Ako na vianočné upratovanie – jednoduchý plán

Vianočné upratovanie sa vykonáva vo väčšom rozsahu ako bežné upratovanie cez rok. Dbajte na ekologické upratovanie, ktoré je zdravšie, lacnejšie a ľahko dostupné. Nezabudnite na plán vianočného upratovania.

Dnešné gazdinky dbajú predovšetkým na ekológiu a udržateľnosť nielen pri oblečení všetkých členov domácnosti, ale aj pri prípravkoch na pranie, čistenie povrchov a upratovanie. Ako ich vyrobiť?

Ak sa chcete tiež vrhnúť na lacnejší a ekologickejší variant upratovania, potom zbystrite. Tieto prípravky na čistenie si vyrobíte v pohodlí domova za pár eur.

V druhej časti článku vám ponúkame prehľadný plán vianočného upratovania, ktorým sa môžete inšpirovať pri upratovaní vašej domácnosti. Stačí si všetko dobre naplánovať a upratovať môžete postupne, nie až na poslednú chvíľu.

Ekologické prípravky na upratovanie

Domáce prípravky

Maximálne účinné prípravky nemusia byť nutne plné chemikálií. Skúste to šetrnejšie k prírode aj vašej peňaženke. Ekologické doma vyrobené prípravky na čistenie a upratovanie sú totiž oveľa šetrnejšie ku všetkým povrchom, k prírode a taktiež k úspore času. Nemusíte totiž jazdiť nikam na nákup, zložito v regáloch hľadať tú najlepšiu značku a platiť za každý produkt. Vyrobte si ich sami doma, väčšinu ingrediencií totiž budete mať najskôr vo vašej špajzy alebo potravinovej skrini. Presvedčte sa sami.

Eko prípravky z obchodu

Samozrejme, že si nemusíte ekologické a šetrné prípravky vyrábať len doma z vlastných ingrediencií a zásob. Ekológia je trendom posledných rokov, a tak aj v drogérii aj ostatných obchodom nájdete tento druh prípravkov medzi ostatnými. Za ekologické čističe si však pár eur priplatíte. Ak chcete ušetriť vašu peňaženku, potom vás domáca výroba ale neminie.

Inšpirujte sa u vašich babičiek a mamičiek. Ženy minulých generácií totiž vedeli veľmi dobre, aké domáce ingrediencie pomôžu k perfektnému vybieleniu bielizne, k vyčisteniu zaschnutých škvŕn alebo k umývaniu podlahy. Stačilo im pritom len zmiešať zopár prostriedkov z domácnosti a účinný čistič bol na svete.

Plán vianočného upratovania

V prvom rade chceme uviesť, že Vianoce nie sú o dokonale zotretom prachu v každom jednom rohu. Neupratujte preto, že idú Vianoce a jednoducho sa to patrí. Upratujte preto, aby ste sa vy lepšie cítili vo vašej domácnosti. Nezáleží na tom, či stihnete upratať každú zásuvku. Dôležité je, že ste si pre svoj dobrý pocit upratali toľko, koľko ste zvládli.

A teraz na to, ako zvládnuť vianočné upratovanie. Vezmite si pero, papier a vytvorte si plán vianočného upratovania.

My vám prinášame šesť týždenný rozpis upratovania, ktorým sa môžete inšpirovať pri vianočnom upratovaní.

Harmonogram upratovania domácnosti

Domáce práce sme rozdelili do jednotlivých týždňov pred Vianocami. Ideálne je začať 6 týždňov vopred, pokiaľ to však stihnite aj za menej, nech sa páči, je to len na vás a vašej domácnosti.

