Ako odstrániť tapetu a nalepiť novú? S naším návodom to zvládnete!

Zbavovať sa starých tapiet a lepiť namiesto nich nové môže byť ako za trest. Tapety sa trhajú, zle sa s nimi manipuluje a na stene po nich zostávajú zvyšky lepidla. Pokiaľ ale viete, ako na to, zvládnete to ľavou zadnou.

Ako odstrániť tapetu zo steny

Rozhodli ste sa, že staré tapety už nemajú na vašich múroch čo robiť? Či už sa chystáte stenu vymaľovať, omietnuť, alebo na ňu nalepiť nové moderné tapety, zo všetkého najskôr sa musíte popasovať s tými existujúcimi. Ako na to? Dôležité je vedieť, aký druh tapiet sa chystáte odstraňovať. Podľa toho zvolíte tú správnu metódu odstraňovania – buď na sucho, alebo pomocou vody.

Príprava na odstraňovanie tapiet

Než sa vrhnete na odstraňovanie tapiet, venujte čas príprave. Zvlášť pokiaľ sa chystáte dávať dole tapety pomocou vody, nezabudnite vypnúť elektrický prúd a starostlivo zakryť podlahu, aby ste ju neponičili. Nábytok odsuňte doprostred miestnosti a zakryte ho fóliou, na strhnuté kusy tapiet si pripravte odpadkové vrecia.

Ako odstrániť papierové tapety

Klasické papierové tapety držia na stene ako pribité, na pomoc si preto rovno vezmite odstraňovač tapiet, ktorý pridáte do horúcej vody. Uľahčí vám prácu a pomôže vám zbaviť sa nielen tapiet, ale aj vrstvy lepidla pod nimi.

Vzniknutú zmes naneste pomocou štetca alebo rozprašovača na tapety a nechajte ju 15–20 minút pôsobiť. Celý proces opakujte, pokiaľ roztok neprenikne k podkladovej vrstve tapety a lepidla na stene. Akonáhle tapeta roztokom dostatočne nasiakne, pomocou škrabky ju bez problémov strhnete bez toho, aby sa trhala. Strhnuté tapety nechajte ležať na zemi priamo pri stene – vsiaknu totiž vodu stekajúcu zo stien.

Ako odstrániť vinylové tapety

Spomínate na dve metódy, ako dať dole staré tapety zo steny? V prípade vinylových tapiet ich použijete obe. Tapeta sa totiž skladá hneď z dvoch odlišných vrstiev – zatiaľ čo hornú vrstvu zložíte za sucha, spodnú vrstvu treba najskôr namočiť, podobne ako papierovú tapetu. Nezabudnite, že vinylová tapeta je vodeodolná a než na ňu začnete nanášať roztok s odstraňovačom tapiet, najprv jej povrch poprepichujte tapetovacím valčekom.

tipy, ako dať dole starú tapetu
Zdroj foto: frantic00 / Shuttersrtock.com

Ako odstrániť vliesové tapety

Odstránenie vliesových tapiet je otázkou niekoľkých minút. Stačí nájsť odlupujúci sa roh, prípadne si pomôcť nožom a tapetu jednoducho stiahnuť zo steny. Akonáhle máte hotovo, stena je rovno pripravená na lepenie novej tapety alebo na maľovanie.

Ako lepiť tapety na stenu

Kvalitné tapety treba lepiť na čistý a rovný povrch, prípadné nerovnosti a pukliny preto opravte. Čerstvú omietku, sadrokartón alebo farbený podklad nezabudnite opatriť penetráciou, ktorá zaistí, že nedôjde k predčasnému vyschnutiu lepidla.

Koľko tapiet budete potrebovať?

Než sa pustíte do tapetovania, uistite sa, že máte dostatok tapiet. Koľko ich budete pri lepení potrebovať, zistíte vďaka jednoduchému vzorcu. Údaje je nutné dopĺňať v metroch.

Počet rolí tapiet = ((obvod miestnosti × výška miestnosti) / 5 (zaokrúhlená plocha jednej role tapety s európskymi rozmermi 10,05 m × 0,53 m)) × 1,1

Pri výpočte je vhodné použiť koeficient minimálne 1,1 – zohľadňuje totiž predpokladané 10% straty počas tapetovania. Radšej preto kúpte o jednu rolu tapety navyše, než aby ste riešili, čo s nedorobenou stenou.

Príprava tapiet na lepenie

Akonáhle budete mať tapety kúpené, skontrolujte, či nie sú poškodené alebo či sa jednotlivé role nelíšia napríklad farebnosťou. Následne si zmerajte výšku miestnosti a k dĺžke tapiet pripočítajte ešte aspoň 5 cm pri spodnom aj hornom okraji. Ak máte strop vysoký 2,5 metra, výsledný pruh tapety bude dlhý 260 cm.

Odrežte prvých pár pruhov tapety a pre istotu ich najskôr vyskladajte vedľa seba na zem. Vzory by na seba mali nadväzovať. Pokiaľ chcete, označte si jednotlivé pruhy tapiet číslom tak, aby ste pri lepení zachovali správne poradie.

Čo je potrebné na tapetovanie

 • kvalitné tapety,
 • lepidlo na tapety,
 • nádobu na lepidlo,
 • štetec alebo valček na lepidlo,
 • drevené miešadlo,
 • povrázok s olovkom alebo laserová vodováha (na vyznačenie zvislých líniu na stene),
 • ceruzku,
 • zalamovací nôž,
 • nožnice,
 • pravítko alebo zvinovací meter,
 • gumový valček alebo tapetovacia stierka,
 • rebrík.

Podobne ako pri odstraňovaní tapiet, aj pri ich lepení odsuňte nábytok do stredu miestnosti a zakryte ho fóliou, aby sa naň neprášilo. Vypnite elektrický prúd a odmontujte zo steny všetky vypínače a zásuvky.

Ako lepiť vliesové tapety

 • Pomocou olovnice si vymerajte prvú zvislú čiaru, ktorú vyznačíte na stenu ceruzkou.
 • Pripravte si lepidlo na tapety podľa návodu od výrobcu.
 • Lepidlo naneste pomocou valčeka priamo na stenu.
 • Začiatok tapety priložte k vrchnému okraju steny tak, aby ju o 5 centimetrov presahoval.
 • Odviňte potrebný pruh pozdĺž dĺžky steny a zarovnajte ho do zvislej polohy.
 • Tapetu vyhladzujte od jej stredu ku kraju pomocou tapetovacej stierky. Predídete tak vzniku vzduchových bublín.
 • Presahy pri strope a podlahe zatlačte pomocou stierky do rohov a odrežte ich nožom.
 • Ďalší pruh tapety prikladajte tesne vedľa prvého, prekrývať by sa mali len v ťažkých miestach a rohoch.
 • Na zahladenie hrán na spojoch použite gumový valček.

Ako lepiť vinylové tapety

Postup lepenia vinylových tapiet je obdobný ako v prípade tapiet vliesových. Jediným rozdielom je nanášanie lepidla, ktoré tentoraz patrí priamo na tapetu, kde sa nechá zhruba 3–5 minút nasiaknuť.

Ako lepiť papierové tapety

Pri lepení papierových tapiet postupujte rovnako ako v predošlých prípadoch. Opäť s jediným rozdielom – lepidlo naneste na stenu aj na tapetu. Pozor na to, že čas na nasiaknutie papierových tapiet je iba 1–2 minúty. Pokiaľ lepidlo necháte na tapete dlhšiu dobu, tapeta sa natiahne.

Teraz už viete ako na to, tak smelo do toho!


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.