Ako na stále zelený trávnik? Správna starostlivosť je kľúčová

Vzhľadom na to, že roky u nás bývajú horúce a suché, trávnik dostáva zabrať. Stráca tak sýto zelenú farbu aj hustotu, čím prichádza o svoj krásny vzhľad. Aby ste ho udržali stále zelený, je potrebné starať sa oň v lete a chrániť ho pred slnečnými lúčmi.

Dostatočná zálievka

Najmä v lete je pre trávnik dostatok vlahy dôležitý. Dažde bývajú prudké a voda sa tak dostane iba na povrch. Treba však dostať vlahu aj hlbšie do pôdy. Nie je preto nutné zalievať často, avšak zálievka musí byť výdatná. Len vďaka tomu zemina nasaje dostatok vody, ktorú môže trávnik potom čerpať, zatiaľ čo z povrchu sa vlaha rýchlo odparuje.

Nevyhnutné je tiež zvoliť vhodnú dennú dobu na zalievanie. Úplne nevhodné je poludnie, kedy je slnko najsilnejšie a trávnik by sa spálil. Najlepšou voľbou je zalievať ráno, kedy slniečko toľko nepraží a vlaha sa počas dňa vsiakne. Prípadne sa dá zalievať aj na večer, kedy už slnko zachádza za obzor.

Kosenie trávnika

Aj to, ako trávu pokosíme, má na jej kvalitu veľký vplyv. Pri voľbe vhodnej výšky kosenia predídete vysychaniu. V lete by tráva mala mať zhruba štyri centimetre, zatiaľ čo po zvyšok roka potom môže byť trávnik nižší. V letnom období je to však nevyhnutné, pretože dlhšie steblá lepšie zadržia vodu.

Je potrebné počítať s tým, že v tomto období rastie rýchlejšie, a tak ho treba aj častejšie kosiť. Aj tu platí, že poludnie nie je vhodná doba. Snažte sa preto kosiť skôr k večeru, alebo v chladnejšie dni, predídete tak oslabeniu trávnika.

Mulčovanie udrží vlahu

Mulčovanie v lete skvele poslúži. Stačí vziať pokosenú trávu a rozdrviť ju na jemné kúsky. Potom už len stačí ju rovnomerne rozprestrieť na trávnik. Vznikne tak prirodzená ochranná vrstva, ktorá zelený trávnik ochráni pred slnečnými lúčmi a pomôže mu udržovať vlahu. Okrem toho navyše mulčovanie skvele poslúži namiesto zložitého hnojenia. Pokosená tráva sa začne postupne rozkladať a uvoľňovať živiny, vďaka ktorým tráva bude prosperovať.

Motorová kosačka, ktorá kosí trávu, a pokosenú trávu rovno necháva na trávniku ako hnojivo.
Zdroj foto: Tretyakov Viktor/Shutterstock.com

Údržba už na jar

V lete je síce treba venovať trávniku väčšiu pozornosť, aby zostal krásny. Avšak aby sa mu darilo, je dobré sa starať oň aj na jar. Veľmi dôležitá je vertikutácia, tá sa postará o prevzdušnenie. Zbaví trávnik vrchnej vegetačnej vrstvy, machov a podobne. K pôde sa tak lepšie dostane voda aj živiny, nie je však dobré vertikutovať mladý trávnik, ktorý ešte nebol pokosený a pohnojený.

Navyše treba počítať s tým, že po tomto zákroku sa v trávniku objavia prázdne miesta. Pripravte si preto rovno kvalitné osivo a hnojivo, ktorým trávnik doplníte. Na leto potom bude skvele pripravený vďaka zdraviu trávy, dostatku živín a správnej údržbe.

Krásne zelený trávnik je ozdobou každej záhrady, avšak nie je tak ľahké si ho udržať. Pokiaľ sa však budete držať týchto tipov, aj v horúcich letných dňoch si tráva zachová vlahu a sýtu farbu. Nebudú vás tak trápiť prázdne a žlté miesta.

Zdroj: hobby.instory.cz, novinky.cz


Ďalšie tipy do záhrady

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.