Ako správne navrhnúť osvetlenie v domácnosti?

Pokiaľ sa cítite často unavení, zle sa sústredíte a vaše oči trpia pálením či slzením, môže byť jednou z možných príčin nedostatkom svetla u vás doma. Problematika správneho osvetlenia domácnosti je často neprávom podceňovaná. Málokto si totiž uvedomuje, že minimálne 90% informácií dostávame do nášho mozgu zrakom, preto je optimálne osvetlenie dôležitým faktorom pre zdravý život aj pohodu. 

Prirodzené svetlo je nevyhnutnosťou

Pre každý živý organizmus je najlepšie prirodzené svetlo a treba ho využívať v čo najväčšej miere. Napriek tomu, že Edison vynašiel žiarovku už v roku 1879, bola ešte v 20. rokoch 20. storočia elektrika v domácnostiach veľkou vzácnosťou. Život bez nej si dnes už ani nedokážeme predstaviť.

Plánovanie osvetlenia domácnosti je dôležitým parametrom ako z ekonomického, tak aj zdravotného hľadiska. Na aké parametre sa pri výbere osvetlenia a žiaroviek zamerať?

Index podania farieb (CRI)

Prvým krokom, ako minimalizovať negatívne dopady umelého osvetlenia na naše zdravie, je výber vhodných žiaroviek do vašich existujúcich svietidiel. Ideálne je zvoliť také, ktoré budú rovnomerne obsahovať všetky farby. Ako to poznáte? Podľa parametra nazvaného Index podania farieb Ra (niekedy sa tiež označuje ako Index podania farieb CRI). Táto hodnota udáva reálnosť farieb v osvetlenom prostredí a je vyjadrená číselnou škálou od 1 do 100. Orientačne možno povedať, že čím vyššie číslo, tým kvalitnejšie osvetlenie. Technická norma udáva, že slnečný svit má hodnotu Ra 100 a to, čo má nad 80 sa považuje pre vnútorné osvetlenie za dostatočné.

Farebná teplota (chromatickosť)

Ďalším kritériom je výber farby svetelného zdroja. Tie môžeme rozdeliť do troch druhov:

  1. Teplo biela farba – je pre najväčšiu časť ľudí farbou najpríjemnejšou. Podporuje pokojnú, priateľskú atmosféru. Má ľahučko žltý nádych a snaží sa čo najviac priblížiť farbe denného svetla. Je vhodná najmä do odpočinkových miestností, ako je spálňa, obývacia izba či detská izba.
  2. Prírodná biela farba – niekedy býva označovaná ako neutrálna biela. Je možné ju využiť tam, kde často niečo tvoríme a potrebujeme na to dobré svetlo, bez žltého nádychu. Typické pre toto osvetlenie je kúpeľňa, kuchyňa, chodba alebo napríklad malá pracovňa.
  3. Studená biela farba – toto svetlo je veľmi jasné až prudké, často s modrastým nádychom. V domácnostiach sa využíva napríklad v pivniciach. Ďalšie využitie potom nachádza v komerčných priestoroch, ako sú rôzne veľké pracovne, kancelárie či výrobné haly. Vytvára dojem oficiality a čistoty.

Tip: Soľná lampa a jej účinky. Prečo ju mať doma?

osvetlenie obývačky
Zdroj foto: tong2530 / Adobestock.com

Aby ste zistili, do akej z týchto troch skupín váš svetelný zdroj patrí, je potrebné poznať údaj o tzv. teplote chromatičnosti. Táto hodnota je vyjadrená v jednotkách kelvin (K) a býva vyznačená na každej krabičke so svetelným zdrojom. Jednoduchým pravidlom je: čím viac kelvinov, tým je farba belšia až modrastá.

Nasledujúca tabuľka nám ukazuje označenie farebných tónov svetla (v jednotkách kelvin):

Označení v jednotkách KZodpovedajúci farebný tón svetla
2700 až 3000 KTeplé tóny
4000 KNeutrálna biela
nad 5000 KStudená biela

Intenzita osvetlenia

Ďalším dôležitým parametrom je intenzita osvetlenia, ľudové povedané „sila žiarovky“. Tento údaj nájdeme na každej krabičke žiarovky a je uvedený v jednotkách lumen (lm). Pri výbere vhodnej intenzity záleží na viacerých okolnostiach, napr. o aký typ miestnosti ide, aké má rozmery, koľko ho osvetľuje svietidiel atď., ale s tým vám najlepšie poradia skúsení predajcovia.

Tabuľka s orientačnými hodnotami svietivosti rôznych druhov osvetlenia (v lúmenoch):

130 – 240 lmdekoračné svetlá
250 lmstolné lampičky
400 lmbodové svetlá
800 lmluster a hlavné osvetlenie miestnosti
nad 900 lmmiesta náročné na osvetlenie

Ďalšie dôležité faktory osvetlenia

  • Pri navrhovaní svetiel vo vašom dome, je potrebné posúdiť aj členitosť miestností. 
  • V dnešnej dobe väčšinou jedno centrálne svietidlo nestačí. V miestnosti by sa mali nachádzať minimálne tri základné tipy osetlenia, tj. ambientné (všeobecné), akcentové (dekoratívne), pracovné (osvetlenie určitej oblasti).
  • Svetlo by na osvetľovanú plochu malo dopadať zhora a nie zboku. 
  • Dobré je tiež počítať s tým, že najmä plastové tienidlá môžu časom zožltnúť a zmeniť intenzitu aj farebnosť svetla.

Mohlo by vás zaujímať: Ako usporiadať spálňu podľa zásad Fenf Shui?

Novinka v posilnení prirodzeného svetla

Ako už bolo spomenuté, najideálnejším svetlom je svetlo prirodzené, prichádzajúce do nášho obydlia oknom. Novinkou v posilnení svetla vo vašom dome, obzvlášť v ťažko riešiteľných priestoroch, sú tzv. svetlovody. Najviac sa uplatňujú napríklad pri osvetľovaní tmavej chodby alebo podkrovia. Jeho princíp je jednoduchý. Kopulovitým zrkadlom umiestneným na streche sa zachytí denné svetlo a cez odrazovú stenu sa prenesie do miestnosti. Toto zariadenie umožní mať doma takmer rovnakú intenzitu svetla ako je vonku.

Niekedy je však rekonštrukcia bývania a výmena okien jediným riešením, ktoré povedie k vyriešeniu problémov so svetlom. Vďaka veľkým oknám bude celý váš domov pôsobiť vzdušne, pozitívne a priestranne. Hoci toto riešenie nepatrí medzi tie najlacnejšie, je prirodzený biorytmus dňa tou najzdravšou voľbou.

Či už sa teda rozhodnite pre akékoľvek riešenie, všetko si vopred poriadne premyslite. Čím viac bude váš domov prežiarený prirodzeným svetlom, tým lepšie sa vám v ňom bude žiť. Nie nadarmo sa hovorí “Kam nechodí slnko, tam chodí lekár…”.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.