Kapucínka – zdravotné účinky, využitie a pestovanie

Krásna kvetina aj zázračná bylina s pozitívnymi účinkami na ľudské telo – to je kapucínka väčšia. O kapucínke ste už možno počuli, na vašej záhrade ju ale pravdepodobne nenájdete. To je však veľká chyba. Objavte tie najlepšie účinky tejto krásnej byliny a zaraďte ju do svojho záhradného repertoáru.

Pôvod kapucínky

Táto krásna rastlina kapucínka (lat. Tropaeolum) pochádza pôvodne z Peru, Kolumbie a Ánd v Ekvádore, kde rastie voľne v prírode. Vďaka skvelým účinkom na ľudské zdravie sa začala pestovať aj v Európe, prvýkrát bola privezená z Peru v roku 1684. Už odpradávna bola kapucínka väčšia používaná na liečenie zapálených rán alebo pri chronických zápaloch močových ciest. V 20. storočí ju lekár Mathioli odporúčal aj na liečbu prostaty a pri problémoch s obličkami.

Medzi najznámejší druh patrí kapucínka väčšia (lat. Tropaeolum majus) – jej sfarebenie býva červeno žlté.

Zdravotné účinky kapucínky

S postupom času sa ale tiež zistilo, že kapucínka je vhodná nielen na močové cesty a zapálené rany, ale aj pre zlepšenie funkcie dýchacieho ústrojenstva. Preto sa výťažok z tejto rastliny môže odporúčať pri zápale pľúc. Táto rastlina vám pomôže aj v ďalších prípadoch.

  • Pri zápaloch v tele,
  • pri zápaloch vaječníkov alebo prostaty,
  • pre lepší rast vlasov,
  • ako účinné preháňadlo.

Čaj z kapucínky

Pokiaľ sa chystáte na liečivý čaj z kapucínky, nie je vhodné túto rastlinu kombinovať s ďalšími druhmi bylín. V zmesiach nechutí príliš dobre, navyše najväčší účinok pocítite práve pri samostatnom použití. Tinktúra alebo čaj z kapucínky dokáže pomôcť už po dvoch hodinách po aplikácii, odporúča sa aspoň dvakrát denne.

Kúra užívania čaju z kapucínky by mala byť aspoň po dobu desiatich dní alebo do doby, kým príznaky či zdravotné problémy úplne nezmiznú. Najmä pri zápaloch je nutné vyliečiť chorobu úplne, mohla by sa totiž veľmi ľahko vrátiť. U zápalov rany alebo iného zápalového ochorenia môžete kapucínku riešiť v kombinácii s antibiotikami, skvele sa s nimi pri uzdravovaní dopĺňa.

Pestovanie kapucínky

Zaujala vás sila účinku tejto úžasnej rastliny? Potom si pripravte miesto vo vašom záhone a vypestujte si ju aj u seba doma. Starostlivosť nie je nijako náročná, a tak ju zvládne vypestovať aj začínajúci záhradník.

kapucínka účinky
Zdroj foto: SANLYN / Shutterstock.com

Kedy vysádzať kapucínky?

Vysádzať kapucínky je vhodné po posledných mrazoch (ideálne v máji), jedine tak vám vydrží a dobre porastie.

Kedy kvitne kapucínka?

Kapucínka kvitne zhruba od júna až do prvých mrazíkov, kedy kvety začnú pomaly opadať.

Kapucínku vysádzajte na slnečnom a teplom mieste, kde bude mať dostatok slnečných lúčov, z ktorých čerpá svoju silu. Bylina je pnúca, a tak vytvorí krásny previsnutý efekt v kvetináčoch a v záhone pripraví rozmanitú pastvu pre oči. Nemusí byť špeciálne hnojená, stačí len klasická kyprená pôda s trochou vlahy a vlhkosti. Táto bylina dobre chráni aj vaše ovocné stromy pred škodcami a vašu zeleninovú úrodu pred plesňami.

Využitie kapucínky v receptoch

Kvety aj listy kapucínky môžete ľahko použiť vo vašej kuchyni. Ich chuť pripomína napríklad reďkovku alebo žeruchu, krásne kvety tak môžu obohatiť šaláty aj ďalšie jedlá nielen chuťou, ale aj z estetického hľadiska. Spektrum využitia v kuchyni je veľmi široké, možno vás prekvapí, kde všade môžete túto bylinu použiť ako výbornú ingredienciu.

Túto bylinu môžete ľahko naložiť do oleja a skladovať v chlade, pri každom varení tak môžete puky či naložené kvety prihodiť do zmesí. Výborná je tiež omáčka z kapucínky, ktorá je obzvlášť lahodná v kombinácii s cuketou, bazalkou a kyslou smotanou. Tinktúra, čiže kvapky z kapucínky, vám zase pomôže k odstráneniu problémov s pleťou, najmä u adolescentov môže pomôcť proti akné.

Zdroj: houseplantcentral.com


Tipy na ďalšie rastliny s liečivým účinkom

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.