Ako urobiť vyvýšený záhon svojpomocne?

Vyvýšený záhon môžete mať aj na svojej záhrade. Má mnoho výhod ako pre vás, tak aj pre rastliny. Postavte si záhon rýchlo a jednoducho a začnite v ňom pestovať bylinky či zeleninu. 

Nielen, že sa nemusíte ohýbať k zemi, ale vaše rastlinky a plody sú tiež chránené pred pošliapaním, tvorí sa v nich menej buriny a hlavne, môžete si ich vytvoriť aj v prípade, ak bývate v meste a nemáte k dispozícii záhradu.

Ako urobiť vyvýšený záhon na záhrade alebo v meste?

Vyvýšené záhony na záhrade

Ak si chcete postaviť záhon na záhrade, môžete si v potrebách pre domácich majstrov a záhradkárov kúpiť sadu na zostrojenie alebo si záhon vyrobiť vlastný. Tu je návod ako založiť vyvýšený záhon a čím ho naplniť:

  • Základ vyvýšeného záhona môžete vytvoriť z vetvičiek, pokosenej trávy a zhrabaného lístia.
  • Na ďalšiu vrstvu použite kompost a následne ho celý zasypte humusom.
  • Nezabúdajte na to, že ak si vyvýšený záhon staviate svojpomocne, je potrebné drevené obklady potrieť impregnačným prípravkom, čo zamedzí uhnívaniu dreva.
  • Samozrejme pozor, použite prípravok, ktorý bude ekologický, aby ste zbytočne nekontaminovali pôdu, v ktorej budete pestovať plodiny určené na konzumáciu.

Aj keď najobľúbenejšie sú vyvýšené záhony z paliet, dizajnovo dobre môže vyzerať aj vyvýšený záhon z tehál. Ak máte doma staršie tehly, nebojte sa ich použiť.

Prečítajte si tiež, ako na pestovanie ovocia na balkóne. Ktorým druhom sa tu bude dariť?

Vyvýšený záhon v meste

Pri zaobstarávaní si vyvýšeného záhona do mesta, napríklad na strechu budovy, si môžete kúpiť palety a záhon si zostaviť alebo tiež siahnuť po hotových záhonoch, ktoré iba položíte. Ak bývate v byte s balkónom a máte málo miesta na pestovanie, kúpte si vertikálnu stenu. V prípade, že si vyberiete vyvýšený záhon z paliet alebo si záhon iným spôsobom sami zmontujete, je tiež potrebné ošetriť ho ekologickou impregnáciou. Ak bývate v meste, nemusíte sa báť vnútro vyvýšeného záhona na balkóne vystlať fóliou a na spodnú vrstvu použiť drenáž.

vyvýšený záhon z paliet
Zdroj foto: Gardens by Design / Shutterstock.com

Starostlivosť o záhon

Pri pestovaní plodín a byliniek vo vyvýšenom záhone dbajte na pravidelnú zálievku. Pôda má totiž tendenciu viac vysychať, preto je pravidelná vlaha dôležitá. Toto vysychanie má za následok aj každoročný úbytok pôdy, preto je nutné pravidelne na jar pôdu do záhona dopĺňať. A ak sa predsa len nejaká burina v záhone objavila, poctivo sa jej zbavujte. Pôda bohatá na humus by jej výskytu mala zamedziť.

A ako si záhon ozvláštniť? Z obkladov, ktoré sú po celom obvode záhona, si môžete vytvoriť sedenie.

Odporúčame: Ako vybrať záhradný skleník a ako v ňom usporiadať zeleninu?

Výhody vyvýšených záhonov

Vyvýšené záhony zaberajú málo miesta, ale napriek tomu sa v nich dá vypestovať množstvo plodín. Mnoho ľudí využíva vyvýšený záhon napríklad na pestovanie jahôd. Ich hlavné výhody tkvejú v:

  • V tomto type záhonov sa vyskytuje menej škodcov, pretože je pre nich ťažké sa do záhona vôbec dostať. 
  • Sú skvelým pomocníkom, v ktorom si vypestujete čokoľvek, čo vás len napadne. Obľúbeným variantom je aj vyvýšený záhon na bylinky. Navyše, keď bylinky kvitnú, skvele vyzerajú a vašu záhradku, balkón či strechu ozvláštnia a dodajú jej šmrnc.
  • Pokiaľ ich navyše zostavíte z rovnakého druhu dreva ako záhradný nábytok, vaša záhrada bude konkurovať tým z dizajnových katalógov.

Zdroj: epicgardening.com, almanac.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.