Lisabon – sprievodca mestom – doprava, ubytovanie, pamiatky

Plánujete city break v Portugalsku? Zistite viac o meste stojacom na siedmich pahorkoch pri pobreží Atlantiku, o meste, v ktorom svoj domov našla aj slávna Madonna. Už viete, o čom je reč? Vitajte v Lisabone!

Mesto plné superlatívov

Hlavné mesto Portugalska, Lisabon – čiže tiež Lisboa, je nielen najväčším mestom celého štátu, ale aj najzápadnejším hlavným mestom celej kontinentálnej Európy. Je to tiež jediná metropola ležiaca na pobreží Atlantiku, a to ju tiež robí najväčším kontajnerovým prístavom tohto pobrežia. Ak sa vám tých „naj“ zdá ešte málo, potom pridáme ďalšie – Lisabon je jedným z najstarších miest na svete. Legenda hovorí, že ho založil sám bájny Odyseus. Vraj sa Portugalskom len tak mihol, ale stačil pritom stvoriť toto krásne mesto s pôvodným názvom „Olissipo“, čo znamenalo niečo ako „priateľský prístav“.

História Lisabonu

Štatút hlavného mesta získal Lisabon v roku 1256 a v 15. storočí sa už pýšilo titulom najbohatšieho mesta Európy. V tej dobe doň priplávalo priemerne 5 lodí denne plne naložených úlovkami drancovania kolónií a zámorskými objavmi. Mesto bohatlo dovážaným zlatom, striebrom, slonovinou, drahokamami, vzácnym drevom, kožou aj jemnými látkami, cukrom a korením. Počas krátkej doby sa významne rozrástlo o stavby, z ktorých niektoré dominujú mestu dodnes.

Prišiel smutný rok 1569 a s ním epidémia moru, pri ktorej zomrelo 60 000 ľudí. Bola to síce tragédia, ale hospodársky význam mesta nezmenšila. Skutočná rana pre neho prišla dňa 1. novembra 1755 o 10.40 hodine miestneho času, kedy mesto zasiahlo jedno z najničivejších zemetrasení v histórii sveta, nasledované prívalmi tsunami a rozsiahlym požiarom. Následky boli katastrofálne. Takmer celé mesto bolo poškodené, tretina domov ľahla popolom a vyše 30 000 ľudí prišlo o život.

Obnovu mesta si vzal na starosti minister vtedajšieho kráľa Jozefa I., markíz Pombal. Lisabon sa z veľkej časti premenil na prvé mesto s prvkami jedinečného štýlu nielen pre Európu, ale aj pre celý svet. Nové stavby vynikali použitím inovatívnych metód zameraných na ochranu pred zemetrasením a ohňom. Architektonický štýl získal názov Pombaline a prevzali ho aj ďalšie štáty v Afrike, Ázii aj Amerike. V priebehu 19. storočia pribudli v Lisabone kultúrne zariadenia, parky, nemocnice, kasárne a školy a o niečo neskôr sa ulicami začali preháňať električky. V roku 1959 bol spustený prvý úsek metra a z Lisabonu sa stalo moderné západné mesto.

Súčasný Lisabon

V súčasnosti, na pomerne malej rozlohe necelých 100 km2, žije 506 000 ľudí. Hustota obyvateľstva je teda zhruba raz taká ako napríklad v Prahe. Úradným jazykom je síce portugalčina, pre nás celkom ťažká reč, ale nezúfajte, pohodlne sa tu dohovoríte aj anglicky. Pokiaľ ovládate aspoň základy španielčiny, tak tu sa vám budú hodiť. Ak však nehovoríte žiadnym z uvedených jazykov, nevadí, Lisabonci „počujú“ aj na posunky, kresby, ukazovanie a predvádzanie toho, čo im chcete povedať.

Lisabon Portugalsko
Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Platiť tu môžete v eurách, ale pokiaľ vám môžeme poradiť, používajte radšej platobné karty ako hotovosť. Kartou tu zaplatíte snáď úplne všade.

Ak nie ste priaznivci davov turistov, ale pritom ešte chcete v Lisabone zažiť príjemné počasie s teplotami okolo dvadsiatky, potom ideálnym mesiacom návštevy tohto miesta, je október.

