Maximálny komfort a relax v hojdacej sieti – ako v nej správne ležať? 

Hojdacia sieť poskytuje príjemné útočisko na relax, ale i zábavu. Mnohí outdoor nadšenci v nej dokonca strávia celú noc a sieť im slúži ako alternatíva k stanu pri kempovaní. Aby bolo ležanie pohodlné a netrápili vás bolesti chrbta, je dôležité vedieť správnu techniku. 

Správne zavesenie ako základný predpoklad komfortu

Predtým, ako sa uvelebíte do svojej hojdacej siete, musí byť správne zavesená. Oba konce by mali byť upevnené vo výške hlavy a vzdialené od seba približne 3,5 až 5 metrov – všeobecné pravidlo hovorí, že k dĺžke samotnej hojdacej siete, resp. hammocku, je potrebné pripočítať cca meter na oboch stranách. Ak nemáte na záhrade vyhovujúce body na uchytenie, dobrou voľbou je hojdacia sieť so stojanom

Sieť by nemala byť príliš napnutá, ideálny je 30° uhol, ktorý zabezpečí správne napnutie aj pri záťaží a pohodlnú polohu diagonálne. Keď v sieti ležíte, vzdialenosť od zeme by mala byť približne 50 centimetrov. Hojdacie siete pre príjemný relax (nielen) na záhrade nájdete na: https://di-volio.com/sk/hojdacie-siete.

Ako správne ležať v sieti

Aby bol váš pobyt v hojdacej sieti pohodlný a netrápili vás bolesti chrbta, ideálna je diagonálna poloha, teda uhlopriečna a nie pozdĺžna, ako je zvykom – ramená a hlava by mali byť na jednej strane, nohy na druhej, mierne doľava alebo doprava. Vďaka tomu sa váha tela lepšie rozloží, látka sa dokonale prispôsobí a eliminuje sa prílišné prehýbanie chrbtice. Pre extra pohodlie si pod hlavu môžete položiť vankúš, prípadne použite aj ortopedický vankúš medzi kolená. 

hammock
Zdroj foto: Grusho Anna / Adobestock.com

Typ hojdacej siete taktiež zaváži 

Predajňa záhradného nábytku a doplnkov ponúka viacero možností a typov hojdacích sietí. Dôležité je, aby bola dostatočne široká a umožňovala tento spôsob ležania. V tomto kontexte je najvhodnejší model bez pevnej konštrukcie. Okrem toho je vhodný aj na prenášanie a cestovanie, takže ho využijete nielen na záhrade, ale aj pri outdoor dobrodružstvách či letnej dovolenke pri mori. Ak sa rozhodnete pre spevnenú alternatívu, teda hojdaciu sieť s rozpernými tyčami, tá nabáda skôr k pozdĺžnemu ležaniu, teda nie je vhodná na dlhodobé ležanie či spánok, skôr krátkodobý relax, napríklad pri čítaní knihy. 

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.