Kontúrovanie tváre – produkty na kontúrovanie a postup

Kontúrovanie je nevyhnutnou súčasťou make-upu. Dokáže s tvárou totiž robiť divy – podčiarkne vašu prirodzenú krásu a navyše skryje drobné nedostatky. Je dôležité vedieť, ako sa správne kontúrovanie robí. V opačnom prípade by ste totiž svojmu líčeniu mohli ublížiť.

Základom kontúrovania tváre je bronzer, ktorý sa vo väčšine prípadov dopĺňa ešte lícenkou a rozjasňovačom. Vybrať si môžete z mnohých rôznych produktov, rozhodnúť sa môžete pre krémové alebo naopak pudrové bronzery, záleží na tom, s čím sa vám bude lepšie pracovať.

Príprava pleti – hydratačný krém a podkladová báza

Ešte než sa do kontúrovania pustíte, mali by ste pleť na líčenie pripraviť. Ideálny je napríklad hydratačný krém – ten vašej pleti dodá potrebné živiny. Rozhodne by ste ho tak nemali zabúdať.

Ďalším krokom je podkladová báza. Podľa toho, akú si vyberiete, môžete vyhladiť drobné vrásky a vyplniť zväčšené póry, vďaka čomu vaša pleť bude pripravená na make-up a získa dokonalý vzhľad. Navyše vďaka báze získate väčšiu výdrž make-upu, vyhnete sa tak prípadnému opravovaniu líčenia, pokiaľ chcete, aby dlho vydržalo.

Začiatok kontúrovania – makeup a korektor

Mali by ste sa uistiť, že váš make-up skvele sedí a tvár je tak pripravená na ďalší krok. Vždy si dajte pozor, aby vám odtieň make-upu ladil s pokožkou, to je totiž veľmi dôležité pre krásny a ničím nerušený výsledok.

K make-upu patrí aj korektor. Na zakrytie nedokonalostí by ste mali použiť korektor, ktorého farba sa podobá farbe make-upu. Potom je však na rade ešte ďalší korektor, ktorým rozjasníte tvár a dodáte jej sviežosť. Tento svetlý korektor sa najčastejšie nanáša do oblasti pod očami, aby rozjasnil tmavé očné okolie. Ďalej ho môžete dať aj na špičku nosa, bradu či čelo, vďaka tomu vystúpia do popredia vaše rysy.

Proces kontúrovania

Celé kontúrovanie v podstate spočíva v hre svetiel a tieňov. Pomocou jednoduchých trikov môžete upraviť rysy svojej tváre, s ktorými nie ste spokojní. Štandardne sa k tomuto procesu využívajú tri produkty:

 • bronzer,
 • lícenka,
 • rozjasňovač.

Pokiaľ chcete jednoduché riešenie, môžete si kúpiť paletku na kontúrovanie, ktorá obsahuje všetko potrebné. Jednotlivé produkty však môžete samozrejme zakúpiť aj samostatne, a tak si u každého vybrať odtieň, ktorý sa vám páči.

Okrem samotných produktov je dôležitý aj štetec na kontúrovanie. Vďaka správne tvarovanému štetcu totiž nanesiete na pleť produkt v ideálnej intenzite. Vždy by ste mali začínať zľahka, aby ste to s kontúrovaním neprehnali.

Bronzer

Bronzer na kontúrovanie je nevyhnutný. Vzhľadom na jeho tmavší odtieň ho nanášame najmä na miesta, na ktoré chceme zabudnúť a opticky ich zoštíhliť. Navyše zaručí zdravší a opálenejší vzhľad pleti. Aj pri bronzere by ste mali myslieť na správny odtieň, svetlé typy potrebujú aj svetlejší bronzer, pozor si dajte aj na studené a teplé podtóny. Tento produkt by mal byť maximálne o dva tóny tmavší ako vaša pleť.

Kam nanášať bronzer

Veľa ľudí má v obľube klasický pudrový bronzer, ktorý sa nanáša väčšinou štetcom, najmä pod lícne kosti, na hranu nosa a v oblasti čela. Vyskúšať môžete aj krémový bronzer, tie si však žiadajú skúsenosti.

Pri kontúrovaní je tiež dôležité poznať svoj typ tváre, pretože vďaka tomu si môžete kontúry prispôsobiť presne na mieru, aby ste zvýraznili svoje prednosti a naopak utlmili to, čo sa vám príliš nepáči.

