Ako sa zbaviť krtkov v záhrade humánnym spôsobom

Krtkovia sú mäsožravce žijúce v krajine, ktorí radšej jedia hmyz namiesto vašich záhradných rastlín. Ich podzemné tunely však môžu zničiť vašu záhradu a trávnik a uľahčiť prístup k vašim rastlinám pre ďalšie hlodavce. Ako sa ich zbaviť na záhrade

Zdroj: Ako sa zbaviť krtka

Hoci je krtko celkom neškodné zviera, o jeho prítomnosť na záhrade nikto nestojí. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa krtkov zbaviť bez toho, aby sme ich museli zabíjať.

Ak máte výraznú inváziu krtkov alebo podobných škodcov, môže to byť známka problémov. Krtkovia sa obvykle nachádzajú tam, kde je pôda bohatá na organickú hmotu. Ich prítomnosť v neobvykle veľkom počte môže byť spôsobená vysokou populáciou pôdnych škodcov. Slúži preto ako varovanie, že s pôdnym životom nie je všetko v poriadku.

Ako odhaliť krtka na záhrade?

Krtkovia sú malé cicavce so špicatými pyskami a malými očami. Pri pohybe vlastne „plávajú“ v podzemí a pomocou širokých predných plutiev rozdeľujú pôdu. Uprednostňujú vlhkú, hlinitú pôdu a sú najaktívnejšie skoro ráno alebo večer na jar alebo na jeseň; tiež vychádzajú po teplom daždi.

Krtkovia majú charakteristickú vlastnosť bezsrstého špicatého ňufáku. Ich malé oči a ušné kanály sú zakryté kožušinou a nemajú vonkajšie uši. Majú veľmi veľké a široké predné labky so špičkami prstov.

Znaky krtka na záhrade:

  • Krtkovia sa obvykle živia hmyzími škodcami, húsenicami a pôdnymi organizmami, vrátane tých prospešných, ako sú dážďovky.
  • Na rozdiel od vegetariánskych hrabošov, krtkovia prenikajú hlboko do pôdy. Ich tunely sú obvykle hlboké najmenej 30 cm pod zemou, pokiaľ neskenujú povrch pri hľadaní partnera. Skontrolujte pôdu a trávnik, či sa na nich nenachádzajú tunely, budú vyzerať ako zvýšené hrbole v tvare sopky.
  • Povrchové tunely alebo hrebene tiež indikujú aktivitu krtkov.

Ako sa ich zbaviť?

Odchyt krtka

Pokiaľ máte pretrvávajúci problém s krtkami, najlepším riešením je odchyt. Úprimne povedané, toto je často jediný spôsob, ako sa zbaviť krtkov. Použite humánnu pascu a uvoľnite krtky najmenej 10 km od vášho domova do prírody.

Ultrazvukové zariadenia

Plašiče na krtkov vytvárajú ultrazvukové signály, ktoré škodcov odpudzujú, avšak na človeka vplyv nemajú. Okrem ultrazvukových zariadení existujú aj vibračné plašiče škodcov.

Zaobstarajte si mačku

Vlastniť mačku, ktorá rada prechádza vaše záhony, je pre hlodavce veľmi účinným odstrašujúcim prostriedkom.

Ricínový olej

Krtkovia sú mäsožravce, ktoré sa chovajú ako doma na trávnikoch bohatých na húsenice a hmyz. Keď je ich jedlo ochutené ricínovým olejom, pôjdu si na jedlo inam. Zmiešajte 3 diely ricínového oleja s 1 dielom čistiaceho prostriedku na riad; použite 4 lyžice tejto zmesi v 5 litroch vody a namočte tunely a vchody.

Decht

Namočte klas do strešného dechtu a umiestnite ho do jedného z ich tunelov. Krtkovia nenávidia vôňu dechtu a zablokujete ich útek.

Domáce prostriedky

Niektoré babské rady radia použiť kropenie sušenej krvi, tabaku, práškovej červenej papriky alebo kávovej usadeniny blízko vchodov do tunela. Nezabudnite znovu aplikovať po daždi.

Medzi ďalšie ľudové rady patrí umiestňovanie žuvačky, ľudského pižma, bielidla alebo čpavku do blízkosti tunelov. A pamätajte, že krtkovia nebudú jesť arašidy ani obilie – sú to hmyzožravce.

Energia z vetra

Môžete mať šťastie pomocou veternej energie – nastavenie vibrácií v záhrade, ktoré budú krtky obťažovať a posielať ich preč. Medzi najobľúbenejšie metódy patria detské veterníky, ktoré sú rôzne rozmiestnené na trávniku, alebo domáci burič: Vyrežte plutvy po stranách fľaštičky s bielidlom a umiestnite ich na prútik zatlačený do zeme blízko krtincov.

Ľudí tiež zaujíma: Ako sa zbaviť vošiek v záhrade

Nepodceňte prevenciu

Skontrolujte svoju pôdu na prítomnosť škodcov; ak máte veľa krtkov, môžete mať nadmerné množstvo húseníc a chrobákov. Môžete sa pokúsiť zbaviť húseníc hlístami, nie je to však nutné, aby krtkovia zmizli; húsenice sú len súčasťou ich stravy.

Pokiaľ chcete chrániť konkrétne rastliny, vykopte 1 meter dlhý otvor a lemujte boky a spodnú časť otvoru drôteným pletivom. Naplňte dieru zeminou a zasaďte.

Vytvorte malú „klietku“ zo sieťoviny. Umiestnite niekoľko cibulí rastliny dovnútra a celú klietku zahrabte do správnej hĺbky. Hlodavce nebudú schopní rastlinu žuť, ale korene a stonky môžu vyrásť.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.