Teplovzdušná fritéza: Že nejde vyprážať bez oleja? Ale ide!

Povedzme si to narovinu. Vyprážané jedlá sú jednoducho návykové. Aj napriek vedomiu, že konzumovať také pokrmy je takmer hriechom, hrešíme vlastne radi. Existuje však šikovné riešenie pre vyprážanie bez oleja a tuku – teplovzdušná fritéza.  

Fenomén zvaný „vyprážanie“ prenikol už do celého sveta. Vyprážanie na tuku je večnou kontroverznou témou. Na jednej strane stojí s varovne zdvihnutým prstom zástup lekárov, dietológov a priaznivcov zdravej výživy a na strane druhej nám zástup našich chuťových buniek pripomína, akú úžasnú chuť majú chrumkavé hranolky, nadýchané rezne, zlatistý smažák alebo pikantné stripsy.

Koniec vyprážania vo vrstve tuku

Aby sme uľavili svojmu svedomiu, boli sme odhodlaní hľadať nejakú „strednú cestu“ a namiesto šťavnatej krkovičky si občas usmažiť karfiol alebo „nezdravú“ masť sem tam vymeniť za podobne nezdravý olej. A potom prišla záchrana vo forme teplovzdušnej fritézy, s používaním ktorej už nemusíme robiť kompromisy a dokonca môžeme smažiť bez tuku úplne

Funkcie teplovzdušnej fritézy

Je to novinka posledných rokov a zdravší nástupca klasickej olejovej fritézy. Rozdiel medzi týmito dvoma typmi je ale markantný. Pôvodnú fritézu potrebujeme naplniť olejom, aby sme v nej mohli pripraviť jedlo, zatiaľ čo teplovzdušná fritéza pracuje s malým množstvom tuku a smaží horúcou parou. Má totiž v sebe zabudované vykurovacie teleso, ktoré ohrieva vzduch na požadovanú teplotu a pridané malé množstvo tuku tento vzduch zvlhčuje. Ventilátor potom zaisťuje prúdenie vzduchu. Pokrm sa rovnomerne smaží a nepripaľuje sa. Niektoré fritézy majú aj automatickú otáčaciu lopatku, takže potom nie je potrebné do procesu vyprážania vôbec zasahovať. Okrem dnes už úplne bežných hranolčekov a údenín vie teplovzdušná fritéza aj množstvo ďalších pochúťok. Napríklad také kura alebo plátok krkovičky sú úplným luxusom, ale pochutnať si môžete napríklad aj na rybách. Suroviny majúce vlastný tuk sú vo fritéze naozajstnou delikatesou.

Vyprážanie v trojobale

Zoznam dobrôt pripravovaných v teplovzdušnej fritéze týmto ale nekončí. Samostatnou kapitolou sú pokrmy v trojobale. Sú dokonale a rýchlo pripravené a chutia skvelo, aj keď vzhľadom na to, že sa nesmažia vo vrstve tuku, majú chuť od klasických pokrmov trošku odlišnú. Skúsení odborníci radia „malú vychytávku“, aby sa chuť rezňov a vyprážaných syrov čo najviac priblížila štandardu a zároveň dodržala aspoň čiastočný punc racionálnej stravy. Tou vychytávkou je postriekať obalené mäso pred vyprážaním tenkou vrstvou tuku v spreji s vysokým bodom zadymenia (tzv. dymovým bodom, čo je teplota, pri ktorej sa začína olej prepaľovať), aby sa aspoň čiastočne eliminovala možnosť škodlivého prepaľovania tuku.

Zdroj foto: leungchopan / Shutterstock.com

Výhody teplovzdušnej fritézy

Pre vyznávačov zdravej výživy je teplovzdušná fritéza pravým požehnaním. Oproti klasickej totiž ponúka mnoho výhod:

  1. Zdravé vyprážanie
    Teplovzdušné fritézy používajú o 80-90% menej oleja ako klasické fritézy. Na 1 kg hranoliek stačí polievková lyžica tuku. Je možné použiť akýkoľvek druh jedlého stolného oleja. Vzhľadom na malé množstvo i nižšiu teplotu, možno použiť aj kvalitnejšie, cenovo drahšie oleje.
  2. Koniec prepáleným olejom
    V tejto fritéze sa olej neprepaľuje, nie je teda dôvod báť sa zbytočných karcinogénov.
  3. Žiadny zápach
    Pri smažení na panvici alebo v klasickej fritéze sa typický olejový zápach šíri celým bytom a vyvetrať ho nie je tak jednoduché. Teplovzdušné vyprážanie neuvoľňuje takmer žiadne pachy.
  4. Jednoduchá údržba
    Fritéza nevyžaduje zložité čistenie ani vylievanie oleja či odstraňovanie nánosov mastnoty. Niektoré časti je možné umývať aj v umývačke riadu a tie, ktoré sa do umývačky dať nedajú, je možné ľahko rozobrať a vyčistiť.
  5. Vždy po ruke
    Predhriatie teplovzdušnej fritézy trvá 3 minúty. Niektoré sú vybavené aj miešacou lopatkou, takže sa o vyprážanie nemusíte vôbec starať.
  6. Multifunkčné zariadenia
    Niektoré typy týchto prístrojov disponujú aj možnosťou pečenia, restovania a grilovania.

