Recyklovaný kancelársky papier nielen pre ochrancov životného prostredia

Napriek rastúcemu trendu digitalizácie je kancelársky papier stále kľúčovým prvkom v kancelárskom prostredí. V zmysle hľadania zlatej strednej cesty, ktorá by viedla k ochrane životného prostredia a udržateľnosti, prišli na trh recyklované papiere. Dnes po nich siahajú nielen zanietení ochrancovia planéty, ale aj spoločensky zodpovedné firmy a ekologicky zmýšľajúci jednotlivci.

Ekologické výhody recyklovaného papiera

Recyklovaný papier výrazne prispieva k zachovaniu biodiverzity a ochrane lesov, tzv. pľúc Zeme, ktoré sú zásobárňou uhlíka. Environmentálna záťaž je v porovnaní s klasickým kancelárskym papierom omnoho nižšia. Pri výrobe sa dosahujú úspory materiálu (nespotrebuje sa žiadne drevo, každý list je vyrobený zo 100% recyklovaného papiera), vody, energie a znížia sa emisie približne o polovicu. 

Nižšia kvalita a cena? Mýtus 

Mnoho ľudí sa aj dnes mylne domnieva, že kvalita ekologického papiera je oproti bežnému kancelárskemu papieru nižšia. Je na čase tento mýtus vyvrátiť! Pokrok a inovácie v technológiách recyklácie umožňujú výrobu eko papiera, ktorý sa kvalitatívne vyrovná tomu z prvotných surovín. Spájajú sa s nimi tiež rôzne systémy environmentálnej certifikácie, v Európe ide napríklad o EcoLabel či PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification). 

Druhým mýtom je cena – vo všeobecnosti sú recyklované produkty spájané s nižšou cenou. Opak je však pravdou. Proces premeny starého papiera na nový, teda recyklovaný, je finančne náročnejší, avšak tieto rozdiely v cene sa stávajú čoraz menšími. Okrem toho sú vyvážené ekologickými prínosmi. 

žena pracujúca v kancelárii
Zdroj foto: insta_photos / Adobestock.com

Tip: Potreby, bez ktorých sa vaša kancelária nazaobíde, nájdete na: https://consul.sk/

Belosť recyklovaného papiera 

Aj keď je recyklovaný papier prirodzene béžovej farby, za pomoci inovatívnych technológií môže dosiahnuť porovnateľnú belosť ako klasický papier. Techniky sú rôzne, vrátane bezchlórového bielenia, ktoré je šetrnejšie k životnému prostrediu. Častokrát sa však výrobcovia rozhodnú ponechať papier nebielený, aby zdôraznili jeho eko charakter. 

Papiere vhodné pre každodennú tlač 

Ekologický papier je tak vhodný na akúkoľvek každodennú tlač, či už do domácnosti alebo kancelárie. Skvelý je na čiernobielu, ale aj farebnú tlač. Vhodný je napríklad na tlač interných firemných dokumentov alebo poznámok a denných úloh. Zvyčajne je kompatibilný so všetkými laserovými kopírkami i tlačiarňami. Okrem toho je k nim šetrný. 

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.