Aké práce robiť v záhrade vo februári? Tipy pre záhradkárov

Máme pre vás tipy, čo robiť vo februári na vašej záhradke. Nezaspite na vavrínoch, vaša záhrada vás potrebuje aj v zime. Už vo februári totiž môžete pomaličky začať s prípravami na sezónu. Môžete začať s výsevom paradajok alebo inej zeleniny. Po zime sa tiež treba postarať o dreviny a rastliny.

Tipy na výsev zeleniny

Starostlivosť o záhradu je individuálna, záleží totiž na tom, čo na záhrade máte vysadené alebo na tom, čo ste sa rozhodli tento rok zasiať napríklad prvýkrát. Určite si tak už v zime rozmyslite, ako by mala vaša záhrada v tohtoročnej sezóne vyzerať. Môžete si vopred naštudovať informácie a určite už môžete začať aj so zháňaním sadeničiek.

  • Koniec februára je potom ideálnou dobou pre sadenie reďkoviek do parenísk, fóliovníkov alebo skleníkov.
  • Vo februári je potom čas aj na sadenie šalátu, paradajok, hlúbovín alebo zeleru.
  • Na konci mesiaca už by ste tiež mali začať s naklíčovaním sadbových zemiakov.
  • Pokiaľ sú teplejšie dni, začnite pripravovať pôdu, pôda potrebuje skypriť a tam, kde budete mať nakoniec vysadenú zeleninu, rozprestrite kompost.

Zamerajte sa na dreviny

Ak máte na záhrade aj stromčeky a okrasné dreviny, určite sa počas februára nudiť nebudete. Vždyzelené dreviny treba pravidelne zalievať, ale len vtedy, ak nemrzne. Okrasné dreviny treba prerezať a spáliť, ide o prevenciu pred chorobami a škodcami. Tí môžu na drevinách prezimovať.

Ak pôda nie je príliš premrznutá, môžete sa pustiť aj do sadenia cibuliek tulipánov, na konci februára prichádza čas aj na prihnojovanie trávnikov. Strážte tiež, či na vetvách okrasných rastlín nezostáva sneh. Ten je treba zotrepať, aby sa vetvy nezlomili. Sneh je totiž dosť ťažký.

Príprava na prebúdzanie rastlín

Každý záhradník vie, že rastlinky majú na všetko svoj čas. Určite nie je dobré, keď sa začnú prebúdzať skôr, ako by mali. Pokiaľ u vás sneží a vy sneh pravidelne zberáte z chodníkov a ciest, nahrňte ho na skalky a záhony. Tým rastliny uchránite pred skorým prebudením. Slniečko totiž môže ovplyvniť ich rast.

Zdroj: theenglishgarden.co.uk

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.