Ako často absolvovať jednotlivé preventívne prehliadky?

Závažným zdravotným problémom je možné pomerne úspešne predchádzať pravidelnými preventívnymi prehliadkami. Ak totiž chorobu odhalíme včas, spravidla je väčšia šanca na uzdravenie. Preto by sme nemali podceňovať návštevy lekárov, ktorí vykonajú preventívne prehliadky. Nárok máte na rôzne vyšetrenia.

Preventívna prehliadka u zubára

Prehliadkou, ktorú by sme mali absolvovať najčastejšie, je tá u zubára. K zubnému lekárovi by ste mali chodiť raz ročne. Deti (do 18 rokov) majú absolvovať preventívnu prehliadku u zubára dokonca častejšie, a to dvakrát do roka. Bohužiaľ však mnoho ľudí zanedbáva zdravie chrupu a k zubárovi zavíta až v prípade, že sa objavil nejaký problém. Bolestiam zubov však môžete predchádzať práve pravidelnou návštevou zubára. Ten tak môže riešiť závady hneď ako sa objavia a nedôjde tak k ich rozvinutiu.

Súčasťou preventívneho vyšetrenia je kontrola chrupu, slizníc a čeľustí. V podstate slúži iba na overenie, či sú zuby a celá ústna dutina v dobrem stave. Pri odhalení problému je dôležitá rýchly liečba. Avšak následná starostlivosť v prípade problému nemusí byť úplne hradená poisťovňou, napriek tomu by ste nemali preventívne prehliadky podceňovať. Môžu vám ušetriť množstvo problémov nielen so zubami.

Preventívna prehliadka u gynekológa

Pre mnoho žien je gynekologické vyšetrenie značne nepríjemné, a tak sa mu snaží vyhýbať. To je však veľkou chybou. Každá žena od 15 rokov má raz ročne hradenú preventívnu prehliadku. Aj napriek tomu však veľká časť z nich túto možnosť nevyužíva.

  • Pri gynekologickej prehliadke lekár kontrolu orgány ako sú vaječníky a maternica pomocou ultrazvuku.
  • Súčasťou je potom aj vyšetrenie krčka maternice na cytológii a mikrobiológii. To je kľúčové pre skoré odhalenie zmien na krčku maternice. V takom prípade je potom liečba úspešnejšia.
  • Rakovina krčka maternice sa môže rozvíjať veľmi rýchlo, preto by ste gynekológa mali navštíviť každý rok.
  • Pre zdravie žien je dôležitý aj mamograf, ten je od 45 rokov veku hradený každé dva roky, avšak na vyšetrenie sa môžete objednať aj oveľa skôr.
preventívna prehliadka u gynekológa
Zdroj foto: Yakobchuk Olena / Adobestock.com

Preventívna prehliadka u všeobecného lekára

Veľmi dôležitou prehliadkou je tá u praktického lekára. Nárok na ňu máte každé dva roky, pričom sa jedná o komplexnú kontrolu vášho zdravia. Lekár by mal preveriť váš životný štýl, prekonané ochorenia aj životosprávu. Dôležitá je aj rodinná anamnéza.

Súčasťou sú rôzne preventívne vyšetrenia:

Vďaka tomu lekár získa informácie o vašom celkovom zdravotnom stave a môže tak odhaliť prípadné zdravotné problémy. Dnes už navyše do preventívnej prehliadky patrí aj onkologická prevencia, kontrola platnosti očkovania proti tetanu a vo vyššom veku potom tiež kontrola glykémie.

Preventívne prehliadky by sme rozhodne nemali podceňovať, môžu nám totiž zachrániť zdravie. Nárok máte na celý rad rôznych prehliadok, nie iba tieto tri. Informujte sa preto u svojho lekára a využite možnosti kontroly zdravotného stavu.

Zdroj: healthline.com


Ďalšie tipy z oblasti zdravia

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.