Letenky do Lisabonu a doprava z letiska

Pokiaľ ste sa rozhodli naplánovať si cestu do Lisabonu, nie je to v dnešnej dobe žiadny problém. Z Bratislavy je to zhruba 2900 kilometrov. Letenka z Viedne stojí od 100 eur vyššie.

Z letiska v Lisabone do centra mesta sa dostanete za mierny poplatok airbusom alebo ešte lacnejšie klasickou hromadnou dopravou. Cez deň s tým nie je vôbec žiadny problém, spoje jazdia asi každú polhodinu. Pokiaľ ale do Lisabonu priletíte v noci, buď budete mať šťastie na nadväzujúci spoj do mesta, alebo sa tiež môže stať, že na letisku strávite noc. V noci hromadná doprava viac nefunguje, než funguje. Riešením je jazda taxíkom, ktorý vás síce dovezie tam, kde budete potrebovať, ale o miernom poplatku tu už nemôže byť vôbec reč. Naopak, nočný taxík býva často veľmi drahým špásom. Z toho dôvodu odporúčame naplánovať si prílet do Lisabonu v „rozumnú“ dennú dobu.

Ubytovanie v Lisabone

Centrum Lisabonu je pretkané rôznymi hotelmi a hostelmi, na tie narazíte doslova na každom rohu. Hľadajte nápisy „hostel“ alebo „residencia“. Ceny ubytovania sa v nich pohybujú tak od 25 eur vyššie. Cena býva priamo úmerná kvalite ubytovania. Hotely stoja zhruba od 70 euro vyššie. Odporučiť by sme vám mohli hotel My Story Hotel Tejo, ktorý sa nachádza priamo v historickom centre Lisabonu. V tomto hoteli budete mať súkromie aj úplný komfort a cena za noc je okolo 80 euro.

Možnosti dopravy v Lisabone a okolí

Napriek tomu, že rozlohou nie je Lisabon žiadnym veľkomestom, je dobré vedieť, aké možnosti dopravy po meste a v jeho okolí máme.

Medzinárodná doprava

Medzimestská doprava nie je žiadny problém. Autobusy sú lacnejšie ako vlaky. Fungujú tu aj rýchlovlaky a celková úroveň vlakovej dopravy je tu mimoriadne dobrá. Na každej stanici objavíte dotykový systém, v ktorom si vyhľadáte a vytlačíte potrebné spojenia. Dávajte si len pozor na názvy dní, pretože náš klasický kalendárny týždeň pondelok až nedeľa, tu nefunguje.

Malá lekcia portugalčiny

Pri vyhľadávaní dopravných spojov, ale aj pri iných príležitostiach, by sa vám mohol hodiť náš mini slovníček názvov kalendárnych dní v portugalčine. Tu ho máte:

  • Pondelok – Segunda-feira,
  • Utorok – Terça-feira,
  • Streda – Quarta-feira,
  • Štvrtok – Quinta-feira,
  • Piatok – Sexta-feira,
  • Sobota – Sábado,
  • Nedeľa – Domingo.

Mestská hromadná doprava

Mestskú dopravu zaisťujú vlaky, metro, autobusy a električky. Pokiaľ chcete zvoliť niektorú z nich, odporúčame metro, jeho využitie je pre cudzincov najmenej problémové. Cestná doprava tu býva veľmi hustá a často chaotická. Nebude vôbec na škodu, ak budete mať svoju vlastnú mapu a možno aj odhodlanie prejsť mesto pešo.

Čo navštíviť v Lisabone

Ak si chcete v pokoji prejsť celý Lisabon, mali by ste si na to vyhradiť minimálne 3-4 dni alebo radšej celý týždeň.

Torre de Belém

Asi každý, kto navštívi Lisabon, by mal vidieť opevnenú vežu Torre de Belém, ktorá bola vystavaná na počesť moreplavca Vasco da Gamy. Jej krása musí oslniť snáď každého návštevníka. Stavba pochádza z roku 1515, má štyri poschodia a vyhliadkovú terasu. Vysoká je 35 metrov.

