Vačky a kruhy pod očami – ako sa ich zbaviť?

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Prezrádzajú, ako sa v skutočnosti cítime a čo v danej chvíli prežívame. Dalo by sa povedať, že ak toto platí, pokožka pod očami je potom oknom do nášho vnútra a hovorí o tom, aké je naše celkové rozpoloženie. Ak vás trápia kruhy alebo vačky pod očami a viete, že by mohli byť dôsledkom nezdravého životného štýlu, je načase s tým niečo urobiť. V prvom rade začnite sami u seba. Zároveň však nie je nič zlé na tom, ak si pomôžete rôznymi krémami či prípravkami. Ako teda tento estetický nedostatok riešiť? 

Čo sú kruhy a vačky pod očami?

Vačky pod očami či tmavé kruhy predstavujú estetický nedostatok na tvári, ktorý je viditeľný na prvý pohľad. Nemali by nás však trápiť iba z pohľadu estetiky. Môžu byť totiž dôsledkom toho, ako žijeme a môžu nás varovať pred inými, azda aj vážnejšími, zdravotnými problémami. 

Kruhy pod očami sú ovplyvnené pigmentáciu a hrúbkou pokožky v týchto miestach. Čím je pokožka tenšia a menej pigmentovaná, tým sa zvyšuje riziko ich vzniku. Vačky pod očami sa zase tvoria vtedy, ak sa v týchto miestach hromadí tekutina. 

Ako vznikajú?

V tejto chvíli je potrebné si povedať, čo vieme a čo naopak nevieme ovplyvniť. Sú ľudia, ktorí majú jednoducho genetickú predispozíciu na to, že ich častejšie trápia kruhy pod očami, a to aj napriek tomu, že žijú zdravo a majú dostatok spánku. Toto sú veci, ktoré len ťažko ovplyvníme. Dajú sa do istej miery riešiť prostredníctvom kozmetických prípravkov a krémov, ktoré môžu kruhy pod očami odstrániť. Potom sú tu však aj objektívne dôvody, pre ktoré vznikajú vačky alebo kruhy pod očami. Natvrdo povedané, za tie si môžeme sami – vyplývajú totiž zo životného štýlu. Na stave pokožky sa môže podpísať kvalita a kvantita spánku, konzumácia alkoholu, jedálniček či celkové životné nastavenie a pohoda. 

Ako ich odstrániť?

Určite nie je príjemné ísť do práce, na pohovor či dôležité osobné stretnutie s kruhmi a vačkami pod očami. Preto si povedzme, ako sa tieto neželané vizuálne javy dajú bezprostredne odstrániť.Existujú rôzne kozmetické prípravy, resp. krémy, ktoré zaistia hydratáciu pokožky pod očami a dodajú jej potrebné živiny. Najlepší krém na vačky pod očami by mal obsahovať niektoré z účinných látok, medzi ktoré radíme napríklad kyselinu hyalurónovú, ktorá zohráva rolu pri hydratácii, vypĺňa pokožku a vracia jej lesk. Ďalšou účinnou látkou je retinol, teda derivát vitamínu A, ktorý má pozitívny účinok na elimináciu tvorby vrások. Akousi klasikou je vitamín C, ktorý môže byť prospešný ako pre našu imunitu, tak aj pre pleť. 

Popri krémoch je však viac než vhodné myslieť aj na svoje zdravie a životný štýl. Základom je spánok – jeho dĺžka a kvalita. Ak dlhodobo fungujete v spánkovom deficite, skôr či neskôr sa to môže negatívne prejaviť, a to aj na pokožke pod očami. Rovnako sú tu ďalšie veci ako zloženie jedálnička, v ktorom by mali byť zdravé potraviny, dostatok ovocia či zeleniny. A v neposlednom rade aj kontrolovaná konzumácia alkoholu. 

Zdravie je komplexom rôznych faktorov a iné to nie je ani pri pohľade na našu pokožku pod očami. Ak nechcete, aby vás trápili vrásky, vačky alebo tmavé kruhy pod očami, je potrebné sa to na pozrieť ucelene, tzn. upraviť svoj životný štýl a pomôcť si aj vhodnými krémami prinášajúcimi potrebnú hydratáciu a účinné látky pre krehkú pokožku. 

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.