Porto – sprievodca mestom – pamiatky a gastronómia

Ide o malebné mesto preslávené vynikajúcim vínom, priaznivými cenami a tiež tým, že každoročne býva jednou zo zastávok pútnikov pri svätojakubskej púti do Santiága de Compostela. Bolo by škoda ho minúť bez povšimnutia.

Bratislavu od Porta delí zhruba 2800 kilometrov. Autom túto vzdialenosť zvládnete za 28 hodín, zatiaľ čo lietadlom z Viedne bude stačiť 3,5 hodiny. Vhodným mesiacom na návštevu Portugalska je október. Je to už mimo hlavnej turistickej sezóny a pritom ešte v čase, keď sa denné teploty šplhajú nad dvadsiatku. Pre predstavu, decembrové teploty tu bývajú priemerne okolo 10 stupňov.

Dejiny mesta Porto

História mesta Porto začínala priamo rozprávkovo: Boli raz dve mestá, Portus a Cale. V dobách tesne pred naším letopočtom jeden rímsky vojvodca, s prazvláštnym menom, Decimus Brutus, tieto dve mestá spojil v jedno, čím vznikol názov Portucale, no a meno štátu bolo na svete. Tým sa ale rozprávka končí.

Prvé zmienky o osídlení dnešného Porta sa datujú do oveľa skoršej doby, do doby bronzovej. Ale ani toto nemusí byť vierohodná verzia, pretože niektoré štúdie píšu, že prvými obyvateľmi Porta boli Kelti. Či tak alebo tak, vlády sa tam striedali ako na bežiacom páse. Až v roku 868 sa Porto dostáva pod kresťanskú nadvládu, a tá jediná vydrží formovať portugalské dejiny po celé dlhé stáročia.

V 12. storočí sa Porto stáva sídlom portugalských kráľov a o pár storočí na to sa tu začína masívne rozvíjať lodná doprava, ktorých najčastejším vývozným artiklom sa onedlho stane víno. Najväčší rozvoj prekoná Porto v 17. až 19. storočí, a postupom ďalších rokov sa mesto dotvára až do svojej terajšej podoby.

Súčasnosť mesta Porto

V súčasnosti žije Porto rušným spoločenským aj pracovným životom. História sa tam snúbi so súčasnosťou. Nie je preto výnimkou, že v jednej úzkej uličke budete počuť melancholické tóny portugalskej hudby zvanej fado, linúce sa z miestneho zábavného podniku a len o pár krokov ďalej objavíte starobylý kostol či múzeum. Reštaurácie a hlavne kaviarne tu stoja doslova na každom kroku. Túto skutočnosť oceníte, keď si urobíte pešiu prechádzku mestom. Kopcovitý, často až na fyzičku dosť náročný terén vás určite donúti do niektorej z nich zavítať a chvíľu si oddýchnuť.

mesto Porto
Zdroj foto: Zhukova Valentyna / Shutterstock.com

V tomto meste našlo domov takmer 240 000 obyvateľov, čo je na jeho pomerne malú rozlohu, necelých 42 km², celkom veľa. Hustota obyvateľov je tu teda značná. Porto je rozdelené na dve časti riekou Douro. Pravý breh je miestom starých kostolov aj slávnej portskej dominanty, Katedrály Sé. Od roku 1996 je táto časť zapísaná na zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ľavý breh rieky patrí nemenej slávnemu Portskému vínu, najmä skladom, z ktorých víno putuje do celého sveta. Oba brehy rieky spája niekoľko mostov. Jedným z nich je „slávny“ most Ľudovíta I. Je vysoký 45 metrov a už celých 136 rokov dobre slúži ako miestnym ľuďom a turistom, tak aj automobilovej doprave. Po jeho hornom poschodí sa preháňa portské metro. Miestni občania most prirovnávajú k „Eiffelovke naležato“. Až raz most uvidíte, prirovnanie pochopíte.

