Ktoré potraviny najlepšie konzumovať pred a po tréningu?

Idete do seba a začínate pravidelne cvičiť a behať? Potom si pravdepodobne okrem cvičenia samotného kladiete aj otázky okolo stravy. Práve na túto časť zdravého životného štýlu sa dnes zameriame.

Pred tréningom predovšetkým ľahkú stravu

Minimálne hodinu pred tréningom by ste sa mali vyhnúť ťažkej strave. Najlepším riešením dokonca je jednu až dve hodiny vopred vôbec nejesť. Nie každý ale všetko zvláda časovo naplánovať.

Ak musíte jesť kvôli hladu na poslednú chvíľu, vyhnite sa ťažkým tučným potravinám. Teda žiadna pizza, nič vyprážané, tučné syry a údeniny ani žiadne majonézové zálievky na šalát. Prednosť dajte ľahkým šalátom a čerstvej zelenine. Ak chcete chudnúť, opatrní buďte aj s ovocím.

Vďaka tomu, že vás nebude strava zaťažovať, budete schopní sústrediť sa na svoj výkon a odovzdať maximum možného.

Vhodnou voľbou môže byť šálka kávy či iného stimulantu, ktorý vás pred tréningom nakopne.

Čo konzumovať po tréningu?

Po ukončení fyzickej aktivity sú možnosti oveľa bohatšie. Pokiaľ posilňujete, v prvom rade môžete telu dodať potrebné bielkoviny. Využiť na to možno aj doplnky stravy.

Chybu ale neurobíte, ani pokiaľ zájdete na burger (bez hranoliek a sladeného nápoja) alebo si dáte napríklad lieskové orechy. Pokiaľ za sebou máte náročnú aeróbnu aktivitu – napríklad dlhý beh – telu dodajte energiu. Poslúži na to napríklad ovocie alebo iontový nápoj. Nezabudnite na tekutiny ako také, teda pohár čistej vody.

Diéta je dôležitá po celý deň

Na svoju stravu ale nemyslite len okolo svojho tréningu. Pokiaľ chcete so svojou postavou a svojim športovým výkonom niečo urobiť, mali by ste si svoj jedálniček strážiť doslova 24/7. Po prebudení si teda doprajte zdravé raňajky – či už dáte prednosť vajíčkam, ovsenej kaši s orieškami či čerstvému ​​smoothie zo smoothie mixéra.

Stravujte sa pravidelne v primeraných porciách. Šesť jedál denne nie je chybou. Telu dodajte dostatok bielkovín, zdravých tukov, sacharidov aj vitamínov a minerálov a nezabudnite ani na prísun vlákniny.

Posledné jedlo si dajte aspoň dve hodiny pred spánkom. Rozhodne nie je zdravé prejedať sa tesne pred spaním, hoci by išlo o zdravé potraviny.

Diétu priebežne upravujte

Načúvajte svojmu telu a vnímajte, ako na prijatú stravu reagujete. Cítite sa pri tréningu ťažko? Potom pravdepodobne musíte zmeniť stravu pred cvičením. Chýba vám naopak energia? Potom niekde budete musieť pridať.

Pokiaľ vás únava či iné problémy trápia počas celého dňa, možno budete musieť s diétou hýbať komplexnejšie. A to isté platí v prípade, že sa vám nedarí plniť vaše ciele. Nechudnete? Uberte tuky a sacharidy. Nenaberáte svaly? Pridajte na bielkovinách.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.