou prírodnou látkou, ktorá má prirodzené bieliace vlastnosti, je prekvapivo kurkuma. Zmes citrónovej šťavy s lyžičkou kurkumy dokáže pomôcť v prípade, že si už opálenie neprajete.


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.