Slabé stránky teplovzdušnej fritézy

  • Vyššia obstarávacia cena,
  • mierne odlišná chuť vyprážaných pokrmov.
Zdroj foto: leungchopan / Shutterstock.com

Vyberáme teplovzdušnú fritézu

Pri výbere kvalitného prístroja je dôležitý objem, jeho otváranie a nemenej podstatným hľadiskom je ľahká údržba.

Veľkosť (objem) fritézy

Tu je dôležitých niekoľko stránok, a to najmä fakt, či bude nová fritéza mať svoje stále miesto, napr. na kuchynskej linke alebo sa bude po každom použití schovávať do skrine. Pokiaľ totiž bude zostávať niekde „na očiach“, potom by mala byť dizajnovo príťažlivá a štýlovo sadnúť k zariadeniu domácnosti .

Objem fritéz má širokú variabilitu a pohybuje sa od 0,5 litra až do úctyhodných 6,5 litra. Tu je potrebné si dôkladne premyslieť, koľko porcií sa bude variť a podľa toho vyberať veľkosť. Určitým „vodítkom“ môže byť norma, že 2,5 litrový objem usmaží cca 1,4 kg hranoliek, čo sú porcie pre 4 stravníkov.  

Výkon ovplyvňuje spotrebu

Vzhľadom na to, že teplovzdušná fritéza nezohrieva olej, ale vzduch, nepotrebuje k svojej činnosti extra vysoký výkon. Ten sa vo väčšine prípadov pohybuje medzi 1000 – 1500 W. Odporúčania hodná funkcia prístroja je regulácia teploty, resp. výkonu spotrebiča.

Priehľadné veko na sledovanie procesu prípravy pokrmu

Je to len drobnosť, ale pokiaľ chcete vidieť, ako prebieha príprava vášho obeda, uprednostnite typ fritézy s priehľadným vekom.

Otváranie fritézy

Tento prvok je možno viac dôležitý, než by sa na prvý pohľad zdalo. Veko totiž nesmie prekážať pri manipulácii s vnútornou nádobou a sťažovať vkladanie či vyťahovanie pokrmu. Optimálnou voľbou je možnosť vybratia celej nádoby alebo otvárania, pri ktorom sa veko fritézy neoddeľuje.

Regulácia teploty

Sú dva typy regulácie teploty:

manuálna,

– digitálna (LED displej).

Okrem ovládania teploty prístroja disponuje regulátor aj časovačom a niektoré modely taktiež nastavovaním doplnkových programov ako napr. pečenie, grilovanie či dusenie.

Kontrola filtrov

Pri príprave jedál dochádza k uvoľňovaniu rôznych viac či menej príjemných výparov. Pri fritézach je to rovnaké, navyše para zmiešaná s mastnotou škodí vašej kuchyni aj samotnému prístroju. Je preto dôležité, aby ste si overili, či fritéza disponuje pachovým, popr. aj dymovým filtrom, ktorý by mal byť umývateľný a vymeniteľný.

Vyberte typ s jednoduchým čistením

Nenáročné čistenie určite oceníte. Vnútorné nádoby sa dajú vybrať a umyť. Ak máte doma umývačku, preferujte typ, ktorý je možné vkladať do umývačky riadu. Nerozoberateľné typy sú často cenovo lacnejšie, ale táto „výhoda“ sa neskôr stane „nevýhodou“ v ťažkej manipulácii pri údržbe prístroja.

Zdroj foto: SalmySaznira / Shutterstock.com

Rady a vychytávky pri príprave pokrmov v teplovzdušnej fritéze

  • Pri obaľovaní v trojobale pridajte vždy k strúhanke trošku oleja alebo postriekajte pred smažením strúhanku olejom v spreji.
  • Namiesto klasickej pšeničnej strúhanky sa dajú použiť aj kukuričné ​​lupienky, tzv. corn flakes. Sú chrumkavejšie ako obyčajná strúhanka.
  • Niektoré jedlo sa rado lepí na mriežku. V takom prípade ho skúste podložiť papierom na pečenie alebo mriežku potrite kokosovým tukom.
  • Je lepšie používať kvalitné oleje (olivový, ľanový, kukuričný, sezamový a pod.), ktoré sú síce cenovo drahšie, ale vzhľadom na malé množstvo pôjde len o pár centov.
  • Pri príprave tučných jedál, nalejte do spodného šuflíka trošku vody – odkvapkávajúci tuk sa tak nebude pripaľovať a páchnuť.
  • V polovici času pokrm obráťte alebo premiešajte.
  • Odporúčanou radou býva aj nechať fritézu na 2-3 minútky predhriať pred samotnou prípravou pokrmu.
  • Používajte kvalitné korenie, ktoré dodá pokrmu chuť a vôňu – cayenské korenie, sušený cesnak či cibuľa, údená morská soľ alebo paprika.
Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.