Upcyklácia starého nábytku: Jednoduchý DIY návod, ako na to.

Veľa z nás má doma nábytok, ktorý slúži už dlhé roky, je však stále zachovaný a  je nám ľúto ho vyhodiť a nahradiť novým. Čo s tým? Pustite sa do vlastného DIY projektu a starú komodu alebo skriňu si jednoducho zrenovujte. Možno vám to na prvý pohľad pripadá zložité a ťažké, ale vôbec to tak nie je. Poďte do toho s nami! 

Nemusíte byť žiadny stolár alebo umelec, stačí ak v sebe máte aspoň trochu kreatívneho ducha. V pár bodoch vám zhrnieme, ako zrenovovať starý nábytok. Ide o tzv. upcykláciu, ktorá je v súlade s udržateľným spôsobom života – vdýchne starému kusu nábytku nový život len za pomoci drobných úprav. 

Príprava na renováciu

  1. Nájdite si priestor, kde renováciu budete vykonávať, ideálne miesto bez prachu a vlhkosti. 
  2. Nábytok zbavte prachu a akýchkoľvek iných nečistôt. Odporúčame ho aj odmastiť. 
  3. Povrch nábytku musí byť dokonale čistý, hladký a suchý. 
  4. Pred nanesením farby na drevo je vhodné použiť penetračný náter, ktorý povrch spevní a zabezpečí lepšiu priľnavosť. 

Ako odstrániť starý náter

Na odstránenie opotrebovaného laku alebo starej farby z dreveného alebo kovového nábytku je vhodné použiť odstraňovač starých náterovaplikácia pomocou štetca alebo odstraňovač vo forme spreja. Náter necháme pôsobiť cca 2 – 4 hodiny, riaďte sa však primárne odporúčaním výrobcu daného prípravku. Doba pôsobenia závisí od viacerých faktorov, napr. od počtu starých vrstiev, typu farby a iných. 

Po uplynutí času pôsobenia vrstvu starého náteru jednoducho zošriabete, napr. špachtlou. Pokiaľ by sa vám stalo, že aj po 4 hodinách sa nič nedeje, môže to byť tým, že je lak už starší a je potrebné nechať odstraňovač pôsobiť dlhšiu dobu.

Zdroj foto: Daisy Daisy / Shutterstock.com

Ako odstrániť nerovnosti

Ak ste našli nejaké nerovnosti, môžete ich zbrúsiť brúsnym papierom alebo použiť vibračnú brúsku. Tá vám ušetrí veľa času a aj práce. Ak sú na komode diery, či už po červotočoch, alebo jednoducho zafungoval zub času, vyplníme ich tmelom. Dôležité je zvoliť správny odtieň podľa dreva nábytku. Po uschnutí zbrúsime novovzniknuté nedokonalosti.

Tip: Najlepší efekt dosiahnete, ak budete s brúskou pracovať v smere drevených vlákien a len jemne po povrchu. Netlačte. 

Spôsoby renovácie nábytku

Už sme zo starej komody urobili novú, teraz si ju ešte natrieme, resp. vynovíme iným moderným a inovatývnym spôsobom.  

Zdroj foto: Daisy Daisy / Shutterstock.com
  1. Pokiaľ chcete zachovať farbu dreva, stačí komodu natrieť lakom. V prípade, že by ste chceli mať svetlejší odtieň laku, je vhodné ho riediť vodou. Prebytočný lak utierame kusom starej látky.
  2. Pokiaľ sa nájde niekto odvážnejší a kreatívny, môže použiť rôzne farby na drevo v odvážnejších farebných tónoch. Nezabúdajte na penetráciu
  3. Ak chcete na komodu alebo skriňu namaľovať ornamenty, použite akrylové farby. Tie je následne vhodné pretrieť priehľadným lakom na drevo
  4. Moderné je aj lepenie tapety na drevo. Najčastejšie sa používajú samolepiace fototapety, ktoré dodajú nábytku nový šmrnc. V niektorých špecializovaných obchodoch si môžete navrhnúť aj vlastné fototapety. Tie si môžete vďaka kvalitným farbám tonerov na špecializovanej tlačiarni vytlačiť. Budú vyzerať štýlovo a vy sa zároveň budete môcť pochváliť vlastným dizajnom.
  5. Vymeniť môžete aj staré úchytky za nové, modernejšie.

Tip: Môžete si zakúpiť šablóny, ktoré si na nábytok nalepíte a vatovou hubkou nanášate farbu. Vzniknú tak dokonalé ornamenty. 

Zdroje: chatar-chalupar.cz, abecedazahrady.dama.cz, bydleni.instory.cz

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.