Ako vypestovať avokádo z kôstky ľahko aj u vás doma?

Ako vypestovať avokádo v našich podmienkach? Táto super potravina sa stáva čoraz populárnejšou, pretože obsahuje mnohé zdraviu prospešné látky. Pestovanie avokáda z kôstky nie je zložité a zvládne ho aj začiatočník. Ako na to?

Avokádo je tropický plod, ktorému nepríde na chuť úplne každý. To je však škoda, pretože má špičkové nutričné ​​hodnoty a pozitívne účinky na zdravie. Navyše sa jedná o zaujímavú rastlinu, ktorá môže doplniť dizajn vašej domácnosti. Pestovanie avakáda v byte môže byť navyše zábava pre celú rodinu.

Avokádo

Strom avokáda alebo hruškovec americký (nazývaný aj avokádovník), pochádza zo subtropických a tropických oblastí, odkiaľ sa vďaka obľúbenosti jeho plodov rozšíril do celého sveta. Avokádo si môžete jednoducho vypestovať z kôstky aj doma.

Je avokádo ovocie alebo zelenina?

Botanicky sa jeho plody zaraďujú medzi ovocie, avokádo však nemá výrazne sladkú chuť, ktorá je pre ovocie typická. Dužina môže byť v kuchyni využívaná na mnoho spôsobov, vďaka tejto variabilite sa tak jedná o obľúbenú potravinu. Je však dôležité naučiť sa avokádo dobre pripraviť, má totiž veľmi typickú chuť, kvôli ktorej ho mnohí zavrhnú.

Nutričné ​​hodnoty avokáda

Nutričná hodnota avokáda obsahuje skutočne veľké množstvo dôležitých látok pre náš organizmus. Z minerálov v ňom nájdeme horčík, meď, draslík a fosfor, ďalej potom mnoho vitamínov, napríklad C, E, H, K a vitamíny skupiny B. Nutričné ​​zloženie avokáda obsahuje nízke množstvo cukrov, zato je bohaté na zdraviu prospešné tuky, s tým súvisí vysoká energetická hodnota. Kalória avokáda sa pohybuje okolo 240 kcal na 100 gramov. Veľmi dôležitou súčasťou sú aj antioxidanty a vláknina, ktoré zaisťujú správny chod organizmu.

Zdroj foto: haireena / Shutterstock.com

Účinky avokáda

Vzhľadom na množstvo dôležitých látok obsiahnutých v plodoch avokáda je jasné, že sa jedná o skvelý zdroj, ako spoľahlivo dopĺňať mnoho nevyhnutných živín. Navyše vďaka vysokému obsahu tuku napomáha avokádo aj so vstrebávaním látok aj z iných potravín. Nie je potrebné obávať sa množstva lipidov, sú to totiž prevažne mononasýtené mastné kyseliny, ktoré sú podstatné pre správnu srdcovú funkciu, navyše môžu dokonca pomôcť proti zápalu či v boji s rakovinou.

  • Veľmi dôležitou schopnosťou avokáda je znižovanie takzvaného „zlého“ cholesterolu. Ten je zodpovedný za zdravotné problémy, a to až o 22%.
  • Oproti tomu ten „dobrý“ cholesterol môžete až o 11% navýšiť.
  • Riziko kardiovaskulárnych ochorení môžu zvyšovať aj triglyceridy, ktoré látky v avokáde môžu znížiť až o 20 %.

Konzumácia avokáda môže tiež veľmi priaznivo ovplyvniť zdravie vašich očí, obsahuje totiž antioxidanty luteín a zeaxantín, ktoré sú nevyhnutné na správnu funkciu očí. Vďaka tomu dochádza k zmierneniu rizika vzniku šedého zákalu či rôznych degenerácií očí, čo súvisí so zvyšovaním veku. A pokiaľ nepoznáte žiadne recepty, vyskúšajte napríklad zapekané avokádo, ktoré dokážete pripraviť do zhruba 30 minút.

Zdroj foto: Juan Luis Elgueta / Shutterstock.com

Ak teda v stručnosti zhrnieme všetky body, vďaka ktorým je avokádo tak zdravotne prospešné, jedná sa hlavne o:

  • vysoký obsah minerálov a vitamínov,
  • mononasýtené mastné kyseliny,
  • veľké množstvo vlákniny,
  • znižovanie cholesterolu,
  • posilnenie celkového zdravia,
  • antioxidanty,
  • prevencia rakoviny,
  • napomáha chudnutiu.

Ako vypestovať avokádo z kôstky?

Avokádo je milou rastlinou, čo dokáže prežiariť interiér. Navyše, ak sa vám snaha o vypestovanie podarí, určite vám to prinesie radosť, a raz snáď aj vlastný plod avokáda. Je však dôležité, že táto rastlina si dáva načas, a to pri klíčení, aj pri tom, než začne tvoriť plody. Prečítajte si niekoľko dôležitých zásad, ako vypestovať avokádo z kôstky.

Ako pripraviť kôstku z avokáda?

Ešte, než sa do samotného procesu pustíte, je nutné vedieť, ako správne prichystať kôstku na proces klíčenia. Najjednoduchší spôsob je takzvaný hydroponický, kedy kôstku necháte naklíčiť vo vode.

Na to budete potrebovať len pár vecí, a to:

  • pohár,
  • vodu,
  • tri špáradlá.
Zdroj foto: IngridHS / Shutterstock.com

Postup ako naklíčiť avokádo?

