Nevyhnutné náradie každého vášnivého záhradkára

Bez ohľadu na to, či máte prácu v záhrade prakticky na dennom poriadku, alebo do nej zavítate len sporadicky v čase najväčšej letnej sezóny, nezaobídete sa bez určitých druhov náradia. Záhradkárčenie, predovšetkým v tom domácom hobby ponímaní, by malo byť síce hlavne o relaxe, no niektoré nástroje sú jednoducho nevyhnutnosťou. V nasledujúcich riadkoch vám preto prinášame zoznam základného náradia každého vášnivého záhradkára.

Zoznam nevyhnutného náradia

Nie, nie… Nie je to len o motyčke, rýle, lopatke a hrabliach. Zoznam nevyhnutného náradia každého vášnivého záhradkára toho pojme podstatne viac.

Náš tip: Síce nejde o náradie, no než sa pustíte do záhradkárčenia, vo vlastnom záujme si zaobstarajte odolné ochranné rukavice. Predídete tak tvorbe nepríjemných pľuzgierov, odreninám, porezaniu či zapichnutiu triesok.

1. Motyka, rýľ, lopata a hrable

Keď už sme ich spomenuli o pár riadkov vyššie, nedá nám nimi nezačať náš zoznam. Zatiaľ čo šikovnou motyčkou zľahka prekypríte pôdu či vyplejete menej odolnú burinu, rýľ vám poslúži na hlbšie kyprenie pôdy či prípravu výsadbových jám. Popri motyke a rýľčeku nezabúdajte ani na lopatu a hrable. Keď ide o lopatu, v lete oceníte nielen tú klasickú veľkú, ale aj jej menšiu verziu. Práve malá lopatka je totiž ideálnou pomôckou na vyberanie substrátu priamo z vreca a dosýpanie zeminy na požadované miesto. A hrable? Bez tých si veru nevieme predstaviť finálnu úpravu hriadok či neskoršie zhrabávanie lístia, mulču a ostatného prírodného materiálu.

AdobeStock 152474521
Zdroj foto: Nontavut / stock.adobe.com

2. Fúrik

Plynule nadviažeme na záver predošlého bodu – zhrabávanie. Čo so zhrabaným prírodným materiálom? Šup s ním do fúrika. Či už si vyberiete verziu s ľahkou konštrukciou vhodnou napríklad na zmieňované lístie, alebo dáte prednosť ťažšiemu kalibru v podobe klasického fúrika, vo vašej záhrade dozaista nájdete danému modelu využitie. Nehovoriac o tom, že klasický fúrik vám vďačne poslúži aj pri prevážaní štrku, keď sa napríklad rozhodnete pre realizáciu kvalitnejších chodníkov aj vo vašej záhradke.

3. Vidly

Opäť budeme nadväzovať na predošlý bod. Zhrabaný materiál musíme na fúrik nejakým spôsobom nahromadiť a následne ho dopraviť na požadované miesto. Pôjde rovno na kompost alebo na kopu prírodného materiálu, ktorá poslúži ako útočisko pre ježkov a rôzne drobné živočíchy? Tak či onak, v oboch prípadoch si prizvite na pomoc vidly.

4. Krhla a hadica

Kvalitná zálievka predstavuje v pestovaní väčšiny ovocia a zeleniny v podstate viac než polovicu úspechov. Budete preto potrebovať aj krhlu a hadicu. Prečo oboje? Nevystačíte si len s jedným z toho? Nuž, kým krhlu využijete napríklad pri zalievaní vyvýšených záhonov alebo nakladačiek, ktoré priam nenávidia zálievku na listy (treba ich polievať ku koreňom), tak hadica sa vám zíde na polievanie veľkých plôch, kde sú zasadené napríklad zemiaky. Samozrejme, polievanie veľkých plôch môžete posunúť aj na vyššiu úroveň – stačí si len zaobstarať vhodný zavlažovací systém.

5. Vedro

No a na záver nášho zoznamu nevyhnutného náradia pre každého záhradkára sme si ponechali takú jednoduchú klasiku akou je obyčajné vedro. Veru, niekedy sa ani len nezamýšľame nad tým, akú dobrú službu nám dokáže urobiť. Pomôže vám pri plienení buriny, pri zbere plodín, pri prelievaní dažďovej vody zo sudov a podobne. Ideálne je mať takých vedier v zásobe viac.

Kde nakupovať?

Záhradné náradie by sa malo dať kúpiť v každom dobrom záhradkárstve. Počítajte však s tým, že v tých menších obchodíkoch si zaň pravdepodobne priplatíte. Preto odporúčame pravidelne sledovať aj ponuky väčších reťazcov, kde vás vyjde nákup určite výhodnejšie. V tomto smere stojí za pozornosť OBI leták s ponukou záhradného vybavenia, ktorá len a len potvrdzuje naše slová. Okrem toho, že vďaka férovým cenám ušetríte, nájdete všetko na jednom mieste. Nemusíte tak behať hore-dole po viacerých menších záhradkárstvach, ktorých sortiment bude podstatne obmedzenejší.

Začnite ešte dnes!

Naša rada na záver znie: Neodkladajte záhradkárčenie ani len o jeden ďalší deň. Nikdy totiž nie je neskoro začať či pokračovať tam, kde ste skončili. Práve v tom je starostlivosť o záhradu jedinečná. Preto nečakajte, vyzbrojte sa a hor sa do záhrady!

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.