Vodopády – 9 najobľúbenejších v Česku, ktoré sa oplatí vidieť

Vodopády patria medzi najzaujímavejšie prírodné úkazy, ktoré zaujmú nejedného človeka. Za vodopádmi nemusíte precestovať kus sveta. Stačí sa poobzerať u našich susedov, ktorý sa majú tiež čím pochváliť.

Nie sú síce také vysoké ako inde, ale o to viac sú pôvabnejšie a vzácnejšie. A ktoré vodopády patria medzi tie najvyhľadávanejšie?

Rešovské vodopády

Medzi najobľúbenejšie vyhľadávané turistické ciele patria Rešovské vodopády, ktoré sa nachádzajú na riečke Huntave asi 8 km od mesta Rýmařov.

  • Zaujímavosťou je, že pod nimi sa predtým nachádzal vodný mlyn, ktorý využíval ich prírodnú silu.
  • Okolie vodopádov je obklopené krásnou a nedotknutou prírodou, ktorú tvoria najmä paprade, machy a skaly.
  • Voda z riečky Huntavy padá zo skalných kuloárov v rôznych uhloch, ten hlavný meria takmer desať metrov.

Pokiaľ sa rozhodnete pre výlet k Rešovským vodopádom, systém drevených mostov a schodov vás prevedie tými najzaujímavejšími a najpôsobivejšími miestami tejto lokality.

Rešovský vodopád
Zdroj foto: TTstudio / Shutterstock.com

Chríbske vodopády

Ak sa vydáte do národného parku České Švajčiarsko, rozhodne by vám nemala uniknúť prehliadka Chřibských vodopádov, ktoré sa nachádzajú blízko obce Chřibská. Chríbske vodopády sú hlavne zaujímavé tým, že smer padajúcej vody je skutočne kolmý a nedotýka sa skaly (tento typ sa vyskytuje najmä v tropických oblastiach). Sú tvorené potôčikom, ktorého voda padá zo strmého zrázu s dvoma skalnými stupňami. Vy sa vďaka tomu môžete pokochať dvoma vodopádmi, ktoré sú vysoké 1,5 až 2 metre.

Helenkine vodopády

Vychádza z Nivského potoka (alebo tiež Lužca), predtým známy ako Aubachfall bei Neuhaus, sa nachádza blízko červenej značky a cyklotrasy E3. Tá vedie z Lesnej do Svahovej v Krušných Horách. Vodopád meria 4 metre, pričom pod ním sa nachádzajú ďalšie dva nízke stupne, ktoré spolu dohromady tvoria nádhernú prírodnú scenériu.

Vodopády Bielej Opavy

Pokiaľ zavítate do Jeseníkov, rovno si to zamierte k pôsobivým vodopádom Bielej Opavy. Nie nadarmo patria do Národnej prírodnej rezervácie Praděd.

  • Najvyšší vodopád je vysoký až 8 metrov a dohromady s perejami a kaskádami tvoria nádherný prírodný úkaz, ktorý by ste rozhodne mali vidieť.
  • Náučný chodník Vodopády Bielej Opavy, ktorý začína v známej Karlovej Studánke a končí pod Ovčárňou, vás zasýti informáciami o tom, čo všetko sa dá v danej oblasti vidieť – a ťažký terén zdoláte pomocou reťazí na pridržanie.

Adršpašské vodopády

Medzi najznámejšie sa radia Adršpašské vodopády, ktoré môžete nájsť na riečke Metuji v Adršpašských skalách. Najvyšší – takzvaný Veľký vodopád padá z výšky šestnástich metrov. Ten môžete okrem iného pozorovať pri prechádzke na loďkách po jazierku. Malý vodopád je vysoký necelé 4 metre, a ten si zase môžete pozrieť z neďalekého altánku nachádzajúceho sa pri rozcestníku skalného okruhu a žltej turistickej trasy.

Vodopád na Bielej Smědej v Jizerských horách

Tento v Bielej Smědej patrí k tým najúchvatnejším v Českej republike. Pretečie cez neho až 100 litrov vody za sekundu a je tvorený niekoľkými sústavami kaskád. Jeho výška je viac ako tri metre. A kde ho môžete nájsť? Na severnom úpätí hory Smrek neďaleko od ústia Bielej Smědé.

Skryjské jazierka na Zbirožskom potoku

Kúzelný pohľad sa vám naskytne neďaleko obce Skryje na dve malé Skryjské jazierka, ktoré ležia len niekoľko metrov od seba. Táto prírodná scenéria je chránenou prírodnou pamiatkou a patrí medzi najvyhľadávanejšie miesta na Křivoklátsku. Toto miesto vás skutočne nadchne, horné jazierko sa nachádza priamo pod Skryjským vodopádom medzi skalami, dolné sa rozprestiera medzi stromami.

Borový vodopád v Hrubom Jeseníku

Tiež Šumpersko sa môže chváliť zaujímavým prírodným úkazom. Borový vodopád patrí medzi tie najvyššie (8,3 metra) v okolí a nájdete ho na južných svahoch masívu Dlhých strání. Aby ste si pohľad na túto krásu užili so všetkým, čo k tomu patrí, vydajte sa na toto miesto pri jeho vyššom vodnom stave. Cesta k nemu vedie slepou odbočkou z modrej turistickej trasy cez údolie Divoké Desné.

Klopotský vodopád

Asi štyri metre vysoký Klopotský vodopád nájdete v dolnej časti hraničného Klopotského potoka pri Dolnom Žlebe. Ide o umelo vytvorený systém, ktorý vznikol v roku 1856, a to z dôvodu stavby vodného mlyna. A ako sa k nemu dostanete? Z obce Dolní Žleb sa vydajte ľavým brehom Labe k hraničnému priechodu pre turistov, kde zídete vľavo pod železničný most. Prejdite okolo nemeckej strany plnej zrúcanín bývalého mlyna Gelobtbachmühle až k nádrži.

Ak ste srdcom dobrodruh a popri objavovaní prírody by ste radi vyskúšali aj niečo iné, nové, potom je tu pre vás geocaching, spojenie poznávania prírody i zábavy.

Po Českej republike sa nachádza veľké množstvo krásnych vodopádov, ktoré určite stoja za návštevu. Okrem vyššie spomenutých tipov určite poznáte známy Mumlavský vodopád, Pančavský vodopád či vyhľadávané Bubovické vodopády.

Navštívili ste niektoré zo spomínaných miest? Ktoré miesto vás nadchlo najviac?

Zdroj: kudyznudy.cz


Ďalšie články, ktoré by sa vám mohli páčiť

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.