Riasogule zelené: Ako sa o ne starať a kde ich pestovať?

Riasogule zelené sú originálnou rastlinnou dekoráciou. Často ju majú ľudia doma ako domáceho maznáčika a dávajú jej mená. Ako riasoguľu pestovať v akváriu či pohári?

Čo je riasoguľa zelená?

Riasoguľa zelená, latinsky Cladophora aegagropila, tiež Aegagropila linnaei, je guľatou zelenou riasou, ktorá vzniká v chladných jazerách. Nazýva sa aj machová guľa alebo marimo guľa. Riasa sa jednoducho prichytí na kamienok alebo piesok a začne sa obaľovať a zväčšovať. Tým, ako sa povaľuje po dne, získa pekný okrúhly tvar. Rastie ale veľmi pomaly, maximálne 1 centimeter za rok.

Zaujímavosť: V Japonsku sa považuje riasoguľa za domáceho chlpatého maznáčika.

Životnosť

Pýtate sa ako dlho riasogule žijú? Pri dobrých podmienkach sa dožijú aj 100 rokov.

Pestovanie riasogule

Aby ste vypestovali naozaj estetickú riasoguľu, je vhodné ju umiestniť do akvária alebo okrasných sklenených nádob – samozrejme s vodou.

Ako nádobu môžete použiť klasický zaváraninový pohár alebo si zaobstarať špeciálny dekoračný pohár.

Akú vodu zvoliť?

Riasogule nie sú náročné a tak im stačí aj klasická voda z vodovodného kohútika. Poteší sa však aj dažďovej alebo minerálnej vode.

Vodu v akváriu alebo v pohári meňte riasoguliam približne každé 2 týždne, aby zostala svieža.

Starostlivosť o riasogule

Pokojne riasoguľu dajte do detskej izby, pretože starostlivosť o ňu je rozhodne nenáročná, takže to zvládnu aj malé deti. A môžete to brať ako prvý tréning v starostlivosti o niečo „živé“. Bude pre nich dokonca vhodná aj ako maznáčik. Je totiž dobré ju z času na čas vziať do dlaní a ručne ju otáčať, aby si zachovala svoj guľovitý tvar.

Zdroj foto: Alena Ogolikhina / Shutterstock.com

Občas môžete nádobu, reps. akvárium s riasoguľou umiestniť aj na parapet, avšak nemali by ste ju na priamom slnku nechávať dlho. Pokiaľ ju chcete pestovať na parapete, tak jedine na tom, ktoré smeruje na severnú stranu.

Rozmnožovanie riasogule

Riasogule sa rozmnožujú prirodzene tým, že sa jednoducho rozpadnú na polovicu. Rozhodne by ste ale tomuto procesu nemali napomáhať a silou sa snažiť rastlinku rozdeliť. Môže sa tak stať, že sa časť neuchytí a zahynie. Ak ich teda chcete mať viac, radšej si ich kúpte.

Tip: V špecializovaných predajniach nájdete rovno set riasogulií v akváriu. 

Riasoguľa ako dekorácia

Pokiaľ k riasoguli v akváriu pridáte ešte ďalšie okrasné prvky, ako napríklad farebné kamienky či lávové kamene, určite neurobíte chybu.

Ak ich chcete mať v pohári, môžete ju umiestniť ako dekoráciu na stôl, na poličku, vedľa televízie – jednoducho kamkoľvek, kde ju bude dobre vidieť.

Zaujímavosť – mená pre riasogule

Keďže mnohí majú doma túto rastlinu ako domáceho maznáčika, dávajú im aj rôzne mená. Medzi časté zahraničné mená pre riasogule patrí Felix, Arthur, Harry, Ringo, Oskar.

Zaobstarali by ste si túto zaujímavú dekoratívnu rastlinku, riasoguľu v skle, domov?

Zdroj: gardeningknowhow.com, realsimple.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.