Sakura – vzhľad, druhy a pestovanie okrasnej japonskej čerešne

Poznáte okrasnú čerešňu sakura? Aký má vzhľad a ako ju pestovať? Táto japonská čerešňa sa hodí do každej záhrady. Pestovanie sakury nie je zložité, ale je potrebná trpezlivosť.

Pokiaľ milujete romantický štýl, potom sa premietne určite aj do vašej záhrady. Popri romantickom záhradnom nábytku je nutné myslieť aj na správnu voľbu rastlín, kríkov i stromov. Jedným z nich môže byť aj japonská čerešňa sakura.

Vzhľad japonskej sakury

Sakura môže byť v podobe kríka alebo stromu, ktorý dosahuje výšku až 7 metrov.

  • Koruna tohto okrasného stromu je veľmi košatá a kmeň stromu je zaujímavo lesklý a hladký.
  • Asi 3 centimetre dlhé listy menia postupne farbu z hnedočervených do zelených odtieňov farby.
  • Najzaujímavejším prvkom tohto okrasného stromu sú však jeho kvety.

Kvetenstvo má podobu krátkeho hrozna až s troma kvetmi. Samotné kvety sú väčšinou päťpočetné, jednotlivé lístky sú 1,5 centimetrov dlhé. Farebné rozpätie sa pohybuje od bielej, cez ružové tóny po svetločervenú farbu. Z kvetov sa neskôr stáva plod s kôstkou, ktorý je najskôr červený a sfarbí sa až do čierna.

leungchopan

Práve doba kvitnutia je cieľom všetkých turistov, ktorí sa vydávajú do Japonska, kde je množstvo parkov s japonskou záhradou práve s kúzelnými stromami sakury. V Japonsku začína strom sakury kvitnúť už začiatkom februára, avšak u nás môžeme čakať rozkvitnutý čerešňový strom až okolo májových dní.

Druhy sakury

Pokiaľ sa rozhodnete pre vysadenie japonskej sakury aj na vašej záhrade, je nutné vybrať správnu odrodu. Na našom trhu nájdete celkom tri druhy, z ktorých je každá trochu iná.

Ozdobná sakura – Kanzan

Má kvety skôr do vázovitého tvaru v červeno-ružovej farbe, celý strom dorastá do výšky až 12 metrov. Na úplnom začiatku jari, ešte pred kvetenstvom, má strom hnedastú farbu listov, s kvetmi mení farbu do zelenej, a na jeseň sa zmení do krásnych bronzových tónov.

Previsnutá sakura – Kiku-shidare

Toto je odroda so zaujímavo previsnutou korunou stromu, vetvy pôsobia kaskádovitým dojmom. Dorastá do výšky 4 metrov, pričom samotné kvety sú dlhé až 3,5 centimetra. Tento okrasný strom sa vyznačuje ružovými kvetmi.

Sakura Amanogava

Je väčšinou vysoká až 15 metrov, tento druh sakury je vhodný do väčších záhrad. Jej kvety sú svetlo ružové až biele, kvetenstvo ale nie je tak plné, ako u predošlých odrôd.

Zdroj foto: Mariola Anna S / Shutterstock.com

Pestovanie sakury

Ak sa rozhodnete pre sakuru do vašej záhrady, musíte sa obrniť veľkou trpezlivosťou. Svojou krásou vám bude robiť radosť najskôr po piatich rokoch od vysadenia. V tej dobe totiž konečne dostane svoj krásny tvar, kedy previsnuté vetvy v tvare fontány budú krásnou ozdobou nielen v období kvetenstva.

Pokiaľ však vydržíte tých niekoľko rokov, sakura vás bude tešiť svojim nádherným vzhľadom od jari až do jesene. Už na začiatku jari sa totiž objavia prvé púčiky, ktoré sú zaujímavé svojou sýto ružovou farbou. Tie sa čoskoro zmenia na nadýchané puky. Po krásnom kvetenstve príde aj zaujímavá etapa lesklých bronzových listov.

Stanovisko pre sakury

Táto okrasná čerešňa znesie aj polotieň záhrady, vďaka tomu však nebude úplne rozkvitnutá. Najlepšie sa jej bude dariť na skutočne svetlom a teplom mieste, kde ukáže celý svoj pôvab a silu. Pôda by mala byť neustále mierne vlhká – nedostatočná vlaha môže stromu veľmi uškodiť. Zabudnite ale na príliš mohutné zalievanie, v takom prípade môžu korene stromu odhniť. Správna zemina na vysádzanie sakury by mala obsahovať miernu kyslosť a dostatok hnojiva.

Vďaka sakure bude váš exteriér veľmi zaujímavý a krásny. Vypestujte si svoj japonský strom sakura!

Zdroj: lovethegarden.com, thespruce.com


Ďalšie tipy pre záhradkárov

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.