Echinacea – účinky na zdravie, výsadba a pestovanie

Echinacea je dôležitým zdrojom nektáru pre motýle a mnoho vtákov (najmä stehlíkov), ktorí sa k rastlinám zlietajú. Môžete si takl vychutnať nádherné kvety aj farebnú divočinu, ktorú priťahujú. Pokiaľ je vybavená správnymi podmienkami, darí sa jej v každej záhrade.

Rastlina Echinacea

Echinacea sú zhlukujúce sa trvalky, ktoré dorastajú do zrelej veľkosti medzi 45 cm až 1 m (šírka zhluku) a až do výšky 1,5 m. Veľkosť závisí od odrody. Najčastejšie pestovaným druhom, ktorý má zároveň najviac zrdaviu prospešných látok, je echinacea purpurová (lat. Echinacea purpurea). Obľúbená je aj echinacea bledá (lat. Echinacea pallida) a rôzne druhy echinacey žltej, napr. Cheyenne Spirit, Rainbow Yellow či Kismet Yellow.

Echynacea má vo všeobecnosti veľké kvety s kužeľovitými stredmi, na vysokých a rovných stonkách.

Liečivé účinky echinacey

Liečivé účinky tejto rastliny sú známe už dávno. Najviac telu prospešných látok obsahuje koreň, ale využívať sa môže aj byľ. Echinacea pôsobí priaznivo na:

  • fungovanie imunitného systému a prirodzenú obranyschopnosť pred rlznymi vírusmi,
  • elimináciu bolesti, napr. zohráva rolu pri úľave od bolesti zubov, hlavy či bolesti hrdla,
  • stabilizáciu a reguláciu cukru v krvi,
  • potláčanie úzkosti,
  • stav a zdravie pokožky, a to aj vďaka protizápalovým a protiinfekčným účinkom.

Túto liečivú bylinu môžete užívať v podobe kvapiek, tinktúry alebo si pripraviť z echinacey čaj.

Pestovanie echinacey

Echinacea na pestovanie nie je náročná, avšak pre farebné kvety je potrebné sa na niektoré veci zamerať.

Umiestnenie echionacey

Echinacea bude tolerovať zlú skalnatú pôdu, ale nebude rásť vo vlhkej, bahnitej pôde. Mulčujte rastliny kompostom v čase výsadby. Echinacey sa darí na plnom až čiastočnom slnku – rastliny potrebujú aspoň štyri hodiny slnečného svetla denne. Prirodzene rastú pozdĺž okrajov lesov, takže sa im bude dariť na miestach s ranným tieňom a popoludňajším slnkom alebo naopak.

Echinacea sú zhlukujúce sa rastliny. Jedna rastlina bude mať tendenciu sa zväčšovať, ale nebude sa šíriť a zahlcovať záhradu koreňmi alebo podzemkami. Prípadná veľkosť zhluku rastlín závisí od kultivaru, preto skontrolujte veľkosť uvedenú v popise rastliny, ktorá vám pomôže rozhodnúť o rozostupe. Pokiaľ sa odhaduje, že rastlina dorastie do šírky 45 cm, ponechajte medzi rastlinami 50 cm rozostup. Pretože Echinacea sa zakoreňuje veľmi hlboko, starostlivo sa o mieste výsadby rozhodnite. Presťahovanie jej nesvedčí.

echinacea purpurea
Zdroj foto: badboydt7 / Shutterstock.com

Výsadba echinacey

Rastliny Echinacea vysaďte na jar alebo na jeseň, do dobre odvodnenej pôdy na plné alebo čiastočné slnko. Echinacea sa tiež ľahko pestuje zo semien, ale aby mohla vyklíčiť, vyžaduje chladné a vlhké obdobie – zvané stratifikácia. Na jeseň zasievajte semená husto, zľahka zakryte, aby ste vtáky odradili od ich konzumácie. Semená budú klíčiť na jar. Väčšina rastlín bude kvitnúť počas druhého roka.

Zalievanie echinacey

Echinacea nie je na zalievanie nijako náročná; mladé rastliny treba viac zalievať, aby ste im pomohli založiť nové korene. Zalievajte každý deň alebo obdeň bezprostredne po výsadbe, postupne niekoľkokrát za týždeň, raz týždenne, každý druhý týždeň, na zavlažovanie, iba keď je vo vašej oblasti extrémne sucho. Druhý rok po výsadbe a ďalej by ste nemali vôbec zalievať, pokiaľ nie je vaša oblasť osem a viac týždňov bez dažďa. Sú tolerantné k suchu.

Hnojenie a mulčovanie

Väčšina trvaliek nepotrebuje sezónnu aplikáciu hnojív. Mulčovanie rastlín Echinacea na jar kompostom by malo stačiť, ak vaša záhrada nemá špecifické nedostatky živín. Pokiaľ na vašich rastlinách rastie množstvo listov, ale žiadne kvety, alebo sú listy podivne sfarbené (fialové alebo žlté), vykonajte pôdny test, ktorý určí, ktoré živiny rastlinám chýbajú.

Prerezávanie

Odrežte mŕtve kvety späť na list, kde môžete vidieť púčik pripravený rozkvitnúť. Ku koncu obdobia kvetu nechajte na rastline nejaké kvety uschnúť a nechajte semená. Vtáky milujú občerstvenie na semenách, čo je dostatočný dôvod na ich udržanie, ale rastliny sa tiež samy zasejú.

Majte pod kontrolou veľkosť rastliny a odkladajte rozkvitnutie celej rastliny rezaním rastlín späť v júni na 70 cm. Nechajte rastliny stáť, kým nie sú úplne suché. Semená sú dôležitým zdrojom potravy pre divokú zver. Pri zazimovaní záhrady rastlinu zastrihnite.

Zdroj: gardendesign.com, allaboutgardening.com


Ďalšie tipy na pestovanie

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.