Praça do Comércio

Odporučiť musíme aj najkrajšie námestie portugalskej metropoly, Praça do Comércio, s jeho doménou, sochou kráľa Jozefa I. K videniu sú tu aj ďalšie architektonické skvosty.

São Bento Palace

Každé hlavné mesto býva aj sídlom ústavných inštitúcií. Lisabonský parlament má svoje pôsobisko v krásnom a mohutnom paláci Sv. Benedikta, ktorý sa nazýva- São Bento Palace. Kedysi to býval benediktínsky kláštor a túto ojedinelú stavbu nájdete v štvrti Bairro Alto.

Kláštor sv. Hieronými

Najväčším a najkrajším kláštorom je budova zasvätená rádu sv. Hieronými. Nachádza sa v Beléme, čo je predmestie Lisabone. Kúsok od neho stojí ona preslávená Belémska veža.

Oceanário de Lisboa

Krásnych pamiatok, ktoré stoja za videnie, stretnete v Lisabone desiatky, ak nie stovky, ale ak budete mať dosť tých svetských, môžete sa vnoriť do fascinujúceho sveta vodnej ríše a navštíviť Oceanário de Lisboa. Uvidíte a budete počuť vodné tvory snáď zo všetkých kútov sveta. Tento nádherný zážitok by ste si nemali nechať ujsť.

Najdlhší most Európy

Ďalším staviteľským skvostom je najdlhší most Európy, Vasco da Gama, ktorého dĺžka je 17,2 km! Premosťuje rieku Tejo a bolo by škodou si ho neprejsť. Jeho stavba prebiehala celkom 3 roky a pracovalo na nej vyše 3000 robotníkov. Cena mosta, stojacom na 820 pilieroch, bola závratných 24 miliárd korún. Denne po ňom prejde 52000 áut.

Nakupovanie v Lisabone

Ak ste vyznávači nákupných centier, potom kúsok za mostom Vasco da Gama nájdete skutočný raj. Freeport outlet je vonkajší komplex plný luxusných obchodíkov svetovo známych značiek. Tu nemožno nič nekúpiť. Garantujem, že sa budete vracať obťažkaní taškami plnými trendy kúskov oblečenia. Chvíľu odpočinku môžete stráviť v niektorej z reštaurácií alebo kaviarní. Odmenou za boľavé nohy vám môže byť tradičná pochúťka Pastel de Nata, čo sú úplne neodolateľné portugalské košíčky plnené žĺtkovým krémom. Ale pozor! Jeden kúsok nikdy nestačí.

Cristo Rei

Pred odchodom z Lisabonu môžete ešte mestu zamávať z výšky 184 metrov, priamo od päty Cristo Rei, čo je ochranca mesta. Má podobu Ježiša Krista s otvorenou náručou a už vyše 60 rokov bdie nad mestom. Ježiš stojí na štyroch vysokých stĺpoch, v ktorých je umiestnený výťah, ktorý vás vyvezie hore, kde zažijete fantastický zážitok. Ak trpíte závratmi, potom aspoň pozrite na nádherné nočné osvetlenie sochy, ktoré určite v Lisabone nemôžete prehliadnuť.

socha Cristou Rei v Lisabone s výhľadom na mesto
Zdroj foto: mairu10 / Shutterstock.com

Slávne tváre Lisabonu

Lisabon je jednoducho jedna z metropol, ktorú nevidieť, by bola škoda. Pred troma rokmi učarovala aj slávnej speváčke Madonne, a tak vymenila Hollywood za život v Lisabone. Jej syn hrá futbal za lisabonský tím. Svoju profi futbalovú dráhu tu kedysi začínal aj legendárny Cristiano Ronaldo.

Týmto sa naše rozprávanie o srdci Portugalska končí. Pokiaľ ste sa rozhodli ho niekedy navštíviť, určite nepochybíte. Uvidíte tu život jedného charizmatického mesta, kde sa snúbi starobylá krása s bežným životom ľudí trošku temperamentnejšej povahy. A možno sa sem radi budete aj vracať.

Dovidenia v Lisabone!


Aké ďalšie mestá navštíviť?

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.