Veľkonočné dekorácie – ako si ich hravo vyrobiť doma?

Veľkonočné dekorácie si nemusíte len kupovať, veľa z nich zvládnete hravo vyrobiť doma – a možno aj so svojimi deťmi. Možností je mnoho, môžete využiť škrupiny, vajíčka, papier a mnoho iného materiálu.

Veľká noc nie je len kresťanskými sviatkami, ale predovšetkým oslavou jari. Počas tejto doby oslavujeme nový život, zmŕtvychvstanie Ježiša Krista a tiež koniec dlhej zimy. Sviatky sú to farebné a veselé, sprevádzajú ich ľudové tradície a dobré jedlo. Na Veľkú noc by sme nemali zabudnúť ani na výzdobu – vytvorte si krásne veľkonočné dekorácie na stôl či na dvere.

Dekorácie z veľkonočných vajíčok

Najznámejšou veľkonočnou dekoráciou a tradíciou sú určite maľované vajíčka. Existuje celý rad spôsobov, ako vajíčka ozdobiť, pokiaľ ale chcete ísť tento rok eko cestou, zabudnite na kupované farby a skúste to ako naše babičky. Asi najznámejšou starou metódou je farbenie za pomoci cibuľových šupiek. Táto metóda je ale pomerne náročná.

Oveľa jednoduchšia môže byť metóda varenia surových vajec v náleve, ktorý si pripravíte zo surovín, čo nájdete doma v špajze.

  • Napríklad žlté vajíčka získate, keď povaríte vodu s karí korením a soľou. V náleve stačí vajcia variť desať až pätnásť minút.
  • Ryšavé vajíčka zase vzídu, keď si pripravíte nálev z vody, piatich sáčkov čierneho čaju a soli. 
  • Zelenú farbu potom zaistí špenátový pretlak.

Maľované vajcia potom pokojne zaveste na akúkoľvek izbovú rastlinu alebo nimi ozdobte vŕbové vetvičky či bahniatka vo váze, prípadne ich zakomponujte do veľkonočného venca na dvere. Vajíčka môžete tiež naskladať do košíčkov a naaranžovať ich spoločne s ďalšími veľkonočnými dekoráciami, malými zajačikmi alebo kuriatkami. Fantázii sa medze nekladú.

Mohlo by vás zaujímať: Inšpirácie a tipy, ako prestrieť veľkonočný stôl.

Veľkonočné dekorácie zo škrupín

A zase tie vajíčka. Využiť sa na výrobu dekorácií dajú aj vaječné škrupiny. Keď sa vám podarí vajíčko rozbiť tak, aby zostala aspoň polovica škrupiny, získate základ pre okúzľujúcu veľkonočnú dekoráciu. Do škrupín potom môžete dať napríklad malé farebné kvetinky akéhokoľvek druhu, stačí využiť škrupinu ako vázu a pravidelne dolievať vodu.

veľkonočné dekorácie na stôl
Zdroj foto: Lithiumphoto / Shutterstock.com

Alebo ju využite ako „kvetináč” a nechajte v nej vyklíčiť žeruchu:

  1. Škrupinu umyte a dajte do nej kúsok vaty alebo odličovacieho tampónu .
  2. Vatu dobre navlhčite vodou a zasejte semienka žeruchy.
  3. Žerucha behom pár dní vyrastie a budete mať krásne veľkonočné osivo.
  4. Škrupiny ponechajte v obale od vajec alebo ich usaďte do keramických držiakov na vajíčka.

Žerucha je navyše liečivou bylinkou, ktorá posilňuje imunitu, podporuje trávenie a poradí si aj s infekciami v tele. Takže ju po Veľkej noci nezabudnite zjesť.

Zo škrupín sa dá vyrobiť aj veniec, ten koniec koncov urobíte aj z celých vajíčok. Vznikne vám tak pekná veľkonočná dekorácia na dvere.

Veľkonočné dekorácie z papiera

Vytvorte kreatívnu výzdobu do vášho interiéru. Ak chcete vytvárať len základné veci, stačí vám k tomu len papier a nožnice. Ak máte čas, určite využijete aj lepidlo. Základom farebnej veľkonočnej výzdoby je farebný papier. Pokiaľ nemáte, nevadí využiť môžete farebné ceruzky alebo fixky.

Nájdite si maketu veľkonočného zajačika, baránka alebo vajíčka a môžete začať. Určite poteší aj sliepka z papiera. Takéto veľkonočné ozdoby môžete položiť na veľkonočný stôl alebo zavesiť na vhodné viditeľné miesto.

TIP: Pozrite si video, ako vytvoriť veľkonočných zajačikov z papiera.

Užite si Veľkú noc!

Zdroj: Housebeautiful.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.