6 týždňov5 týždňov4 týždne
vyčistiť koberecpovysávať matraceupratať špajzu
vytepovať gauč, stoličkypretriediť hračkyprebrať potraviny
vyčistiť pelech domácich zvieratvyčistiť rúruumyť okná
upratať podkrovie a garáž, pivnicuvyčistiť digestorumyť žalúzie
vyčistiť práčku a sušičkuupratať skrinky v kuchynivyprať závesy a záclony
upratať šatníkodmraziť chladničku a vyčistiť juvydrhnúť a vydezinfikovať
kúpeľňu a toaletu
povysávať auto, vyčistiť interiérumyť povrchy nábytkuupratať šatník
chodba, pretriediť obuv, kabátypretriediť kozmetiku, vyčistiť
kozmetické potreby
pripraviť adventné dekorácie
3 týždne2 týždne1 týždeň
vyčistiť rúruprezliecť perinyutrieť prach
vyzdobiť domácnosťumyť dvere (vchodové aj interiérové)umyť podlahy
napiecť suché vianočné
koláče
ozdobiť exteriér domuzabaliť vianočné darčeky
umyť svietidlá a lampypripraviť ozdoby na vianočný
stromček
pripraviť prestieranie na
stôl a riady
umyť spotrebičepiecť vianočné koláčeozdobiť vianočný stromček
nakúpiť trvanlivé potravinyurobiť predvianočný
nákup potravín
umyť odpadkové koše
Harmonogram upratovania domácnosti

Plán upratovania podľa miestností

Ak patríte medzi ten typ, ktorý si vianočné upratovanie rozdeľuje na miestnosti a najskôr sa venujte upratovaniu jednej celej miestnosti a až potom sa vrhne na inú, potom si k jednotlivým týždňom priraďte miestnosti vo vašom dome či byte a držte sa takého plánu. Takýto predvianočný plán upratovania domácnosti môže vyzerať aj takto:

6 týždňovpivnica, garáž, podkrovie
5 týždňovdetská izba
4 týždňovspálňa
3 týždňovkuchyňa, špajza, jedáleň
2 týždňovobývacia izba
1 týždňovbežné upratovanie
Plán vianočného upratovania

Posledný týždeň pred Vianocami sa už nepúšťajte do žiadneho veľkého upratovania. Nechajte si čas na pečenie vianočných koláčov, naplánujte si prestieranie štedrovečerného stola, zabaľte darčeky a strávte čas so svojou rodinou.

Vianočné upratovanie bez stresu.
Zdroj foto: ricka_kinamoto / Stock.adobe.com

Zásady vianočného upratovania

  1. Spíšte si vlastný zoznam. Niektoré z činností z nášho zoznamu možno vyškrtnete a naopak, možno vás napadne ďalších 10 vecí, ktoré zvyknete pred Vianocami robiť.
  2. Nemusíte všetky činnosti robiť v presne určenom poradí. Pokiaľ vám to vyhovuje, niektoré činnosti môžete zameniť.
  3. Neurčujte si na jeden deň príliš veľa úloh.
  4. Nevenujte celé dni len upratovaniu. Je pochopiteľné, že chodíte aj do práce, preto si každý deň vyhraďte čas na upratovanie, ale rovnaký čas aj na odpočinok.
  5. Aspoň jeden deň v týždni si nechajte voľno od upratovania a oddýchnite si.
  6. Pokiaľ vám vyhovuje harmonogram upratovania domácnosti na 4 týždne, môžete si plán skrátiť. Naopak, pokiaľ ste veľký pedant a bojíte sa, že 6 týždňov bude málo, úlohy si prerozdeľte na 8 týždňov.
  7. Najdôležitejšia rada na záver: Nerobte si z upratovania veľkú hlavu. Pokiaľ nestihnete upratať šatník pred Vianocami, svet sa nezrúti. Žiadna návšteva vám nepôjde kontrolovať poriadok do skrine. Nebuďte teda otrokmi upratovania, urobte len to, čo je pre vás nevyhnutné. Hranice čistoty a upratanej domácnosti má každý niekde inde, preto sa riaďte tými vlastnými.

