Najobľúbenejšie dovolenkové destinácie sveta, ktoré ponúkajú skutočnú exotiku

Chceli by ste si počas dovolenky dosýta oddýchnuť na pláži, zaplávať si, spoznať nové, zaujímavé miesta a dozvedieť sa aj niečo z histórie? To všetko na vás čaká na dovolenke v Turecku a Egypte. 

Dovolenka v Turecku

Na najvyšších priečkach rebríčka obľúbených dovolenkových destinácií sveta sa už niekoľko rokov nachádza v mnohých smeroch luxusné Turecko. Turistov láka jeho bohatá história, krásne pláže a slnečné počasie, ktoré tu vládne až 320 dní v roku. 

V prímorských letoviskách môžete leňošiť na slniečku, dosýta si zaplávať, venovať sa potápaniu, šnorchlovaniu a iným vodným športom. Ak sa predsa len budete na pláži nudiť, vymeniť ju môžete za plavbu loďou, let balónom a vyskúšať parasailing. Turecko si vás iste získa tiež pohostinnosťou miestnych obyvateľov, kvalitnými službami a vynikajúcimi jedlami tradičnej tureckej kuchyne. 

Bohatá história a pamiatky UNESCO

Chceli by ste sa vydať do čias staroveku? Zavedie vás tam návšteva mesta Trója. Na archeologickom nálezisku tu boli odkryté pozostatky až z obdobia roku 3 000 pred n.l. Novšie nálezy siahajú do obdobia Rímskej ríše. Navštíviť môžete aj hlavné mesto Chetitskej ríše, ktorá sa na území Turecka nachádzala v 2. tisícročí pred n.l. 

Jednou z najviac navštevovaných lokalít tohto prímorského štátu je Kapadokia. V sopečných skalných útvaroch tu môžete obdivovať vybudované skalné obydlia a podzemné mestá. Dokonca sa tu dá ubytovať v luxusných jaskynných hoteloch, ktoré vyzerajú veľmi pohodlne.  

Za návštevu iste stoja aj zrúcaniny starobylého mesta Efez a antické mesto postavené na travertínovom podklade s minerálnymi prameňmi Hierapolis-Pamukkale. Všetky tieto lokality sú zapísané v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Vrch Ararat — miesto, kde zakotvila Noemova archa 

Pri bohatej histórii Turecka ešte chvíľu zostaneme, pričom zamierime na najvyššiu horu krajiny Ararat s nadmorskou výškou 5 137 m n. m. Tento stále zasnežený vrch leží neďaleko hranice s Arménskom a podľa historických prameňov sa považuje za miesto pristátia Noemovej archy. Jeho vrchol tvoria dva štíty Veľký a Malý Ararat. Výstup na horu je však vhodný len pre zdatných turistov, ktorí myslia na správnu výbavu.

Okúste jedinečnú chuť Egypta

Teplé more v kombinácii s horúcim počasím láka dovolenkárov do rovnako nádherného a slnečného Egypta. Teploty tu počas dovolenkovej sezóny stúpajú až nad 40 °C. Opaľovať a kúpať v mori sa tu dá od jari až do jesene. Váš pobyt vám spríjemnia komplexné hotelové služby, oddychovať môžete na piesočnatých plážach Stredozemného a Červeného mora. 

Z tradičných jedál nezabudnite ochutnať egyptský chlieb a koshari — zmes šošovice, cestovín a ryže v rajčinovej omáčke. Ak by ste chceli okúsiť aj pokrmy, ktoré sa v Egypte varili už pred niekoľkými tisícročiami, dajte si fazuľovú kašu ful medames.

Pamiatky, ktoré vás zavedú do čias faraónov

Egypt láka návštevníkov aj množstvom pamiatok. Staroveký Egypt vám sprítomnia pyramídy, spomedzi ktorých je najznámejšou a zároveň najväčšou Cheopsova pyramída. Je jediným zachovaným zo siedmych divov sveta a najväčšou známou kamennou stavbou z čias staroveku. Počas návštevy Egypta by ste nemali vynechať ani Veľkú sfingu v Gíze, ktorá sa nachádza pred Rachefovou pyramídou a je najväčšou sochou vytesanou z jediného kusu kameňa na svete.

2 1
Zdroj foto: merydolla / stock.adobe.com

Obklopení pieskom alebo vodou

Láka vás spoznať Saharu? Najväčšia púšť sveta je krajinou, kde vás bude z každej strany obklopovať piesok a vysoké teploty. Jej duny môžu dosahovať výšku až 180 metrov, najvyššia nameraná teplota tu bola 58 ° C. Zaujímavá je aj svojou rozlohou, zaberá až 8 % rozlohy Zeme, 30 % Afriky a má zhruba 9, 2 milióna km2, čo je obrovská plocha, ktorá by sa dala prirovnať k Číne. 

Hotely v Egypte vám ponúkajú fakultatívne výlety do beduínskej osady, zajazdiť sa dá aj na štvorkolke alebo na ťave. Ak by ste chceli namiesto púšte obdivovať krásy morského dna a jeho vôd, vydať sa môžete na výlet na lodi so skleneným dnom, počas ktorého čaká na vás bohatý podmorský svet s jeho obyvateľmi, koralmi aj rastlinami.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.