Paleo diéta pre začiatočníkov – ako poskladať zdravý jedálniček?

Počuli ste už o paleo diéte? Tento stravovací štýl sa inšpiruje jedálničkom našich pravekých predkov z obdobia lovcov a zberačov. Zaujíma vás, aké má výhody, prípadne nevýhody a čo pri tejto diéte zaradiť do jedálnička?

Určite ste v posledných rokoch počuli o najrôznejších trendoch v oblasti stravovania. Bohužiaľ dobré myšlienky na konzumáciu zdravších pokrmov sú veľmi často zneužité celebritami a ďalšími vplyvnými ľuďmi na sebapropagáciu. Tým pádom je od zdravého životného štýlu a diét odradených mnoho ľudí, ktorí by však paradoxne potrebovali držať určitý druh diéty. Teraz sa na miesto krabičkových a iných redukčných diét začína pomaly a iste presadzovať takzvaná paleo diéta, ktorá nadväzuje na stravovanie v dobách našich predkov.

Čo je to paleo diéta?

O paleo diéte sa v posledných rokoch intenzívne diskutuje nielen medzi nadšencami do zdravšieho životného štýlu, ale aj medzi výživovými poradcami. Cieľ paleo diéty je rovnaký ako u všetkých ostatných druhov diét, teda redukcia telesnej hmotnosti a zlepšenie fyzickej kondície. Lenže paleo diéta ide na chudnutie diametrálne odlišne, pretože si berie príklad z minulosti, konkrétne z doby kamennej.

Tento stravovací štýl sa inšpiruje jedálničkom našich pravekých predkov z obdobia lovcov a zberačov, pred rozvojom poľnohospodárstva.

Paleo diéta si berie za vzor stravovania v dobe paleolitu, čo je mimochodom najdlhšie obdobie v ľudských dejinách. V tejto fáze evolúcie boli ľudia rozdelení na zberačov a lovcov, takže sa živili predovšetkým nazbieranými bobuľami alebo tepelne upraveným mäsom. Žiadnych iných pokrmov sa ľuďom v dobe kamennej nedostávalo. 

Výhody paleo diéty

Možno si budete hovoriť, prečo by ste mali v 21. storočí prežívať iba na bobuliach a tepelne upravenom mäse. Lenže paleo diéta má nad ostatnými druhmi diét jednu obrovskú výhodu. 

  • Takto redukovaná strava je totiž blízka ľudskému organizmu. Paleo strava je veľmi chutná, a navyše prekvapivo veľmi rozmanitá, takže si skvele pochutnáte. 
  • Navyše môžete využívať hneď niekoľko tepelných úprav mäsa od grilovania, cez pečenie a varenie, až po dusenie v pare alebo sušenie. V tomto ohľade sa fantázii medze rozhodne nekladú a je iba na vás, ako si mäso pripravíte.
  • Mäso samozrejme nebudete jesť samotné. Ako príloha je v paleo diéte využívaná hlavne zelenina, a to ako varená, tak surová. Rovno zabudnite na zemiaky, ryžu alebo dokonca knedle, pretože tieto pochutiny človek v paleolite zďaleka nepoznal. 
  • Paleo diéta má navyše chudnúce účinky, pretože ste úplne oslobodení od konzumácie sacharidov, vďaka čomu je redukcia telesnej hmotnosti veľmi účinná. 
  • Sacharidy sú nahradené zdravými tukmi obsiahnutými v rybách, napríklad v lososovom mäse.
čo je to paleo diéta?
Zdroj foto: somegirl / Adobestock.com

Nevýhody paleo diety

Nie je všetko zlato, čo sa trblieta, takže aj paleo diéta disponuje určitými nevýhodami. 

  • Tou najväčšou je pravdepodobne úplná absencia obilnín a strukovín, čím ste pripravení o veľmi solídne zdroje energie, vitamínov a hodnotných rastlinných bielkovín. 
  • Minimálny príjem sacharidov sa môže prejavovať vo zvýšenej úrovni únavy, čo sa dá ľahko vyriešiť konzumáciou čerstvého ovocia.
  • Kvôli vyššej koncentrácii mäsa v jedálničku je tento spôsob stravovania tiež o niečo drahší ako ostatné redukčné diéty. Alfou a omegou úspechu je totiž kvalitné mäso, ktoré nesmie byť príliš tučné.

Mohlo by Vás zaujímať: Pečeňová diéta a pestrý jedálniček na celý týždeň.

Ako zostaviť jedálniček počas paleo diéty?

Paleo diéta povoľuje konzumáciu celého radu surovín, z ktorých si môžete pripraviť prekvapivo chutné pokrmy a recepty. Na jedálniček rozhodne patrí:

Zabudnúť by ste nemali ani na živočíšne tuky, vodu, zeleninové šťavy a bylinkové čaje. Raz za čas sa na vašom stole môže objaviť mlieko.

Jedálny lístok paleo diéty zostavujte iba z povolených surovín. Veľkou výhodou je, že nemusíte nijako extra hľadieť na množstvo. Všetky jedlá sú totiž ľahko stráviteľné, takže žiadnym spôsobom nezaťažujete tráviacu sústavu. Pokiaľ si však nebudete vedieť rady, neváhajte sa obrátiť na výživového poradcu.

Ak chcete efektívne zredukovať svoju telesnú hmotnosť, je paleo diéta asi tým najlepším riešením. Ľudia žijúci v paleolite totiž rozhodne netrpeli nadváhou a určite ich nepostihovali civilizačné ochorenia.

Prečítajte si tiež: Chudnutie z brucha – základné pravidlá, potraviny a cviky.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.