Šumava – Čo navštíviť? Dovolenka plná zážitkov a športu

Šumava – to je krásna príroda všade naokolo, množstvo zážitkov i miest, kam sa vydať. To všetko vám ponúka rodinná dovolenka v tomto obľúbenom pohorí u našich bratov v Českej Republike. Kam sa vydať, čo zažiť a ako zabaviť deti? Pozrite sa na tie najkrajšie tipy na výlety v okolí Lipna a samého centra šumavských hôr.

Šumava patrí k vôbec najstarším pohoriam Európy, v ktorom nájdete horniny z prvohorného obdobia. Toto pohorie je krásne a prívetivé, nijako náročné pre turizmus, či už sa vydáte pešo, na lyžiach alebo na bicykloch. Každé ročné obdobie ponúkne úplne inú Šumavu, čo vás znova a znova ohromí svojou krásou.

Nádherné cyklotrasy okolo Lipna

Pokiaľ patríte k aktívnejšej rodine, ktorá miluje šport, potom vás určite nadchne cyklovýlet po okolí vodnej nádrže Lipno. Na samotnom konci Šumavy sa totiž rozprestiera nádherná lokalita, ktorá ponúka množstvo cyklotrás. Výhodou na tejto lokalite je, že si môžete vybrať z rôznych stupňov obtiažnosti, pri ktorých viete, že ho zvládne dobre každý člen rodiny.

Väčšina cyklotrás vedie okolo brehu Lipna, sú krásne a udržiavané, plné výhľadov na Šumavu a jej okolie. Trasy sú väčšinou rovinaté, tu a tam sa objaví menší kopček. Lipno navyše ponúka aj mnoho reštaurácií a kaviarní takmer na každom rohu, a tak sa nemusíte báť hladu ani smädu po celý deň.

Náučný chodník korunami stromov

Než opustíte Lipno a vydáte sa do samotných hôr Šumavy, určite by vám nemal uniknúť Chodník korunami stromov. Ide o vôbec prvý takýto chodník v Českej republike, ktorý môžete navštíviť kedykoľvek počas roka. Je postavený z drevenej konštrukcie, ktorá vás vynesie korunami zmiešaného lesa až nad ich vrcholky, vystúpite príjemnou prechádzkou do výšky 24 metrov. Vyhliadková veža vám na samotnom konci ponúkne nádherný pohľad na Lipno aj celú Šumavu.

náučný chodník korunami stromov - Lipno
Zdroj foto: islavicek / Shutterstock.com

Výbeh jeleňov pri Kvilde

Pokiaľ sa presuniete do úplného stredu Šumavy, určite by vám nemal uniknúť výbeh s jeleňmi, ktorý sa nachádza kúsok od Kvildy. Náučný okruh má niekoľko vyvýšených miest  odkiaľ môžete pohodlne a s obdivom pozorovať les plný šumavskej flóry i fauny. Pokiaľ budete mať šťastie, môžete zahliadnuť jelene, diviaky alebo ďalšie drobné zvieratá. Súčasťou tohto náučného chodníka je aj nová vyhliadková veža, ktorá je vysoká sedem metrov.

Zážitok vo vlaku

Vaše deti rozhodne zaujme skvelý výlet vlakom, ktorý prejde samotným srdcom celej Šumavy. Miestna lokálka vás vezme po tratiach vidieka aj lesa. Pripravte si na kúzelný výlet desiatu a vydajte sa spolu s deťmi na krásnu prechádzku prírodou.

Za vlkmi do lesa

Táto prechádzka neopakovateľným chodníkom zaujme nielen vaše deti, ale aj vás. Vlčí výbeh neďaleko Srní sa nachádza v prirodzenom prostredí lesa, kde sa vlkom dobre žije. Predtým na Šumave žili vlci prirodzene, dnes už ich výskyt nie je takmer žiadny. Preto si môžete vlky prezrieť pri prechádzke chodníkom okolo výbehu, ktorý je o rozlohe tri hektáre.

Tip: Užite si dovolenku medzi vinohradmi. Čo navštíviť v chránenej krajinnej oblasti Pálava?

Náučný chodník Olšina

Vydajte sa jedinečnou Šumavskou prírodou – chodník vedie mokraďami, rašeliniskami a okolnými biotopmi. Trasa je dĺhá približne 7 km, pričom časť vedie po upravených chodníkoch a časť skrz prírodný terén. Orientačný čas tejto turistiky/prechádzky je približne 2 – 2,5 hodiny. Na trase tak môžete objavovať Národnú prírodnú pamiatku Olšina a jej bohatstvo i Vtáčiu oblasť Boeltice. Okruh je prístupný autom, vlakom nebo pešo a je vhodný aj pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou – bezbariérový prístup je k dispozícii v Návštevníckom stredisku Olšina, vozíčkari však môžu prejsť len niektoré úseky. To isté platí aj pre kočíky, nakoľto na trase sa stretnete aj s mostíkmi, schodíkmi, lesným terénom a nerovnosťami. Vstup na chodník je zadarmo.

Vydra je jedna z najkrajších riek

Chcete zažiť skutočnú krásu divokej Šumavy, a pritom sa prejsť okolo tej najkrajšej rieky pohoria? Určite nezabudnite na prechádzku náučným chodníkom Povydří, ktorý vedie od osady Antýgl až do Čeňkovej Píly. Prechádzka po brehu rieky Vydry je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi, v pokoji terén zvládnete aj s kočíkom. Rieka je plná veľkých kameňov, do ktorých naráža prúd ľadovej horskej vody. Šumenie rieky je veľmi upokojujúce a akčné zároveň.

Kašperské hory v lete aj zime

Mesto Kašperské hory vás určite nezaujme svojou rozlohou, zato malebnosťou a nádhernou horskou atmosférou určite áno. Uprostred námestia nájdete krásny kostol, okolo neho potom reštaurácie alebo kaviarne, nechýbajú ani krásne ubytovanie.

Na okraji Kašperských hôr nájdete aj lyžiarsky areál, ktorý ponúka mnoho možností na zimné radovánky. Pokiaľ sem vyrazíte v letnej sezóne, vás aj vaše deti zaujme krásna prechádzka k hradu Kašperk. Príjemnou trasou zmiešaným lesom sa dostanete až k samotnému hradu Kašperk, kde na vás dýchne historická atmosféra a dozviete sa pri prehliadke aj mnoho zaujímavých informácií o histórii hradu i jeho okolí. Deti budú baviť povesti, ktorými je hrad priamo prešpikovaný.

hrad Kašperk
Zdroj foto: Vladimka production / Shutterstock.com

Národný park a Plešné jazero

V národnom parku Šumava môžete nájsť množstvo krásnych miest, ktoré vám miestna príroda ponúkne. Jedna z najkrajších prechádzok týmto parkom na vás čaká na trase k Plešnému jazeru. Po ceste narazíte aj na náučný chodník Schwarzenberského plavebného kanála, ktorý fungoval až do roku 1962. Uvidíte krásny jazerný potok aj zaujímavý plavebný tunel pri obci Jelení vrchy.

Pohodovou prechádzkou dôjdete až k Plešnému jazeru, ktoré vzniklo počas štvrtohôr. Ide v podstate o bývalý ľadovec, ktorý má v najhlbšom mieste takmer 18 metrov. Z jazera sa prírodnou hrádzou dostáva do jazerného potoka, ktorý sa neskôr vlieva do Vltavy.

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.