  1. Kôstku po vybratí z plodu dobre očistite, aby na nej nezostali žiadne zvyšky, ktoré by mohli postupom času začať plesnivieť, čo by uškodilo celej budúcej rastline.
  2. Môžete z kôstky odstrániť pevnú hnedú vrchnú vrstvu, je to však pomerne náročné, a navyše vôbec nie nutné, pri klíčení sa totiž bude lúpať sama. Ide len o to, že sa prasklina v kôstke, čo vznikne po zapichnutí špáradiel, nebude otvárať.
  3. Pohár naplňte kúsok pod okraj vodou, tá by mala byť ideálne odstáta.
  4. Následne do avokádovej kôstky zapichnite tri až štyri špáradlá tak, aby sa udržali v pohári. Je totiž nutné, aby kôstka nebola ponorená celá, ale zhruba do dvoch tretín.
  5. Potom takto pripravenú kôstku vložte špičkou nahor do pohára, hladinu vody upravte tak, aby bola vhodná.
  6. Následne stačí nádobu postaviť na svetlé a teplé miesto, najlepšie okolo 25 ° C, nebojte sa preto kôstku umiestniť do blízkosti kúrenia. Mala by sa však vyhnúť priamemu slnku.
  7. Vodu ideálne denne, prípadne každý druhý deň meňte. Nie je dobré používať čerstvú vodu, preto si radšej vždy vopred pripravte odstátu vlažnú vodu.
  8. Teraz už len stačí čakať, kým kôstka začne klíčiť. Zhruba po 3-4 týždňoch by sa na spodku avokádovej kôstky mali začať objavovať korene, krátko potom by mal vyraziť aj klíček.
Zdroj foto: Olya Detry / Shutterstock.com

Klíčenie v substráte

Namiesto hydroponického spôsobu môžete na klíčenie avokáda využiť aj klasickú cestu cez substrát. Stačí kôstku vložiť špičkou hore do vlhkého substrátu. Ten nesmie po celú dobu klíčenia vyschnúť, je preto nutné ho udržovať stále vlhký. Nevýhodou môže byť, že takto mokrý substrát je veľmi náchylný na plesne, čo by mohlo zmariť celý proces klíčenia. Z toho dôvodu je obľúbenejší skôr spôsob s vodou.

Ako zasadiť avokádo?

Avokádo nie je práve vhodné pestovať v našich podmienkach vonku, z toho dôvodu radšej zvoľte pestovanie v nádobe, ktorú môžete ľahko preniesť pri zmene podmienok. Pri voľbe substrátu si dajte pozor na nízky obsah soli a dobré odvodňovanie. Tiež by ste minimálne do jedného roku rastliny nemali užívať príliš hnojenú pôdu, to by mohlo naopak uškodiť. Na uľahčenie odtoku vody je vhodné na dno kvetináča umiestniť pár kameňov.

Pri voľbe kvetináča vám do začiatku bude stačiť menšia nádoba s rozmermi 20-25 centimetrov. Ideálnou pôdou je zmes ornice a kokosového vlákna v pomere 50:50. Pôdu iba jemne utlačte, aby zostala prevzdušnená. Nakoniec vyhĺbte dostatočne veľkú dieru na umiestnenie avokáda, aby mohlo dobre zakoreniť. Je načase z kôstky vybrať špáradlá a jemne ju umiestniť do zeminy. Horná polovica kôstky by mala byť nad povrchom pôdy.

Zdroj foto: FotoHelin / Shutterstock.com

Je dôležité pôdu udržiavať vlhkú, zalievajte však s citom, aby nedošlo k preliatiu rastliny. Hnedé listy avokáda znamenajú málo vody a mali by ste so zalievaním pridať, zatiaľ čo žlté listy signalizujú prelievanie, to potom nechajte kvetináč deň či dva vyschnúť.

Potom už stačí iba rastline vybrať vhodné svetlé a teplé miesto a obrniť sa trpezlivosťou. Pri správnej starostlivosti sa avokádu bude dobre dariť, aj napriek tomu sa však nebude s rastom ponáhľať. Mať vlastný krík avokáda je však krásnou odmenou za úsilie.

Ak necháte avokádovú kôstku klíčiť priamo v substráte, odpadá vám starosť so zasadzovaním. Vzhľadom na to, že však musí byť zemina dostatočne mokrá, hrozí zamorenie pôdy plesňami či inými škodcami, čo by mohlo celý váš pokus zmariť. Z toho dôvodu je lepšie nechať kôstku naklíčiť v čistej vode a potom ju už pripravenú presunúť do kvetináča.

Na čo si dať pri pestovaní pozor?

Dôležité je dať pozor na teplotný šok, ten by rastline mohol ublížiť. Avokádo je pomerne citlivou rastlinou, ktorá si potrpí na správnu starostlivosť. Čo sa týka prostredia a zalievania, nemá žiadne špeciálne nároky. Dostačujúce je rastlinu párkrát za rok prihnojiť, aby sa kmienok mohol dobre vyvíjať, a tiež myslite na presádzanie, aby rastlina mala dostatok priestoru pre správny rast koreňového základu, bez ktorého len ťažko môže dobre prosperovať.

Ako spoznať zrelé avokádo?

Zrelé avokádo by malo mať žltkastú farbu a jemnú konzistenciu, vtedy ho môžete konzumovať. Ak je však ešte zelené a tvrdé, treba pár dní počkať. Pokiaľ už je dužina hnedá neodporúčame avokádo konzumovať.

Zdroj: botanopia.com, gardenersworld.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.