Otvorené police vs. nástenné skrinky – ktorá možnosť je lepšia? 

Otvorené police sa v posledných rokoch dostali medzi popredné interiérové trendy, a to aj vďaka ich jednoduchej inštalácii a elegantnému, dekoratívnemu vzhľadu. Dokážu však plnohodnotne nahradiť funkčný charakter klasických nástenných kuchynských skriniek?

Riešenie pre malé kuchyne

Otvorené police tiahnuce sa ponad kuchynskú linku sú dobrým riešením do malých kuchýň. Veľká časť steny zostane odhalená, tzn. priestor bude pôsobiť otvorenejším a priestrannejším dojmom. Poskytujú tiež väčšiu flexibilitu a v prípade potreby ich môžete rezaním prispôsobiť svojim potrebám a využiť každý centimeter kuchyne.

Nástenné skrinky majú tendenciu priestor viac zahltiť. Ak ste však zástancami tradičného štýlu, nezúfajte. Tento problém dokáže čiastočne eliminovať nasledovná dizajnérska rada – aby kuchyňa nepôsobila stiesnene, vyberajte si svetlé skrinky s lesklou povrchovou úpravou. Lepšie odrážajú denné svetlo. A ak do vašej kuchyne prúdi len málo prirodzeného svetla, nezabúdajte na dobre rozvrhnutý systém osvetlenia.

Ideálne riešenie z pohľadu estetiky

Police poskytujú skvelý spôsob sebavyjadrenia. Sú ako stvorené na vystavenie svojho obľúbeného porcelánového riadu, dóz do kuchyne či iných dekorácií. Na druhej strane však treba dať pozor, aby ste ich nezahltili – buďte organizovaní a vystavujte tu naozaj iba esteticky prijateľné položky s dekoratívnym charakterom. Ak vlastníte veľké množstvo kuchynského riadu, ktorý nemáte kam ukryť, stavte radšej na nástenné skrinky, ktoré poskytujú viac úložného miesta. 

Estetika vs. praktickosť 

Pri rozhodovaní sa, ktorý variant je pre vás vhodnejší, myslite aj na to, že na otvorené police a všetky vystavené predmety bude prirodzene padať viac prachu a údržba bude preto o niečo pracnejšia. Platí to aj v prípade, ak máte police situované v blízkosti varnej dosky alebo digestora – voľne uložené predmety sa pravdepodobne zamastia. Ak teda nemáte časové možnosti, ktoré by vám umožňovali pravidelné a dôkladné čistenie, vyberte si radšej uzatvorené skrinky.

moderná kuchyňa šedo modrá
Zdroj foto: vlastné / XXXLutz

Inštalácia a náklady 

V tomto kontexte je jednoduchšie a menej nákladné zvoliť do kuchyne otvorené police, ktorých inštalácia je bezproblémová. Odvíja sa od toho, aký model si vyberiete – plávajúce police so skrytými podperami alebo police uchytené pomocou konzol

Tip: Ak zariaďujete kuchyňu v industriálnom štýle, stavte na kovové závesné konzoly s dvojakým spôsobom montáže – pod alebo nad police. 

Police sú tiež dostupnejšou možnosťou z pohľadu financií a znižujú celkové náklady na kuchyňu. Cena sa však samozrejme líši v závislosti od použitého materiálu.

Maximalizácia úložného priestoru

Nástenné skrinky poskytujú v porovnaní s policami väčšiu kapacitu úložného priestoru. Avšak kým kuchyňa bez skriniek bola kedysi nemysliteľná, vďaka narastajúcim inováciám v kontexte skladovania, napr. kuchynské ostrovčeky, je dnes možné ich z dizajnu vynechať alebo ich množstvo obmedziť. Ak si nie ste stopercentne istí, ktorá alternatíva je pre vás tá pravá, môžete zvoliť kombináciu oboch. Docielite tak vyváženú kuchyňu, ktorá bude dizajnová i praktická.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.