Zaujímavosti a pamiatky Porta

  • Porto nemá mnoho významných a historicky cenených pamiatok. Za centrum mesta je považované námestie Praça da Liberdade s ulicou Avenida dos Aliados, ktorá je centrálnou promenádou celého mesta.
  • Ak budete v Porte pátrať po starých pamiatkach, pýtajte sa na štvrti Barredo, Bolsa a Ribeira. V nich nájdete aj spomínanú katedrálu Sé de Porto a o kúsok ďalej barokový kostol Igreja e Torre dos Clérigos. Z jeho 75 metrovej veže je krásny výhľad na celé mesto.
  • Pokiaľ netrpíte závratmi, môžete skúsiť ešte ďalšiu vyhliadku, tentoraz z hornej časti už spomínaného mosta Ľudovíta I. Výhodou je, že hore vás vyvezie lanovka. Vyhliadka nesie názov Serra do Pilar.
  • Ďalšou turisticky dobre známou budovou je vlaková stanica Sao Bento s jeho preslávenou výzdobou z modro maľovaných kachličiek, zvaných azulejos. Koniec koncov pôvabné modrobiele kachličky na domoch tu uvidíte ešte mnohokrát.
  • Porto neleží priamo na pobreží, preto, ak chcete vidieť more, musíte sa premiestniť asi o 7 km ďalej. Kúpať sa síce v týchto miestach dá, ale treba počítať s tým, že oceán bude viac búrlivý a studený.
  • Užiť si dosýta nákupov môžete napríklad v obchodnej štvrti Santa Catarina, ktorá je doslova posiata rôznymi obchodmi a obchodíkmi.
  • Zatiaľ čo dámy si užijú nákupy, páni možno ocenia návštevu futbalového štadióna tímu FC Porto, ktorý v roku 2004 vyhral Ligu majstrov. Štadión má kapacitu takmer 51 000 divákov a patrí do skupiny najlepšie hodnotených štadiónov sveta.

Portská kuchyňa

Ak ste pravými gurmánmi, tak tu si naozaj prídete na svoje. Z pestrej škály najrôznejších pochúťok môžeme odporučiť miestnu špecialitu s názvom Francesinha, čo v preklade znamená „malá Francúzka“. Neobíde sa bez nej žiadna poriadna reštaurácia. Stručne povedané, ide o plnený sendvič preliaty omáčkou.

Základom je sendvič z bieleho chleba, vo vnútri pár vrstiev náplní, ako napríklad hovädzie mäso, párky, šunka, hore syr zaliaty paradajkovou omáčkou z piva. A ako príloha budú hranolky. Toto je základ pokrmu, ku ktorému si ďalšie ingrediencie pridáva každý kuchár „po svojom“, aby práve tá jeho Francesinha bola najlepšia a neodolateľná. Čo reštaurácia, to iná chuť. Namiesto hovädzieho mäsa, môže byť mäso kuracie, rybie či krevety, ale aj smotana alebo náplň šampiňónová či iná. Dôležitú úlohu tu zohráva aj korenie. Rozhodne odporúčame vyskúšať.

portská kuchyňa
Zdroj foto: AnaMarques / Shutterstock.com

Ďalšou typickou portskou špecialitou je Tripas à moda do Porto, čo sú držky s bielou fazuľou. Tento pokrm je trošku časovo náročnejší na prípravu, ale výsledok prekoná očakávania.

Portské víno

Navštíviť Porto a neochutnať portské, by bol ťažký hriech. Stačí prejsť most Ľudovíta I. a ocitnete sa v meste Nova Vila de Gaia. Práve tu dozrieva víno výnimočnej chuti, a tu tiež nájdete veľké množstvo vínnych pivníc. Že ide o pivnicu, spoznáte podľa obrovských nápisov na fasádach domov so značkami vín Calém, Ruby, White, Ferreira alebo napríklad Sanderman. Stačí vojsť ďalej a za pár eur dostanete nielen bohaté a náučné informácie od pivničných majstrov, ale aj ochutnávku. Čím je portské staršie, tým viac vonia po dreve, má medovú farbu a jeho chuť je dokonalá.

Najkvalitnejším portským vínom je tzv. Vintage. Výroba tohto vína má svoje špecifiká a vďaka nim ho možno vyrábať iba tak 2-3x za desať rokov. Víno Vintage je určené na skladovanie a odporúča sa počkať s jeho konzumáciou aspoň 20 rokov, lepšie však päťdesiat. Na cenu takého vína sa radšej ani nepýtajte.

Verím, že ak sa raz vydáte na potulky Portugalskom, prezriete Lisabon a potom si zájdete do 3,5 hodiny vzdialeného Porta, späť domov budete odchádzať s novou láskou. Láskou k mestu Porto, ktoré má v sebe niečo, čo iné mestá nemajú. Históriu vpísanú do fasád chrámov a kostolov, ručná práca starých majstrov vtlačená do desaťtisícov modrobielych kachličiek a na druhú stranu živočíšnosť miestnych ľudí, ktorá si vás dokonale podmaní.


Ďalšie tipy na najznámejšie mestá sveta

Mohlo by sa Vám tiež páčiť

Komentáre sú vypnuté.