Ako zazimovať záhradné jazierko?

Zazimovanie jazierka patrí medzi jesenné rituály, ktoré je nutné na záhrade urobiť. Navyše tak môžete skontrolovať stav jazierka, jeho obyvateľov a príslušenstvo. Ako záhradné jazierko správne zazimovať?

Tiež je dobré túto činnosť neodkladať, ranné mrazy sú totiž nevyspytateľné. A ako na to? V nasledujúcich krokoch vám poradíme.

Záhradné jazierko treba najskôr vyčistiť

Prvým krokom k zazimovaniu jazierka je zbavenie sa všetkých nečistôt, ktoré sa usadili na jeho dne. Čím čistejšie bude jazierko, než udrie mrazivé počasie, tým kvalitnejšia bude jeho voda v zime.

  • Nežiadúce bahno z dna odstráňte napríklad pomocou ponorného čerpadla na vodu, prípadne špeciálneho vysávača (ideálne je vypustiť z jazierka časť vody, a potom jazierko doplniť vodou novou).
  • Ale pozor, v bahne môžu byť ukryté niektoré živočíchy, preto je dobré použiť na odčerpávanie sieťku.
  • To isté platí pre suché lístie a iné organické materiály, ktoré do jazierka spadnú alebo sa v ňom nachádzajú, ako napríklad odhnité korene rastlín.
  • Snažte sa lístie neustále zbierať, aby nedochádzalo k jeho rozkladu vo vode.

Nezabudnite na rastliny

Ak máte v jazierku rastlinky, aj tie je potrebné pripraviť na zimu. S týmto krokom neotáľajte, pretože jesenné rána už bývajú chladné, a nie všetky rastliny by mohli túto zmenu teplôt prežiť.

  • Z jazierka odstráňte všetky povrchové rastliny, ako sú napríklad vodné orchidey, hyacinty a podobne.
  • Ak by ste ich v jazierku nechali, zamrznú, začnú sa rozkladať, a postupne budú vodu kontaminovať.
  • Vzhľadom na to, že tieto rastlinky sú na prezimovanie nevhodné, zmierte sa s tým, že ďalší rok budete musieť zaobstarať nové.

Rastliny, ako je kosatec, prýštec alebo záružlie, môžete bez problémov umiestniť do chladnej miestnosti, kde zimu prečkajú. Patrí vaše jazierko medzi tie hlbšie, ktoré nepremrznú až ku dnu? V tomto prípade v ňom môžete nechať rákosové rastliny, lekná a pálky.

Ktoré druhy rýb zimu neznesú?

Korytnačky a ryby, ako sú koi kapre, zlaté rybky a iné druhy akváriových rybiek preneste z jazierka napríklad do pivnice, kde prezimujú v domácom akváriu. Ostatné rybky zimu v hlbšom jazierku prečkajú. Ak v jazierku niektoré druhy rýb cez zimu necháte, majte na pamäti, že potrebujú nejaký úkryt. Preto je v tomto prípade dobré bahno v jazierku nechať.

Akonáhle sa teplota ustáli pod 9 stupňov Celzia, prestaňte rybky kŕmiť. Tie sa totiž pripravujú na zimu a prestávajú jesť. Potrava by potom zbytočne znečistila vodu.

Čo s čerpadlom?

Ako sme už spomínali v predchádzajúcom bode, pokiaľ je jazierko hlbšie (hĺbka viac ako 90 cm), v hĺbke nezamrzne. Z tohto dôvodu sa nemusíte o čerpadlo obávať, a v jazierku ho preto cez zimu môžete nechať.

Ak má jazierko hĺbku nízku, čerpadlo vyberte a vložte ho do nádoby s vodou do pivnice.

Skvelou zimnou alternatívou sú vzduchovacie kamene, ktoré stačí umiestniť asi 20 centimetrov pod hladinu.

Čo musí preč?

  • UV lampy – UV lampa v jazierku zimu naozaj neprečká. Po zazimovaní je potrebné ju poriadne vyčistiť a vysušiť. Uložte na bezpečné miesto.
  • Skimmer – pri skimmeri máte dve možnosti. Buď ho z jazierka vyberiete, alebo ho tu necháte, ale s tým, že musíte upustiť hladinu pod jeho úroveň. Tým zabránite k jeho roztrhnutiu v prípade, keby voda zamrzla.
  • Filtrácia – Akonáhle sa teploty ustália pod 7 stupňov Celzia, filtráciu vypnite, následne dôkladne vyčistite a zbavte všetkej vody, čo sa vo filtračnom systéme nachádza. Ak by ste vodu v zariadení nechali, mohlo by vplyvom mrazu dôjsť k poškodeniu.

Čomu sa vyvarovať?

Nikdy, ale naozaj nikdy ľad v jazierku nerozbíjajte. Nielen, že by ste ho poškodili, ale silné otrasy by mohli ryby dokonca zabiť. Napriek tomu je ale dobré udržiavať ľad stále porušený, a to buď podlievaním horúcej vody, alebo za pomoci vykurovacieho telesa či čerpadla s plavákom.

Veríme, že sme vás článkom naviedli k tomu, aby ste vaše záhradné jazierko správne zazimovali a užívali si jeho krásu aj v následných jarných dňoch.

Zdroj: homesteadgardens.com, vanbeeks.com


Ďalšie zaujímavé články

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.