5 tipov, ako sa pripraviť na skvelé leto

Hoci je leto samo o sebe skvelé, s našimi tipmi bude ešte lepšie. Povieme vám, čo v lete nepodceňovať a ako si letnú sezónu užiť na 100 %.

Vzdušné oblečenie na pohodové dni

Predtým, ako si na dovolenku oblečiete plavky, zaobstarajte si vzdušné oblečenie z prírodných materiálov. Tieto materiály sú v lete naozaj príjemné, pretože odvádzajú pot a neprehrievajú vás. Niektoré materiály môžu tiež odrážať lúče a ich negatívne účinky na vašu pokožku.

Môžeme spomenúť látky ako madeira, ľan, hodváb, bambus a konope. Ceny sú trochu vyššie, ale platíte naozaj za kvalitu a pohodlie a verte, že to oceníte už pri prvých horúcich dňoch.

Slnečné okuliare nie sú len módnym doplnkom

Niekedy si ľudia berú slnečné okuliare len ako doplnok k oblečeniu. To samozrejme nikoho neprekvapuje, ale ich primárnym účelom je chrániť oči pred slnečnými lúčmi a oslnením. Práve ostré lúče môžu oči podráždiť a dokonca poškodiť.

Je dôležité, aby okuliare mali UV filter s rozlíšením 400 nanometrov, ktorý eliminuje až 99 % škodlivého žiarenia. Na šoférovanie a cestu k moru si vyberte polarizačné okuliare, pretože si dokážu poradiť aj s oslnením bez toho, aby ste museli riešiť zníženú ostrosť.

shutterstock 431599711
Zdroj foto: KieferPix / Shutterstock.com

Nezabudnite na opaľovací krém

Skvelé je, že v posledných rokoch sa opaľovacie krémy vyrábajú nemastné, bez typického zápachu a bieleho filmu. Nie je teda problém nosiť ho každý deň. Možno to neviete, ale spf by sa mal aplikovať každý deň bez ohľadu na počasie.

Žiarenie môže prejsť cez okno, takže sa pred ním nemôžete skryť vo vnútri. A v lete by mala byť pravidelná aplikácia nevyhnutnosťou. Je to skvelý bojovník proti vráskam, a nechytá sa naň žiaden krém. Na líca, krk a dekolt si vyberte krém s ochranným faktorom SPF 50. Tieto oblasti sú veľmi často vystavené slnečnému žiareniu a vrásky sa na nich objavia pomerne rýchlo. Chybu však neurobíte ani tým, že si ho dáte na ramená a ruky.

Možno sa bojíte, že sa neopálite, to nie je pravda, len to trvá trochu dlhšie. Na druhej strane opálenie vydrží oveľa dlhšie. A to, že sa ochránite pred rakovinou kože, ani nemusíme spomínať.

Osvieženie s ručným ventilátorom

Maličkosť, ale ako ju oceníte! Ide o ručný ventilátor. Dá sa nabíjať cez USB, na batériu alebo na ručný pohon, kedy ho stačí párkrát stlačiť a hneď sa rozfúka príjemný vánok. Stojí pár eur a zmestí sa vám do kabelky alebo vrecka. Ak dávate prednosť klasike a nemáte problém so zápästím, pokojne si zaobstarajte elegantný vejár.

Pijete dostatok vody?

Pravdepodobne ste to už počuli od svojej mamy alebo otca, ale počas horúcich letných dní je naozaj nevyhnutné piť veľa čistej vody. Dehydratácia ovplyvňuje viac vecí, ako si myslíte. Nie je to len bolesť hlavy, ale aj vaše pohlavné orgány, trávenie, oči, vlasy, výdrž, koncentrácia, výkonnosť, energia, … takmer všetko môže byť negatívne ovplyvnené nedostatkom tekutín.

Najlepší spôsob, ako sa prinútiť piť, je veľká fľaša vody. Nemusíte ju neustále dopĺňať, stačí ju ráno naplniť a popíjať počas celého dňa. Ani si nevšimnete, že pijete oveľa viac.

Koľko vody stačí? To je veľmi individuálne. Závisí to od hmotnosti, výšky, fyzickej aktivity, počasia, ale stačí sa riadiť farbou moču. Mala by byť svetložltá, tmavšia farba už naznačuje problém. Pozor aj na príliš veľký príjem, zaťažíte tým svoje obličky.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.