Ako sa vyhnúť vianočnému stresu a užiť si sviatky

Vianočný stres, kto by ho nepoznal. Sviatky radosti a pokoja alebo aj tlaku z rodiny a okolia. Čo pomáha na stres? Vyhnite sa stresu z Vianoc a majte jednoducho v paži.

A je to tu! Vianoce sú za dverami. Sviatky plné radosti, lásky, smiechu, pohody, priateľov a rodiny. Je to skutočne tak? Alebo sa tieto sviatky zmenili na vianočný stres? Stresu z nakupovania, míňania, upratovania, pečenia a varenia a nútených návštev? Zbavte sa vianočného stresu, poradíme vám ako.

Čo pomáha na stres

U každého z nás sú príznaky stresu iné a každý sa počas svojho života naučí s ním bojovať rôznym spôsobom. Pokiaľ sa zamýšľate nad tým, čo je dobré na stres, prinášame vám pár rád, ktorými by ste sa mali riadiť, ak chcete v boji proti stresu vyhrať.

Pripraviť si plán

Pocit, že toho musíte veľa stihnúť a vybaviť, keď vás ale neúprosne tlačí nedostatok času, je pre mnohých veľmi stresujúce. Zbavte sa stresu tým, že s prípravami na vianočné obdobie začnete oveľa skôr. Pokojne už počas letných mesiacov, kedy si naplánujete a zariadite rodinné stretnutie, zostavíte rozpočet na vianočné darčeky a jedlo, pripravíte zoznam vianočných koláčov, ktoré máte v pláne piecť a pod.

Pokiaľ ale letným dňom odzvonilo a za dverami sú Vianoce, nezúfajte, aj v tomto prípade si zostavte plán, ktorého sa budete deň po dni držať . Nielen, že sa tak zbavíte stresu, ale aj ušetríte veľa času a vianočný čas si budete užívať.

Buďte realisti

Život nie je dokonalý. A ani nikdy nebude. To je realita, ktorú musíte prijať. V dôsledku toho musíme byť realistickí, keď veci nie sú dokonalé. A práve vo vianočnom období sa snažíme zaistiť a pripraviť všetko tak, aby bolo dokonalé. Lenže vo výsledku sme sklamaní, že veci nejdú tak, ako sme si ich vysnívali. Je jedno, či sa vám perníčky podarilo nazdobiť alebo či váš stromček nevyzerá podľa predstáv. Sú to malichernosti, ktoré treba hodiť za hlavu.

Vianočné upratovanie tiež nemusí byť niečím, z čoho už teraz chytáte migrénu. Nikto vás nenúti drhnúť podlahu zubnou kefkou, preto upracte v rovnakom rozsahu, ako ste zvyknutí a naozaj to nepreháňajte.

Určite si finančný plán

Asi najväčším strašiakom sú výdavky, ktoré cez Vianoce máme. A nie je sa čomu diviť, práve v tomto období naše peňaženky dostávajú poriadne zabrať. Viete, že aj financie môžete cez vianočné sviatky ustrážiť? Stačí si stanoviť len pár pravidiel, napríklad:

  • Vianočné darčeky nakupujte iba pre vaše deti.
  • Obdarujte iba jedného dospelého človeka v rodine. Stretnite sa s celou rodinou ešte pred vianočným šialenstvom, do klobúka dajte papieriky s menami členov rodiny. Potom postupne ťahajte, každý kúpi darček iba pre toho človeka, ktorého si z klobúka vytiahol.
  • Stanovte si limit ceny darčekov pre každú osobu.
  • Pamätajte, že darčeky nemusia byť len o peniazoch – môžete zapojiť svoju fantáziu a darček vyrobiť. Koniec koncov, taký „homemade“ darček je niekedy oveľa viac ako ten, ktorý stál tisíce, ale nie je od srdca.
balenie vianočných darčekov
Zdroj foto: triocean / Adobestock.com

Nepreháňajte to s jedlom

Počas vianočných sviatkov je veľmi jednoduché skĺznuť k nezdravému prejedaniu sa. Je jasné, že je ťažké odolať všetkým tým dobrotám na stole. Ale mali by ste si uvedomiť, že aj počas tejto doby je dôležité si svoj jedálniček aspoň trochu strážiť a zaradiť doň zdravé veci. Ochutnávajte a jedlo si užívajte, ale skutočne s mierou. Pamätajte, že potraviny s vysokým obsahom cukru, stimulanty a tiež alkohol telo zaťažujú. Doprajte si medzi tým všetkým aj napríklad zeleninový šalát, po ktorom sa budete cítiť plní energie.

Čas na seba a svoju rodinu

Vianoce sú síce sviatkami rodinného stretávania a návštev, ale je dôležité to nepreháňať. Sviatky by ste si mali užiť a nie ich považovať za akúsi povinnosť. Pokojne odvolajte pár stretnutí, urobte si napríklad každý deň čas na prechádzkuvydajte sa na vianočné trhy, prečítajte si svoju obľúbenú knihu, váľajte sa s rodinou pri rozprávkach, zahrajte si doskové hry a podobne. Kedy inokedy sa tak zídete spoločne doma, než práve cez Vianoce?

Odpočívajte a zabudnite na vianočný stres

Áno, myslíme to úplne vážne. Pravidelné prestávky od vianočného zhonu sú skvelým spôsobom, ako minimalizovať nahromadený stres. Snažte sa si nájsť aspoň pár minút denne na relaxáciu, choďte do prírody, venujte sa svojim koníčkom a aspoň na čas zabudnite, že pred sebou máte kopu povinností.

A ako vianočné sviatky prežívate vy? Dokážete si ich v dnešnej dobe užiť? Zvládate vianočný stres? Čo vám pomáha na stres?

Zdroj: betterhealth.vic.gov.au, anxietycentre.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.