Koriander – účinky, pestovanie a využitie v kuchyni

Koriander je veľmi obľúbené korenie na dochutenie jedál. Má veľké množstvo pozitívnych účinkov na naše telo. Pestovať ho môžete v záhrade aj doma v kvetináči.

Koriander

Koriander (coriandrum sativum) je jedna z mála rastlín, ktorá sa dá zužitkovať celá, najčastejšie sa používajú mleté semená a listy. Je obľúbeným korením vo väčšine krajín, predovšetkým však v indickej, stredovýchodnej a ázijskej kuchyni. Niekedy je nazývaný aj ako čínsky petržlen.

Koriander je vyhľadávaný najmä ako „náhrada“ karí a tiež soli, čím sa zníži jej spotreba a príjem sodíka. Má veľmi špecifickú chuť, ľudia ho buď milujú alebo nenávidia – jedno mu však uprieť nemožno – koriander má mnoho pozitívnych účinkov na ľudské telo.

Účinky koriandra na zdravie

  • Znižuje hladinu cukru v krvi – koriander podporuje tvorbu konkrétnych enzýmov, tie majú za následok zníženie hladiny cukru v krvi.
  • Posilňuje imunitný systém – antioxidanty v koriandry zbavujú telo voľných radikálov, posilňujú imunitu a majú protirakovinové, protizápalové a neuroprotektívny efekt.
  • Chráni srdce pred rizikom infarktu – väčšina korení pôsobí pozitívne na zdravie srdca. Koriander pomáha znižovať krvný tlak a LDL cholesterol. Naopak zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu.
  • Pôsobí na zdravie mozgu – spomínané antioxidanty pomáhajú posilňovať pamäť a znižovať stavy úzkosti.
  • Podporuje trávenie, vrátane zdravia čriev – podporuje chuť do jedla, okrem toho upokojuje zažívanie.
  • Znižuje riziko infekcií – má antimikrobiálny vplyv na choroby spôsobené zlou úpravou potravín a patogénmi.

Využitie koriandra v kuchyni

Hoci sú semená aj lístky z rastliny koriandra jedlé, majú rozdielnu špecifickú chuť. Semená rastliny majú jemnú príjemnú chuť, listy skôr pripomínajú kyslú chuť citróna.

korenie koriander a jeho účinky
Zdroj foto: boommaval / Shutterstock.com

Pri príprave pokrmov sa využívajú celé aj mleté semená. Celé semená koriandra bývajú použité do pečiva, zeleniny alebo do strukovín, napríklad do šošovicovej polievky. Rozomleté semená skvele chutia v cestovinách alebo nátierkach.

Avokádové guacamole si získalo obľubu aj v našej kuchyni a bez lístkov koriandra, sa rozhodne nezaobíde. Lístky koriandra majú aj iné použitie – do polievky, šalátov, paradajkovej omáčky a najmä v rezancoch, pripravených na thajský spôsob.

Pestovanie koriandra

  • Ak sa nechystáte pestovať koriander v kvetináči, vyberte na záhrade polotienisté miesto s vlhkou a priepustnou pôdou.
  • Semienka koriandra zasievajte 1 – 2 cm hlboko, približne 5 cm od seba, pokiaľ nestojíte o semienka, ale len lístky, na vypestovanie chutných semienok stačí pridať 1 – 2 cm.
  • Než sa objavia prvé rastlinky, nešetrite vodou a zalievajte a aj potom nenechajte záhon vyschnúť.
  • Keď bylinka dorastie do 15 cm, začnite odstrihávať lístky. Postupne odstraňujte približne tretinu lístkov, predídete ochromeniu rastliny.
  • Bylinka dosahuje výšku približne 1 meter, kvietky majú bielu alebo ružovú farbu. Semená zberajte skôr, než začnú hnednúť alebo černieť.

Používate koriander pri varení aj u vás doma alebo je to pre vás vcelku novinka? Vyskúšať ho na dochutenie jedál určite stojí za to, preto sa môžete pokúsiť aj o jeho pestovanie.

Zdroj: lovethegarden.com, gardenersworld.com


Ďalšie obľúbené bylinky

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.