Pomelo – aké má účinky a ako ho pestovať?

Pomelo na prvý pohľad pripomína grapefruit a je tiež nabité vitamínmi, ale nemá jeho typickú horkú chuť. Hoci mnoho ľudí pomelo považuje za ázijské ovocie, konkrétne thajské, v skutočnosti nie je jeho pôvod známy.

Čo je pomelo?

Pomelo (lat. Citrus maxima alebo Citrus grandis) je druh citrusového ovocia. Má hrubú, ale ľahko odstrániteľnú šupku, ktorá sa môže líšiť od svetlozelenej až po žltú farbu. Dužina môže byť žltá, ružová alebo červená, v závislosti od odrody. Strom pomela je vždyzelený a je známy svojou schopnosťou dosiahnuť výšku 5 až 15 metrov. Má hustú korunu, ktorá môže poskytovať bohatý tieň.

Pomelo má veľmi podobnú chuť ako u nás známejší grapefruit, avšak chýba mu jeho typická horkosť. Má citrusovú sladkastú chuť a môže dorásť až do veľkosti melónu. Pomelo je nabité zdraviu prospešnými látkami – vitamínmi, minerálmi a predovšetkým antioxidantmi.

Kde rastie pomelo?

Pomelo sa pestuje v mnohých teplých, tropických a subtropických oblastiach po celom svete. Obzvlášť rozšírené je jeho pestovanie v regiónoch juhovýchodnej a východnej Ázie, tj. Malajzia, Indonézia, Thajsko, Čína (jeden z hlavných producentov pomela) a Japonsko. Pestuje sa však aj v stredozemí – Turecko, Španielsko, Cyprus. Rovnako tak aj v teplých štátoch Severnej Ameriky, napr. Florida, alebo Latinskej Ameriky (Mexiko, Brazília).

Aké vitamíny obsahuje pomelo?

Tu je prehľad hlavných vitamínov, ktoré pomelo obsahuje:

  • Vitamín C – pomelo je ovocie, ktoré je doslova nabité vitamínom C. Jedno toto ovocie priemernej veľkosti obsahuje dávku na niekoľko dní. Vitamic C je silným antioxidantom pomáhajúci so všetkými vírusovými ochoreniami.
  • Vitamíny skupiny B – obsahuje tiež niektoré vitamíny skupiny B, vrátane B1, B2, B3 a B6, ktoré sú dôležité pre energetický metabolizmus, zdravie nervového systému a tvorbu červených krviniek.
  • Vitamín A – v menšej miere môže obsahovať vitamín A, ktorý je dôležitý pre zrak, rast a udržiavanie zdravej pokožky a slizníc.

Okrem veľkého množstva vitamínu C obsahuje aj draslík, niekoľko ďalších vitamínov a minerálov, bielkoviny a vlákninu.

účinky pomela na zdravie
Zdroj foto: Roxana / Adobestock.com

Účinky pomela

Bielkoviny a vláknina sú dôležité zložky v potravinách, ak sa snažíte schudnúť. Vláknina dodáva pocit sýtosti a bielkoviny podporujú tvorbu svalov a obe látky pomelo obsahuje. Okrem toho je veľmi nízkolkalorické – na 100g má pomelo 42 kcal.

Pomelo má tiež protiplesňové a antibakteriálne účinky. Extrakt z pomelo šupiek a listov zabíja rakovinové bunky a zohráva rolu pri zabraňovaní šírenia rakoviny. Rovnako tak konzumujte pomelo pre lepšie zdravie srdca.

Voľné radikály majú na svedomí mnoho negatívnych vecí v ľudskom tele, vrátane starnutia kože. Je známe, že proti voľným radikálom úspešne bojujú antioxidanty. Jedným z najväčších anitoxidantov je vitamín C, ktorého pomelo obsahuje hojne. Pomelo tak môže mať priaznivý vplyv na spomalenie starnutia kože.

Pestovanie pomela

Darí sa mu aj v našom podnebí, pokiaľ mu pripravíte správne podmienky. Najlepším miestom na pestovanie pomela je balkón alebo skleník. Pokiaľ sa predsa len rozhodnete pre pestovanie vonku, vyberte miesto, ktoré nie je na priamom slnku a je chránené pred vetrom. Ideálne je miesto pod veľkým stromom, kam nesvieti ostré slnko.

Tip: Pestovanie ovocia na balkóne – ktorým druhom sa tu bude dariť?

Ovocie pomelo môžete vypestovať zo semienok, ale lepšou alternatívou je zakúpenie sadeničky v kvetinárstve. Počas jedného roka vyrastie rastlina približne o 50 cm.

Pôda by mala byť bohatá na živiny a dobre odvodnená. Môžete zlepšiť jej kvalitu pridaním kompostu alebo hnojiva určeného pre citrusové plody.

Pomelo potrebuje pravidelné zalievanie, aby pôda zostala vlhká, ale nie premočená. Počas zimy znížte frekvenciu zalievania.

V zime je tiež dôležité chrániť rastlinu pred chladom. V záhare môže byť potrebné rastlinu prikryť alebo ju, ak je pestovaná v nádobe, premiestniť dnu.

Pomelo v tehotenstve

Vo všeobecnosti, ak nie ste alergickí a neberiete lieky, ktoré by mohli interagovať s pomelom, jeho konzumácia v miernom množstve je bezpečná a môže byť prospešná pre vaše celkové zdravie a pohodu počas tehotenstva. Pomelo je bohaté na vitamín C, ktorý je nevyhnutný pre zdravú imunitu a môže pomôcť predchádzať infekciám počas tehotenstva. Vysoký obsah vlákniny v tomto ovocí taktiež môže pomôcť zmierniť problémy s trávením, ako je zápcha, ktorá je bežná počas tehotenstva.


Vypestujte si doma aj tieto plody

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.