 1. Okrúhla tvár – u tohto typu nanášajte bronzer od ucha pod lícnou kosťou smerom ku kútiku úst. Vďaka tomu dosiahnete optické zúženie tváre. Tmavý odtieň sa hodí aj na spánkové kosti, čo najbližšie k vlasom, aby ste iba utlmili čelo. Ďalej potom bronzer nanášajte ešte pozdĺž čeľustí a na strany nosa.
 2. Oválna tvár – táto tvár si zaslúži zvýraznenie tváre svetlou farbou, aby vynikli všetky rysy. Hodiť sa vám môže optické skrátenie tváre tým, že tmavú farbu nanesiete na špičku brady a aj na čelo.
 3. Hranatá tvár – tu býva dominantou výrazná spodná čeľusť a ostré tvárové rysy, účelom kontúrovania teda je zmierniť ich. Preto by ste sa mali zamerať na kontúrovanie spodnej čeľuste, rovnako tak sa nebojte zúžiť po stranách blízko k vlasom čelo.
 4. Srdcovitá tvár – u tohto typu býva najširšie čelo, na to sa preto zamerajte najviac. Nebojte sa čelo opticky zúžiť po stranách aj nižšie – v oblasti spánkov. Na prežiarenie je vhodné svetlý odtieň korektora nanášať na čelo a bradu, aby vynikli.
štetec na kontúrovanie tváre
Zdroj foto: vales_studio / Shutterstock.com

Štetec na bronzer

Vybrať správny štetec na kontúrovanie môže byť zložité. Na nanášanie bronzera sa najviac hodia štetce, ktoré majú kratšie husté štetiny a mierne skosený tvar. Tento typ štetca skvele sadne na tvár a urobí tak peknú kontúru. Zvoliť však môžete aj takzvaný tulipánový štetec, tým docielite jemnejšie kontúry, pretože nebýva tak hustý.

Nebojte sa skúšať rôzne tvary a značky štetcov, každému totiž vyhovuje niečo iné. Ponúka sa mnoho kritérií, či už je to:

 • hustota štetín,
 • ich dĺžka,
 • tvar štetca,
 • jemnosť štetca,
 • spôsob, ako sa drží v ruke.

Preto neváhajte experimentovať – nakoniec nájdete to pravé, čo vám bude vyhovovať.

Lícenka

Lícenka je veľmi obľúbená, dodá totiž pleti zdravý a svieži vzhľad. Vybrať si môžete z obrovského množstva typov – matných, shimmerových či úplne trblietavých, záleží len na tom, aký výsledok chcete. Vždy by ste však pri výbere mali myslieť na to, aby odtieň sedel k vašej pleti.

 • U tmavších typov pleti sa nemusíte báť siahnuť po výraznejších lícenkách s malinovými až červenými odtieňmi.
 • Na svetlé typy sa naopak hodí skôr jemne ružové či broskyňové produkty, ktoré pleti dodajú zdravú farbu a zároveň nebudú príliš výrazné.

Kam nanášať lícenku

Ideálnym miestom sú lícne kosti. Zámerom rozhodne nie je pokryť celú tvár lícenkou. Platí však pravidlo, že čím širšie líca máte, tým zvislejšie by ste lícenku mali aplikovať.

Štetec na rozjasňovač

Oproti štetcu na bronzer môžete voliť redšie štetiny. Vhodný tvar je opäť skosený, dobre totiž kopíruje lícne kosti a aplikácia je tak veľmi jednoduchá. Nemusíte sa báť využiť štetec na bronzer aj na lícenku, väčšinou sú tieto produkty podobné, a tak si vystačíte s jedným štetcom, pokiaľ sa naučíte produkty správne nanášať.

Rozjasňovač

Zaobstarať si môžete klasický pudrový, ponúkajú sa však aj tekuté, krémové či dokonca rozjasňovače v tyčinke – tie sú obľúbené pre svoju ľahkú aplikáciu. Rozjasňovač vždy aplikujte až po lícenke.

Kam nanášať rozjasňovač

 • Rozjasňovač väčšinou patrí ešte nad lícenku, na samý vrch lícnych kostí.
 • Použiť ho môžete aj na srdiečko pier, vďaka čomu sa pery budú zdať väčšie.
 • Ďalej sa aplikuje aj na spodnú líniu očí či do vnútorného kútika oka, váš pohľad tak bude mať väčšiu iskru.
 • Pokiaľ máte radi naozaj veľa lesku, môžete tento produkt umiestniť ešte na špičku nosa či brady.

Štetec na rozjasňovač

Rozjasňovač je produkt, u ktorého nie vždy potrebujete štetec. Pokiaľ máte krémový či tekutý produkt, môžete ho bezstarostne naniesť prstami. Stačí niekoľko drobných kvapôčok, ktoré rozotrite do stratena.

 • Na pudrový rozjasňovač sa potom už hodí štetec, ten by mal byť menší so špičkou – vďaka tomu sa totiž dostanete do všetkých záhybov.
 • Ponúka sa ešte ďalší variant štetca, ten je tenký, vejárovitý a postará sa o optimálne nanesenie produktu tak, aby ste dosiahli decentný lesk.

Kontúrovanie sa pre začiatočníka môže zdať ako zložitý proces. Je pravda, že je trochu obšírny, akonáhle sa však všetky veci naučíte a získate cvik, bude to len malou súčasťou vášho pojednávania. Nebojte sa teda kontúrovania, pomôcť vám môžu rôzne videá, vďaka ktorým sa naučíte rôzne spôsoby. Hľadajte produkty na kontúrovanie, ktoré vám budú úplne vyhovovať a s pomocou ktorých dosiahnete vytúžený výsledok.

Vždy myslite na to, že bez kontúr nie je líčenie kompletné a aj také veci ako bronzer, lícenka a rozjasňovač dokážu vašej tvári dodať úplne nový rozmer.


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.