Prestieranie stola na veľkonočné sviatky – inšpirácie a tipy

Veľká noc je sviatkom jari, patria k nej nielen maľované kraslice a zajačikovia, ale aj farby, čerstvé kvety a dobré jedlo. To si vychutnávame pri dokonale prestretom veľkonočnom stole so svojimi najbližšími. Ako vyzdobiť stôl na Veľkú noc a čo by na ňom nemalo chýbať?

Pohrajte sa s farbami

Svoje veľkonočné menu by ste určite mali podávať na dokonale vyzdobenom stole. Pozor ale na to, aby sa z prestierania nestal veľkonočný gýč. Farby na stôl ale práve na Veľkú noc rozhodne patria – medzi tie tradičné patrí biela, žltá a zelená. Pokiaľ máte biele taniere a číre poháre, určite farby prineste v podobe pastelového obrusu alebo obrúskov. S farbou obrusu alebo sviatočných obrúskov potom zlaďte to najdôležitejšie, čo by na stole nemalo chýbať.

Do stredu môžete umiestniť rôzne jarné dekorácie na stôl, napríklad veniec, prútený košík s maľovanými vajíčkami alebo iné dekorácie z prírodním, napr. z machu, prútia, bahniatok alebo škrupiniek.

TIP: Inšpirácie nájdete v článku o DIY veľkonočných dekoráciach.

Čerstvé kvety ako poslovia jari

Chýbať by určite nemali kvety, a to najlepšie čerstvé. Pokiaľ nemáte záhradku, kvety si určite kúpte. K Veľkej noci patria predovšetkým narcisy, hyacinty alebo tulipány, ak budete mať možnosť, skúste si niekde natrhať vetvičky zlatého dažďa. Pokojne si ale môžete naaranžovať mix obľúbených kvetov, farebne ich však skúste zladiť práve s obrusom, riadom alebo obrúskami. 

veľkonočný stôl
Zdroj foto: ElenaKor / Shutterstock.com

Veľkonočné osivo

Pár dní pred Veľkou nocou si s deťmi zasejte veľkonočné osivo, s ktorým potom môžete ďalej pracovať a urobiť z neho skvelú dekoráciu. Vyklíčiť si môžete nechať pšenicu, jačmeň alebo napríklad aj šošovicu, ktorá vyklíči veľmi rýchlo. Do zeleného osiva potom umiestnite maľované vajíčka, ktoré nesmú na Veľkú noc chýbať v žiadnej domácnosti, alebo malé dekoratívne predmety, ako sú kuriatka alebo zajačikovia. Vyklíčené osivo môžete tiež postaviť na stôl, krásne bude vyzerať napríklad v prútenom košíčku. A jednoduchá veľkonočná dekorácia na stôl je na svete!

Recepty na veľkonočný stôl

Medzi obľúbené veľkonočné recepty patria:

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.