Gabiónové ploty – umiestnenie, výplň a ďalšie využitie

S gabiónmi v záhrade už ste sa pravdepodobne stretli, jedná sa o oceľové siete, ktoré sú naplnené kamením, okrúhliakmi, či prípadne inými materiálmi ako je sklo, drevo alebo tehly. Majú široké využitie, mnohokrát ako oplotenie, avšak využívané sú aj ako kvetináče, vytvoriť z nich môžete aj lavičku. Výhodou je, že gabiónové ploty si môžete vyskladať svojpomocne podľa svojich predstáv.

Čo sú gabióny

Gabióny sú veľmi obľúbené na záhradách. Využiť ich môžete ako múriky, ktoré ozdobia rôzne zákutia. Stretnúť sa môžeme s gabiónovými kvetináčmi rôznych tvarov. Či už sa jedná o guľovitú nádobu, hranatú alebo napríklad kónickú. Výber je široký, takže môžete design úplne prispôsobiť svojim predstavám. Základom je umiestniť do gabiónu kvetináč so substrátom, ktorý potom obklopíte ľubovoľným výplňovým materiálom. Ide o praktické riešenie, ktoré pôsobí moderne a inovatívne.

Kam gabióny umiestniť

Vzhľadom na povahu gabiónov sú tieto prvky často používané ako konštrukcia, gabiónové ploty a poslúžia aj pri spevňovaní svahov, tzv. gabiónová stena. Ich výhodou je, že jednotlivé siete môžete prispôsobiť do ľubovoľného potrebného tvaru, takže ich je možné využiť v akomkoľvek priestore. Či už pôjde o široké alebo úzke gabióny, vyberať môžete z rôzne veľkých ôk aj výplňových materiálov. Gabionové ploty sa stali v dnešnej dobe populárným riešením najmä ako plot, prípadne dekorácia k novostavbe, je pritom jedno či máte klasický bungalov, drevodom, prípadne dvojposchodový dom. Skvele dotvoria vzhľad exteriéru, alebo záhradu.

shutterstock 1847510569
Zdroj foto: Vitaliy Hrabar / Shutterstock.com

Výplňový materiál gabiónov

Veľmi často sú využívané hlavne kamene a menšie kamienky. Ako výplň však môžete použiť v podstate čokoľvek. Skvele totiž pôsobí aj drevo a recyklované sklo. Využiť však môžete aj tehly či dlažobné kamene. Nie je potrebné sa obmedzovať, pretože materiálov sa ponúka naozaj veľa. Stretnúť sa môžete aj s výplňou gabiónových plotov v podobe zvyšného stavebného materiálu, ktorý by bol inak vyhodený. Zužitkujete tak materiál, pričom získate netradičný prvok na svoju záhradu.

Základnou jednotkou sú gabiónové koše, ktoré zakúpite v rôznych veľkostiach. Ľahko tak nájdete to pravé pre svoje potreby. Jednotlivé siete sú potom spájané špeciálnymi špirálami. Zvládnete tak vytvoriť ľubovoľnú konštrukciu. Potom už ju stačí vyplniť zvoleným materiálom.

Ďalšie využitie gabiónov

Okrem bežného využitia ako sú gabiónové ploty a múry môžu tvoriť aj iné prvky. Vytvoriť z nich je možné totiž rôzne praktické konštrukcie či dekorácie. Ide o skvelé riešenie pre výstavbu schodov, z gabiónov však vytvoríte napríklad aj celé garážové státie, lavičku či záhradné ohnisko a krb. Skvele sa hodí aj na výstavbu terasy. Využitie je naozaj široké, takže záleží len na vás, akú máte predstavu. Výhodou týchto konštrukcií je ich vysoká životnosť a taktiež elegantný dizajn, ktorý sa hodí do rozmanitých priestorov.

Gabióny ponúkajú skvelé vlastnosti, práve preto sú také obľúbené. Vytvoriť z nich môžete rozličné prvky, najčastejšie práve do záhrady. Okrem praktického využitia môžete z týchto drôtených prvkov vytvoriť netradičné ozdobné dekorácie.

Zdroj: ireceptar.sk

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.