Katalpa – ako pestovať a strihať tento okrasný strom?

Hľadáte skutočne nádherný strom, ktorý sa stane dominantným prvkom vašej záhrady? Potom je katalpa tou najlepšou voľbou, s ktorou rozhodne nešliapnete vedľa. Je potrebné dbať na pár vlastností a kritérií, ktoré musíte dodržať pri výsadbe aj samotnom pestovaní tohto nevšedného stromu. Pozrite sa na tie najdôležitejšie body pestovania.

Charakteristika katalpy

Na prvý pohľad vás strom zaujme predovšetkým krásnymi a veľkými listami. Trojrohé alebo srdcovité listy majú sýtu zelenú farbu a sú dostatočne veľké, aby vám celý strom poslúžil ako prírodný slnečník v horúcich letných dňoch. Nápadné kvety katalpy sú zvyčajne bielej alebo žltej farby s rôznymi odtieňmi a majú trúbkovitý tvar. Po odkvitnutí sa na stromoch objavujú charakteristické dlhé plody, ktoré obsahujú množstvo malých semien.

Katalpy pôvodne pochádzajú zo Severnej Ameriky a dorastajú do výšky až 15 metrov. Katalpy sa vysádzajú ako solitérne stromy alebo v skupinách pre ich dekoratívne listy a kvety, ako aj pre ich schopnosť poskytovať tieň.

Prečítajte si tiež: Okrasné dreviny do záhrady – ktoré si zaobstarať?

Druhy katalpy

Existuje niekoľko druhov, z ktorých najznámejšie sú asi katalpa bignóniovitá, označovaná aj ako katalpa nana a katalpa trubačovitá, či severná katalpa, pochádzajúce z južných a stredných častí Spojených štátov.

Pestovanie katalpy

Pokiaľ zvolíte správne miesto pre výsadbu, potom nie je starostlivosť o strom nijako náročná. V júli vám katalpa navyše vykvitne zaujímavými bielymi kvetmi, ktoré ohromia vás aj všetkých návštevníkov záhrady. V zime sa o strom nemusíte báť, pretože je vďaka svojmu pôvodu zvyknutý a mrazuvzdorný. Aby ste však eliminovali akékoľvek riziko poškodenia pri extémnych teplotách, je dobrou ochranou mulčovanie pôdy okolo základu stromu. Zistite viac v článku Mulčovacia kôra a čo vedieť pred samotným mulčovaním?

katalpa-nana
Zdroj foto: rostovdriver / Adobestock.com

Pri výsadbe katalpy dbajte na bohatú pôdu – mala by byť plná živín a najlepšie tiež obohatená o hnojivo, samotná zem by nemala byť príliš mokrá a nemala by jej chýbať priedušnosť.

Vďaka výške až 15 metrov, ktoré strom môže dosiahnuť, potrebuje katalpa veľký priestor okolo seba. Korene totiž musia mať dostatočný priestor na svoje zapustenie. 

Kedy sadiť katalpu?

Ak sa rozhodnete pre výsadbu, zvoľte radšej skoré jarné mesiace – začiatok apríla bude najlepšou voľbou. Na zakorenenie stromu je nutné, aby nebolo príliš veľké teplo a strom skôr neuschol. 

Prvý rok ho zalievajte dôkladne a pravidelne raz za týždeň, po zapustení koreňov však nie je vlaha potrebná, okrasný strom katalpa má totiž radšej sucho a berie si vodu len z dažďov alebo priamo zo zeme.

Ako strihať katalpu?

Vo všeobecnosti sa odporúča strihať katalpu počas neskorej zimy alebo skoro na jar, predtým, ako začne nový rast. Toto obdobie je ideálne, pretože strom je vtedy v pokoji a rez neovplyvní vývoj nových pukov alebo kvetov. A ako strihať katalpu?

  1. Odstráňte všetky konáre, ktoré sú poškodené, choré alebo mŕtve, aby ste predišli šíreniu chorôb.
  2. Vyformujte strom do preferovaného tvaru tým, že odstránite všetky konáre, ktoré rastú mimo tento požadovaný tvar alebo sú príliš blízko seba, čo by mohlo spôsobiť ich poškodenie.
  3. Pre lepšiu cirkuláciu vzduchu a prístup slnečných lúčov dovnútra koruny stromu môžete zriediť husté oblasti odstránením niektorých konárov.
  4. Pozor, odstráňte maximálne 25% živej koruny stromu v jednom roku. Prílišné rezanie môže negatívne ovplyvniť rast katalpy a jej kvitnutie.
Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.