Vianočné trhy 2023 – 7 miest, kde si užijete najlepšiu atmosféru

Vianočné trhy už tradične prichádzajú so začiatkom adventu. Vôňa vareného vína, vianočný punč a pečené gaštany dotvárajú atmosféru Vianoc. Kam na vianočné trhy v Európe a ktoré sú tie najkrajšie?

Vianočné trhy v Norimbergu

Ak sa pýtate kam na vianočné trhy v Nemecku, vôbec najznámejší a najobľúbenejší vianočný trh Európy nájdete v nemeckom meste Norimberg. Kúzelná výzdoba, mnoho stánkov s originálnymi ozdobami a dobrotami, celosvetovo známe vianočné koledy aj bohatý program. To všetko na vás čaká, a vy si tak spolu s vianočným punčom a typickými norimberskými klobásami užijete tú pravú vianočnú atmosféru. Do Norimbergu môžete vyraziť aj na rodinný výlet, trhy si totiž užijú aj deti vďaka krásnym atrakciám.

Kde sa konajú trhy v Norimbergu?

Adventné trhy nájdete na hlavnom námestí Hauptmarkt a v okolitých uličkách a na námestiach, známe je tiež miesto Sebalder Platz. Tento rok tu nájdete viac ako 200 stánkov plných vianočných dobrôt.

Kedy začínajú vianočné trhy?

Adventné trhy v Norimbergu začínajú 25. novembra slávnostnou ceremóniou. Je to oslava príchodu Vianoc, Ježiška za sprievodu vianočných piesní, svetelnej show a trubačov. Adventné trhy končia na Štedrý deň, teda 24. decembra.

Detské vianočné trhy v Norimbergu

Hlavný detský trh nájdete na Christkindlesmarkt. Trvá od 25. novembra do Štedrého dňa. Na trhoch nájdete remeselníkov, stánky s hračkami, kolotočmi a ďalšími atrakciami pre deti.

vianočné trhy v Norinbergu
Zdroj foto: Dmitry Kovba / Shutterstock.com

Norimberg je nádherné historické mesto, takže vianočné trhy odporúčame spojiť s prehliadkou mesta a hlavných historických pamiatok. Stred mesto je tvorený malebnými stredovekými domčekmi, čo dotvára priateľskú atmosféru trhov. Ak by ste chceli mať výhľad na trhy z vrchu, stačí vyjsť na Cisársky hrad, odkiaľ máte krásny výhľad na vianočný stromček aj okolie trhov.

Vianočné trhy vo Vroclavi

Kam vyraziť na vianočné trhy do Poľska? Na juhozápade Poľska nájdete aj krásne mestečko Vroclav (Wrocław, Vratislav). Tam sa v adventnom čase zmení celková atmosféra vďaka kúzelnej výzdobe a veľkému množstvu svetielok. Staré mesto s kúzelnými štítovými domami sa spolu so stánkami zmení na nádherné miesto na trávenie adventného večera. Vychutnať si môžete tradičné zemiakové placky alebo vynikajúce pečené pstruhy.

Kedy sa trhy konajú?

Tradičný termín trvania adventných trhov v tomto poľskom meste je od 17. novembra do 7. januára 2024. Vianočné trhy a stánky sú otvorené denne od 10 hod. dopoludnia až do večere 21 hod.

Kde sú vianočné trhy?

Najviac stánkov býva sústredených na Veľkom námestí (poľsky Rynek we Wrocławiu), čo je historický stred mesta, ľahko dostupný napríklad od hlavnej vlakovej stanice. Vianočné stánky nájdete aj na menšom námestí Plac Solny, ktoré sa nachádza hneď pri Veľkom námestí.

Vianočné trhy v Krakove

Poľské ľudové tance, nádherné vianočné ozdoby, kúzelná atmosféra aj tradičné sladké rebierka na grile. Počas vianočných trhov si môžete užiť aj pouličné betlehémy aj mnoho ukážok tých najzaujímavejších, tradičných remesiel. Neopakovateľnú atmosféru spolu so zaujímavým programom a dobrým gastro zážitkom si najlepšie užijete s partiou priateľov.

Kedy začínajú vianočné trhy v Krakove?

Adventné trhy začínajú v piatok 24. novembra 2023.

Do kedy sú vianočné trhy v Krakove?

Adventné trhy trvajú do 1. januára 2024.

Česi aj Slováci majú v obľube vianočné trhy v Poľsku, pretože za vianočným punčom nie je potrebné cestovať príliš ďaleko. Na vianočných trhoch vo Vroclavi či Krakove nájdete zaujímavý kultúrny program, pamiatky dýchajúce históriou a predovšetkým kúzelnú atmosféru Vianoc.

vianočné trhy Budapešť
Zdroj foto: Geza Kurka Photo Video / Shutterstock.com

Vianočné trhy vo Viedni

Ten, kto nevidel Viedeň v adventnom čase, ako by nebol. Pokiaľ si chcete vychutnať skutočne kúzelnú atmosféru Vianoc, potom zájdite do centra Viedne a vychutnajte si výzdobu aj celkovú náladu, vône i chute. Pred viedenskou radnicou nájdete vianočné trhy s viac ako 140 stánkami. Rakúsky advent je tiež známy vďaka sprievodu Krampusov, hrôzostrašných čertov. Nenechajte si ujsť tento zážitok a zavítajte do Viedne.