Ďalšie tipy na upratovanie

Vyskúšajte aj nasledujúce tipy, ktoré vám pomôžu pri upratovaní interiéru.

Ako odstrániť mastnotu a klasickú nečistotu?

Na typické upratovanie v domácnosti, ktorým trávite čas každý týždeň, určite používate nejaký univerzálny čistič v rozprašovači. Keď ho vypotrebujete, rozhodne nevyhadzujte fľašu s rozprašovačom, bude sa vám hodiť pre váš domáci prípravok.

Vyčistíte s ním totiž perfektne kuchynskú dosku, sklokeramiku aj dlaždičky so škárami za kuchynskou linkou. Bude sa vám hodiť aj na upratovanie kúpeľne. Obklady, zrkadlo, umývadlo, batéria aj sklenená zástena sprchy budú opäť žiariť čistotou.

  • Na to potrebujete namiešať 500 ml octu, pár kvapiek voňavého esenciálneho oleja a 250 ml vody.
  • Všetko dôkladne pretrepte pred každým použitím.
  • Okrem čistiacich prostriedkov má tento domáci čistič antibakteriálne účinky.

Ako na vodný kameň v kúpeľni?

Trápi vás v domácnosti tvrdá voda? Potom určite bojujete aj s vodným kameňom v práčke, okolo vodovodnej batérie aj v umývadle alebo vo vani a sprchovacom kúte. Pokiaľ sa potrebujete zbaviť vodného kameňa v práčke, použite asi hrnček octu a zapnite ju asi na 60 °C bez bielizne.

Vodný kameň v okolí batérie vyčistíte aj s octom, stačí prípravok nastriekať na postihnuté miesto a nechať pôsobiť, potom utrieť. Vodný kameň vás môže trápiť aj na riade, najmä v rýchlovarnej kanvici. Do nej nalejte rovnaký diel vody a octu a nechajte prejsť varom. Vodný kameň sa zo stien krásne odlúpne.

Účinný piesok na vydrhnutie nečistoty

Tam, kde by ste normálne použili tekutý piesok a drhli až do úplnej čistoty, sa vám bude hodiť táto jednoduchá pasta. Vďaka nej sa zbavíte aj zaschnutých nečistôt na akomkoľvek povrchu, navyše je veľmi jemná, a tak sa nemusíte tak báť zničenia štruktúry materiálu.

Suroviny

  • šťavu z citróna,
  • jedlú sódu.

Postup

  1. Zmiešajte jedlú sódu s citrónovou šťavou v takom pomere, aby vám vznikla ľahko tekutá pasta.
  2. Tú naneste na hubku, ktorú normálne používate na umývanie riadu.

Pomocou hubky a prípravku ľahko vyčistíte akýkoľvek povrch, navyše prípravok zničí všetky baktérie a vydezinfikuje prostredie.

Jedlá sóda, ocot, voda, šťava z citróna a prípadne kypriaci prášok do pečiva. To sú všetky ingrediencie, ktoré potrebujete na vyčistenie a dezinfekciu celej domácnosti. Znie to ľahko, však? Verte, že túto kombináciu raz vyskúšate a už nikdy vás nenapadne utrácať peniaze za chemické čističe.

Dokonca, ak patríte aj medzi tých, ktorí pred Vianocami vôbec neupratujú a urobia len bežné malé upratovanie, aj to je v poriadku. Neporovnávajte sa so susedou, ktorá už v polovici novembra umývala okná a 1. decembra mala napečených 10 druhov koláčov. Buďte sami sebou, spomaľte, užite si ozdobovanie domova vianočnými dekoráciami, pustite si vianočné pesničky a tešte sa z každej maličkosti. Či to bude vyčistená rúra alebo pohár punču v ruke, to je už na vás.

Zabudnite na každoročnú migrénu z upratovania a myslite aj na seba, na odpočinok a rodinu.

Zdroj: econea.cz


Ďalšie zaujímavé články o upratovaní

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.