Ako založiť rastlinné akvárium a aké rastliny vybrať?

Pokiaľ hľadáte možnosti, ako oživiť interiér, skvelou voľbou je práve rastlinné akvárium. Jeho výhodou je, že môže pokrývať celú stenu miestnosti, avšak bez problému ho zariadite napríklad aj vo váze či väčšom pohári. Aké rastliny vybrať?

Čo je rastlinné akvárium?

Pod týmto pojmom nie je potrebné hľadať žiadne zložitosti. V podstate sa totiž jedná o akúkoľvek nádobu, ktorá je naplnená vodou a obsahuje rastlinky. Tie môžete zasadiť do štrku na dne, avšak ponúkajú sa aj druhy rastlín, ktoré môžu plávať na hladine. 

Ide o skvelý doplnok, ak túžite po akváriu. V tomto type totiž nenájdete žiadne rybičky, ktoré sú náročné na starostlivosť. Rastliny sú pomerne bezúdržbové, a napriek tomu veľmi pôsobivé.

Ako založiť rastlinné akvárium?

Pokiaľ sa nechcete vrhať hneď do veľkých a finančne náročných projektov, vystačíte si s nejakou vyššou sklenenou nádobou. Tú už potom len stačí prispôsobiť podľa vašich predstáv. 

  • Ideálne je na dno nasypať kamienky, do ktorých potom rastlinku zasadíte. 
  • Avšak, ak hľadáte niečo výraznejšie v podobe väčších akvárií, budete toho na začiatku potrebovať viac. Chýbať by vám nemal substrát či akváriový štrk. 
  • Do toho treba pridať aktivátor dna, ktorý sa postará o to, že sa rastlinám bude dariť.
  • Ak máte v akváriu dostatok miesta, pridajte rôzne dekorácie ako sú kamene a korene.
  • Potom napustite nádobu zhruba do jednej tretiny vodou a zasádzajte vybrané rastliny.
  • Potom už stačí doplniť vodu a pridať tekuté hnojivo.

V závislosti na tom, aké druhy rastlín vyberiete, sa bude meniť aj náročnosť starostlivosti o toto akvárium. Niektorým rastlinám sa bude dariť aj s minimom svetla, bez dodávania CO 2 a hnojiva. 

Tip: Ako pestovať a starať sa o riasoguľu zelenú?

Aké rastliny do akvária vybrať?

Pokiaľ s rastlinným akváriom ešte len začínate, snažte sa vyberať rastliny hlavne podľa ich nenáročnosti. Takým druhom sa totiž bude dariť aj bez špeciálnej starostlivosti. To znamená, že budú prospievať v obyčajnej vode z kohútika, s občasným prihnojovaním a prírodným zdrojom svetla. Samozrejme záleží aj na tom, aké veľké akvárium chcete. 

Pri výbere rastlín vám môže pomôcť krátky zoznam tých najmenej náročných druhov, ktoré však vyzerajú skvele:

Akvarijné machy

V akváriu sú pôsobivé a nežiadajú veľkú starostlivosť. Medzi obľúbené druhy patrí Java Moss, Taiwan Moss či napríklad Vesicularia Dubyana. Machy stačí prichytiť ku kameňu či koreňu pomocou vlasca alebo nite, neskôr sa potom sám prichytí.

Plávajúce rastliny

Sú pomerne netradičné, avšak v kombinácii s ostatnými rastlinami budú vyzerať skvele. Dajte si však pozor na príliš veľké množstvo, mohli by totiž zatieniť celé akvárium. Vhodnou voľbou sú napríklad Riccia fluitans alebo napríklad Lemna minor.

Ďalšie nenáročné rastliny

Potrebovať budete aj rastliny, ktoré zasadíte do substrátu. Držte sa nenáročných druhov, avšak tu môžete vyberať aj podľa rozmanitého vzhľadu. Skvelé sú napríklad Egerie densa, Microsorum mini, Echinodorus tropica alebo Cryptocoryne willisii.

Rastlinné akvárium je krásnym doplnkom, ktorý oživí interiér. Ponúkajú sa mnohé alternatívy, z ktorých môžete vyberať. Ľahko tak vytvoríte dokonalé akvárium podľa vašich predstáv.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.