Ako zariadiť garsónku – vytvorte ilúziu väčších priestorov

Garsónka (alebo garzoniéra) niekomu stačí a dokáže v nej bez problémov bývať. Avšak po čase sa rozhodne, že ju vylepší a opticky zväčší, aby sa návštevy necítili stiesnene. Ako zariadiť garsónku tak, aby vyzerala opticky väčšie?

Čo je garsónka?

Garsónka je špecifický typ bytu, ktorý sa vyznačuje svojou malou rozlohou a otvoreným pôdorysom. Kuchyňa nie je oddelená od obývacej časti stenou. Všetko je prepojené do jedného priestoru. Garsónky sú zvyčajne najmenšie byty, ktoré nájdeme na trhu s nehnuteľnosťami. Ich rozloha sa pohybuje okolo 20-30 m². K niektorým prislúcha aj balkón. Sú vhodné pre študentov, mladých ľudí alebo ľudí, ktorí žijú sami a nepotrebujú veľa miesta.


Stavte na minimalistický štýl

Minimalistické riešenie je pre garsónku to najjednoduchšie a najvhodnejšie. Inšpirácia sa pre tieto prípady hľadá hlavne v Škandinávii – Švédsku, Fínsku, Nórsku. Prípadne sa môže použiť aj japonská úspornosť. Keďže je garsónka naozaj malá, tak ju nie je nutné zahlcovať zbytočnými detailmi a predmetmi. Je síce pekné, že k takým maličkostiam môžete mať vzťah, ale v garsónke na ne obvykle nie je miesto. S tým sa spájajú ešte ďalšie skutočnosti.

Výmaľba, podlahy a svetlá – tieto tri veci patria medzi zásadné, ak chcete opticky zväčšiť garsónku. Podlaha by mala byť všade rovnaká. Pokiaľ budú podlahy z rôznych krytín, byt to naopak opticky zmenší.

Svetelné efekty

Aj keď je váš životný priestor menší, tak je potrebné poriadne ho osvetliť. A to doslova. Preto by sa na svetlách nemalo šetriť. Napríklad iba luster je málo. Môžete si zaobstarať ďalšie lampičky a dizajnové svietidlá. S tým sa spájajú aj zrkadlá. Tie majú totiž rovnaký efekt ako lesklé materiály. Odrážajú svetlo do miestnosti. Najlepšie je ale svetlo prírodné. Stačí si zaobstarať ľahšie závesy – vzdušné, jednofarebné. Záclony by mali byť biele a bez vzoru.

Tip: Ako správne navrhnúť osvetlenie v domácnosti

Na farbe záleží

V malom byte sa odporúča maľovať na bielo. Pokiaľ sa stane, že bielu nemáte práve v obľube, môžete použiť inú svetlú farbu. Najvhodnejšie z týchto typov sú svetlé pastelové odtiene, ktoré dokážu miestnosť presvetliť, rozsvietiť a opticky zväčšiť. 

Stropy z maľovania vynechajte. Mali by zostať biele, pretože len tak dokážu vykúzliť ilúziu toho, že je strop vysoký. U farieb je jedna jediná výnimka – tmavý odtieň. Tým sa môže vymaľovať jediná miestnosť v byte, pretože ju dokáže opticky predĺžiť. Červená farba zase miestnosť pocitovo zmenší.

Nábytok do garsónky

Do malých bytov sa hodí menšia jednofarebná pohovka. Keď už budete vyberať pohovku či kreslo a iný podobný kúsok, zamerajte sa na jeho nohy. Tie by mali byť vysoké niekoľko centimetrov. Takýto typ nábytku na nožičkách vytvorí dojem, že priestor okolo vás je väčší. Najvhodnejší materiál nábytku do garsónok je ľahký, z číreho či farebného skla alebo plastu.

Nenechávajte holé steny

Určite nie v malých bytoch. Tam je doslova nutnosťou ich oživiť. Avšak správnym spôsobom. Stačia jednouché poličky, múdro zavesené zrkadlo, prípadne nejaký obraz. Odborníci na design odporúčajú pohľady do krajiny alebo na more. Jedným z dizajnových doplnkov môžu byť aj lesklé dekoračné samolepky.

Priečky a dvere zrušte

Ak to len trošku pôjde, je nutné zbaviť sa priečok a dverí. Tým, že sa byt rozdelí, nebude pôsobiť stiesneným dojmom. A ako teda na to:

  • pracovňu zakomponujte vhodne do obývacej izby,
  • tú môžete spojiť aj so spálňou,
  • stačí ich farebne oddeliť.

Tým, že sa vykonajú tieto úkony, bude garsónka pôsobiť sviežo a v žiadnom prípade nie dojmom malého priestoru. To je dnes tá najhlavnejšia úloha dizajnérov.

Akú posteľ do garsónky?

Posteľ patrí k najväčším kusom nábytku umiestneným v byte. Jedna možnosť je sklopná posteľ. To pozná každý. Počas dňa zaklopiť, na noc zase odklopiť. Potom je tu rozkladacia pohovka. Ale tu je horšia kvalita spania. Môžu sa využiť aj zvýšené poschodia alebo postele nad sebou. Na to treba výšku v miestnosti minimálne 3,3 m.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.