Kde sú vo Viedni vianočné trhy?

Viedenské vianočné trhy sa konajú na týchto miestach:
1. Námestie Rathausplatz
2. Adventný trh Am Hof
​​3. Vianočné trhy na zámku Schönbrunn
4. Námestie Márie Terézie
5. Námestie Karlsplatz
6. Palác Belvedere
7. Prater – námestie Riesenrad

Kedy sa konajú vianočné trhy vo Viedni?

Väčšina adventných trhov v meste začína 10. novembra a navštíviť ich môžete do 23. decembra, niektoré však trvajú aj dlhšie. Najdlhšie trvajú vianočné trhy v zábavnom parku Prater, tj. až do 7. januára 2024.

Za nás určite odporúčame navštíviť vianočné trhy na zámku Schönbrunn, ktoré nesú nezabudnuteľnú atmosféru Vianoc. Vychutnať si tu môžete výborné jedlo, vynikajúci vianočný punč na nespočetné množstvo spôsobov, pečené gaštany či karamelové jabĺčka. Nájdete tu aj bohatú kultúrnu ponuku, vianočné koncerty, zábavný program pre deti, vianočnú dedinku, tradičné remeslá, ručne vyrábané vianočné ozdoby a mnoho ďalšieho. Atmosféru vianočných stánkov dotvára samotný zámok, krásne osvetlený v pozadí, na ktorý sa nebudete vedieť vynadívať. Pri prechádzke sa budete skutočne cítiť ako na cisárskom dvore.

Vianočné trhy v Londýne

Chcete nakúpiť originálne vianočné darčeky pre svoju rodinu a vychutnať si zároveň vianočnú atmosféru? Potom pre vás bude najlepšou destináciou Londýn. Anglické hlavné mesto vás nadchne veľkým množstvom stánkov a malými obchodmi s darčekmi za skvelé ceny. Kúzelnú výzdobu si môžete vychutnať napríklad na Trafalgarskom námestí.

Kedy začínajú vianočné trhy v Londýne?

Všeobecne začínajú trhy v Londýne už 17. novembra a trvajú do 1. januára 2024. Termíny otvorených stánkov a vianočného programu sa však líšia podľa jednotlivého námestia.

Kde sa konajú trhy v Londýne?

Najkrajšie miesta a najlepšiu vianočnú atmosféru zažijete v:
1. Winter Wonderland v Hyde Parku
2. Kingston
3. Leicester Square
4. Southbank Center
5. Covent Garden
6. Trafalgar Square
7. Oxford Street

Na čo všetko sa môžete tešiť v Londýne? Vianočné trhy lákajú turistov hlavne na stánky s tradičným občerstvením, horúcu čokoládu , vyhliadkové bicykle a zábavné kolotoče, klzisko, remeselné stánky a mnohé ďalšie. Vianočné šou v Londýne bývajú naozaj veľkolepé, na priateľskú atmosféru predvianočného obdobia budete ešte dlho spomínať.

vianočné trhy v Londýne
Zdroj obrázku: Alexey Fedorenko / Shutterstock.com

Vianočné trhy v Budapešti

V Budapešti si môžete vychutnať prechádzku historickým centrom, ktoré je nádherne vyzdobené a naladí tak vianočnú atmosféru v každom návštevníkovi. Krátkou prechádzkou môžete dôjsť až pred baziliku svätého Štefana, kde nájdete úžasné vianočné trhy. Vychutnáte si tradičnú medovinu aj pečené gaštany .

Kedy sa konajú trhy v Budapešti?

Vianočné trhy v Budapešti môžete navšíviť od 24. novembra do 31. decembra 2023.

Kde sa trhy konajú?

Najlepšiu atmosféru vianočných trhov v Budapešti si užijete na:

  • námestí Vörösmarty tér,
  • námestí Erzsébet tér,
  • pred Bazilikou svätého Štefana.

Vianočné trhy v Drážďanoch

História na vás dýchne v adventnom čase najviac v Drážďanoch. Tam sa totiž cez Vianoce snažia na trhoch aj vo vianočnom programe zachytiť kus histórie Saska. Tou najlákavejšou pochúťkou, za ktorou sa najskôr do Drážďan na Vianoce vydáte, je rozhodne všetkými známa štóla. Spolu s tradičným zvárakom si túto sladkú pochúťku s kandizovaným ovocím rozhodne vychutnáte. Pozrite sa tiež na program vianočných trhov a nenechajte si ujsť voňavý festival štól, kde sa súťaží o tú najlepšiu.

Kedy sa trhy konajú?

Od 29. novembra do 24. decembra 2023.

Kde si vianočné trhy v Drážďanoch vychutnať?

Návštívte tieto miesta:

  • Striezelmarkt
  • Augustus Market
  • Neustädter Gelichter
  • adventný festival Stallhof

Nech už ste si vybrali ktorékoľvek miesto, prajeme vám, aby ste si užili pokojnú atmosféru Vianoc, naladili sa na dobrú náladu a tešili sa z prítomného okamihu prichádzajúcich Vianoc.

Zdroj: cntraveler.com, tourradar.com, travelandleisure.com

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.