Axolotl – chovajte ho v akváriu. Ako sa o neho starať?

Axolotl mexický je druh vodnej jašterice a vzhľadom pripomína malého dráčika. Sledovanie jeho života vás ohromí. Prečo chovať axolotla doma v akváriu a ako sa o neho starať?

Patríte medzi tých, ktorým nestačí typický domáci maznáčik a nevystačíte si so psom, mačkou alebo rybičkami? Potom je pre vás ideálnym druhom práve exotický axolotol. Tento drobný vodný druh nevyžaduje žiadnu veľkú starostlivosť ani náročný chov.

Axolotl patrí do akvária

Axolotl mexický, latinsky Ambystoma mexicanum sa medzi chovateľmi nazýva aj vodným drakom. Vo zverimexe si zaobstaráte axolotla za cenu podobnú rybičkám. Väčšia investícia bude už iba jeho obydlie – akvárium. Chov axolotlov na našom území v posledných rokoch rastie, donedávna však nebol tento druh príliš známy. Zaraďte sa do skupiny chovateľov, ktorí si obľúbili práve tohto vodného tvora. Nebudete ľutovať.

Odkiaľ pochádza axolotl?

Najviac si tento druh domáceho maznáčika obľúbili v Japonsku, na našom území sa však taktiež teší popularite zvlášť v posledných rokoch. Najviac pripomína chodiaceho mloka alebo vodného draka.
V Mexiku, odkiaľ tento druh pôvodne pochádza, sa stával často pokrmom a kulinárskou pochúťkou.

Jeho pravým domovom sú jazerá. Stáva sa často okrasou reštaurácií, kde si v akváriu pokojne žije. V dnešnej dobe je tento druh už chránený, a tak sa na jedálnom lístku neobjaví. Ako správny vodný drak potrebuje na správny rast i život dostatok čistej vody a mäso.

Na našom území, aj ďalších štátoch, preslávila medzi mladými axolotla aj populárna hra Minecraft, kde môžete toto zvieratko nájsť vo vodách.

Farby axolotla

Pred vyšľachtením a v pôvodnom stave má axolotl čiernu alebo šedú farbu tela s ružovými žiabrami. Za dobu obľúbenosti tohto druhu sa jeho vzhľad trochu zmenil, a tak axolotla nájdete vo zverimexoch prevažne v zlatej, krémovej, béžovej farbe, zvláštny je tiež axolotl tigrovaný. Ľudia sa často pýtajú na axolotla v modrej farbe (blue axolotl), takýto vzhľad však toto zviera nemá, taký existuje maximálne v hre Minecraft.

Axolotl mexický dorastá do dĺžky 35 centimetrov.

axolotl a jeho chov
Zdroj foto: Poring Studio / Shutterstock.com

Koľko sa dožíva?

V zdravom prostredí sa axolotl dožíva veku až dvadsať rokov, a tak môže byť vašim domácim miláčikom na pomerne dlhú dobu.

Chov axolotla mexického

Pýtate sa, ako chovať axolotla? Pre správny a kvalitný život je potrebné zaobstarať väčšie akvárium pre axolotla, ktoré bude mať približne 20 ° C a jeho objem bude aspoň 50 litrov čistej vody. Kŕmenie axolotla nie je zložité. Ako potravu si axolotl žiada živé organizmy, najviac si pochutí na dážďovkách alebo nitenkách, nepohrdne ani malými kúskami mäsa. Susedy v podobe akváriových rýb mu ale neobstarávajte, tie sa s najväčšou pravdepodobnosťou stanú potravou.

Nadchne vás jeho život

Útok na potravu, dravý prístup k životu aj schopnosť obnovenia častí tela. To všetko zažijete v prípade, že si zaobstaráte do domáceho akvária axolotla. A jeden vám stačiť nebude. V prvom rade budete nadšení z tohto druhu, a tak si radi zaobstaráte ďalšieho člena akvária. Druhým dôvodom je však aj fakt, že axolotl nerád žije osamotený, a tak dvaja dospelí jedinci budú skvelou voľbou.

Zdroj: thesprucepets.com, everythingreptiles.com


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.